Rozmáchni se, nebo to zabal

02. listopadu 2015, 00:00 - Jan Sedlák, Austin a Barcelona
02. listopadu 2015, 00:00

V sídle počítačového kolosu Dell týdeník Euro zjišťoval, co stojí za největším technologickým obchodem v historii

Asi šedesátiletá aktivní recepční ve vývojových laboratořích společnosti Dell v Texasu využije každé možnosti a ptá se procházejících inženýrů a manažerů na jedno: Co to všechno znamená a jak to teď celé bude vypadat? Nevědomky tak pomáhá opodál stojícímu novináři v tom, aby si vyslechl kuloární informace.

Na legendární počítačovou firmu Dell se v poslední době obrátily zraky celého byznysového a technologického světa. Za 67 miliard dolarů kupuje dalšího tradičního giganta z branže, americký podnik EMC. Jde o největší IT transakci v historii, která budí údiv, ale zároveň předkládá řadu otázek. „Dell a EMC, 67 miliard dolarů. Být pánem svého vlastního osudu je k nezaplacení,“ žertuje zakladatel a šéf společnosti Michael Dell při našem setkání v americkém Austinu.

Z Della se stal velký šprýmař. Jednomu z nejbohatších lidí planety se právě před dvěma lety výrazně ulevilo, když svoji firmu za pomoci investorů a půjček stáhl z newyorské burzy zpět do soukromého vlastnictví. Tato akce sice vyšla na 25 miliard dolarů, na druhé straně ale umožnila Dellu se nadechnout a zbavit se krátkodobého plánování příznačného pro Wall Street.

NEJVĚTŠÍ STARTUP

Firma Dell se i přes značné finanční zatížení skutečně postupně dává dohromady. Michael Dell začal firmě přezdívat „největší startup na světě“, jehož hlavní úkol je jasný: z primárně počítačové firmy udělat podnik, který dodává technologie a služby pro datová centra. Počítačový trh kvartál po kvartálu padá a dnes už se většina výpočetní magie odehrává právě ve vzdálených datových úložištích – cloudech a v datových komplexech.

Dell má v datových centrech poměrně dobré postavení, historicky patří k největším prodejcům serverů na světě. Nikdy se mu ale nepodařilo dostat mezi ty prodejce hardwaru, kteří pracují se skutečně vysokými cenami a maržemi. Tyto sféry okupují firmy jako Cisco, Oracle, IBM nebo právě EMC. „Tenhle obchod z nás udělá lídra na trhu ve čtyřech oblastech,“ vykresluje budoucnost Michael Dell.

Produkty firem Dell a EMC se překrývají jen minimálně, a spojení tak skutečně může dávat smysl. Zatímco Dell vyrábí a prodává především servery a síťové prvky pro komunikaci, EMC do toho přidává vysoce důležitý prvek – takzvané úložné systémy. Tedy takové „krabice“ s obrovským množstvím pevných či flash disků, kde se skladují všechny ty fotky, videa, e-maily, webové stránky, firemní data a tak dále. Dell úložné systémy i díky několika akvizicím (Compellent či EqualLogic) sice také nabízí, ne však v té nejvyšší cenové hladině a míří zde spíše k menším zákazníkům. Dell kromě toho také získal přístup k dalším velice zajímavým věcem. Pod EMC například spadá respektovaná společnost RSA zaměřená na kybernetickou bezpečnost, což je nyní kritická součást datových center a IT systémů. EMC rovněž vlastní více než 80 procent akcií firmy VMware. Ta se zabývá takzvanou virtualizací, což je další stěžejní část datových center, a je jasným lídrem na trhu. Novému „super Dellu“ tato kombinace dává možnost zákazníkům prodat téměř vše, po čem z oblasti IT infrastruktury mohou toužit, od osobních počítačů až po ty nejvýkonnější systémy do datových center.

Celý tento balík dá dohromady podnik s ročními tržbami přesahujícími 80 miliard dolarů, který působí na trhu s firemním IT o velikosti dvou bilionů dolarů. Jenže celé je to také zatížené dluhem okolo 50 miliard dolarů. Asi 11 miliard si Dell nese ze svého stažení z burzy, dalších 40 miliard pak přichází s odkupem EMC. Michael Dell slibuje, že dluh umoří už do dvou let od finálního spojení.

Ale jsou tu i další varovné vykřičníky. Tradiční IT hráči, jako jsou právě Dell či EMC, to mají složité. Firmy začínají přecházet na cloud, a nemusejí tak nakupovat vlastní servery, síťové prvky a přístroje pro ukládání dat. To za ně dělají cloudoví poskytovatelé, zákazníci už platí jenom předplatné za to, co spotřebují. Mezi novou vlnu firem, které tradičním IT obrům jedí svačinu, patří třeba Amazon a jeho cloud Amazon Web Services (AWS).

Je dost dobře možné, že Dell se prostě snaží po spojení s EMC stát obřím hráčem proto, aby zabral co největší kus na zpomalujícím firemním trhu IT. Sám Michael Dell říká: „Go big or go home.“ Tedy rozmáchni se, nebo to zabal.

TŘECÍ PLOCHY

Dell díky EMC získá byznys, který stále dokáže generovat slušné marže. Servery, jež Dell a ostatní hráči dělají, už jsou dnes v podstatě komoditou. Zisk generují právě systémy pro ukládání dat, a především pak služby a software okolo. A EMC se naopak ulevilo. Firma byla už nějakou dobu ze strany aktivistických investorů ze skupiny Elliott Management tlačena k tomu, aby se rozdělila. Exitovou strategií tak nakonec byl prodej.

Také v Dellu se podle dobře informovaných zdrojů původně mluvilo o vyčleňování.

Firma konkrétně nabízela k prodeji divizi osobních počítačů. Osloveny byly společnosti HP, Huawei a Lenovo, ani jedna však neměla zájem.

Spojení gigantických firem v historii nikdy příliš nefungovalo. HP by po odpisech miliard dolarů za EDS mohlo vyprávět. Je zde spousta třecích plot, třeba v oblasti firemní kultury. V kuloárech už občas začíná být jasno – lidé z EMC své technologie považují za špičku a Dell je pro ně spíše low-cost. Je tedy otázkou, jak se vše povede spojit.

Dell každopádně patří mezi firmy s nejlepším dodavatelským řetězcem na světě a stejně tak disponuje špičkovou distribuční silou. „Spojení nám dává neuvěřitelnou sílu v distribuci a dodávkách na trh,“ věří Michael Dell.

Spojená firma zatím nemluví o propouštění.

Pouze zaznívá, že rozhodně nelze čekat nic z toho, co se děje u HP (to propouští asi 30 tisíc lidí). Počítá se s dalšími investicemi, které mají dosáhnout pěti procent z celkových tržeb do výzkumu a vývoje. Při 80 miliardách dolarů za rok se jedná o slušnou částku.

Ať už to dopadne jakkoli, Michael Dell vypadá spokojeně a poslední dva roky, kdy se nemusí zodpovídat burze, označuje za úžasné. Nyní parafrázuje slavnou „teorii všeho“ od fyzika Stephena Hawkinga a mluví o sjednocení vesmíru. Vsadil na to skutečně hodně.

Novému „super Dellu“ spojení dává možnost zákazníkům prodat téměř vše, po čem z oblasti IT infrastruktury mohou toužit, od osobních počítačů až po ty nejvýkonnější systémy do datacenter.

80 mld. USD dosahují roční tržby „superDellu“. 2 bil. USD obnáší velikost trhu s firemním IT. 50 mld. USD činí zadlužení Dellu po spojení s EMC.

O autorovi| Jan Sedlák, Austin a Barcelona, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít