Rozlučka s klasikou. ČEZ má novou strategii rozvoje

30. listopadu 2014, 18:17 - Vadim Fojtík
30. listopadu 2014, 18:17

Šéfové ČEZ mají novou rozvojovou strategii, která má společnosti do budoucna zajistit vyšší obrat i zisk. Firma, která ještě před několika lety neznala takřka nic jiného než výrobu a prodej elektřiny se chce zaměřit i na dvě nové oblasti, ve kterých doposud podnikala jen okrajově.

První z nich je poskytování kompletního energetického řešení. Energie se za poslední léta stala významnou položkou ve firemních a rodinných rozpočtech. Stále více odběratelů tak investuje do technologií, které mají pomoci náklady snížit, počínaje úsporami a vlastními zdroji energií (solárních panelů, kogeneračních jednotek a spol.) konče. Ne vždy je ale zvolený postup optimální a nese kýžené výsledky.

Poradíme,vyděláme

Právě tady vidí vedení ČEZ jádro svého budoucího byznysu. Odběratelům navrhne komplexní soubor opatření, ve kterém bude třeba pořízení výhodnějšího a úspornějšího osvětlení, systém využívání odpadního tepla nebo výstavba menšího lokálního zdroje (kogenerace).

Vše tak, aby se podařilo dosáhnout maximálního možného využití energií a maximálních energetických úspor. „Ze společnosti bude v brzké době dodavatel takovýchto řešení,“ potvrdil týdeníku Euro šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Částečně již polostátní firma v tomto oboru podniká, prostřednictvím společností ČEZ Energo a Energetické služby. Brzo se ale záběr rozšíří o komplexní poradenství. Energetický koncern se chce zpočátku soustředit především na velké klienty, jako jsou mimo jiné nemocnice a průmyslové firmy.

V následujících letech by se pak tenhle záběr měl rozšířit i o menší odběratele, třeba živnostníky a domácnosti. „Poskytování komplexního energetického řešení je sektor, který začíná růst a je dle našeho názoru velmi perspektivní. Zatím to ale bude jen zlomek našich příjmů v porovnání s tradiční energetikou,“ vysvětlil Cyrani.

Poptávka roste, firem je relativně málo

Dle informací týdeníku Euro se má ale situace velmi rychle změnit. Firem, které navrhují kompletní energetické hospodářství je na trhu zatím relativně málo, většinou se jedná o společnosti rodinného typu.

Poptávka po těchto službách ale na trhu každoročně roste. „Pokud se chce někdo v tomto oboru prosadit, musí přijít na trh co nejdříve a zahájit masivní útok na klienty, nejdříve se soustředit na největší subjekty, k nim poté přidat menší, konsolidovat trh. ČEZ je schopen něco takového zvládnout jak personálně, tak i finančně,“ řekl zdroj, který již léta podniká v energetickém poradenství.

I proto lidé z vedení ČEZ předpokládají, že se tržby z energetického poradenství budou v následujících létech velmi výrazně podílet na celkových firemních tržbách. Jedním z důkazů je i výrazné chystané personální posílení v této oblasti. „Je to střednědobá příprava na budoucnost, teď generuje zisky v řádech desítek milionů korun, za pět let to ale mohou být velké stovky, případně první miliardy,“ popsal další plány Cyrani.

Postavíme elektrárnu

Větší angažovanost v energetickém poradenství až tak velkým překvapením není. O to překvapivější jsou další plány ČEZ. Firma se totiž chce stát významným hráčem na trhu výstavby a rekonstrukcí klasických, tedy tepelných elektráren. Tady se chce výrazněji uchytit prostřednictvím své dceřiné společnosti Škoda Praha. ČEZ v inženýrské firmě získal majoritní podíl v lednu roku 2004, sto procent pak zhruba o rok později. Koncern využíval Škodu Praha jako firmu, která organizovala modernizaci jeho tepelných elektráren.

Doba vlastních rekonstrukcí se ale blíží ke konci a tak jsou k dispozici tři možnosti. Buď firmu zavřít, prodat nebo pro ni začít shánět zakázky mimo skupinu. Cé je správně. ČEZ chce v nejbližších měsících Škodu Praha restartovat. S tím má pomoci i její nový generální ředitel Petr Bodnár. První indicie pro odpověď na otázku, zda se ČEZ rozhodl správně nebo ne, budou k dispozici již relativně brzo. Škoda Praha se již přihlásila do několik tendrů na obnovu tepelných elektráren v Česku i zahraničí. Žádná ze soutěží zatím neskončila.

Více čtěte v pondělním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Dodavatelé plynu si prý mezi sebou domlouvali ceny. Je mezi nimi ČEZ

Analýza navrhuje až dva nové bloky v Temelíně i Dukovanech

ČEZ přišel o více než třetinu zisku. Srazily ho ceny elektřiny a teplý rok

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít