Rozlučka s klasikou

01. prosince 2014, 00:00 - Poradíme, vyděláme
01. prosince 2014, 00:00

ČEZ chce v budoucnu vydělávat na energetickém poradenství a na výstavbě nebo rekonstrukci elektráren

Šéfové ČEZ mají novou rozvojovou strategii, která má společnosti do budoucna zajistit vyšší obrat i zisk. Firma, která ještě před několika lety neznala takřka nic jiného než výrobu a prodej elektřiny, se chce zaměřit i na dvě nové oblasti, ve kterých doposud podnikala jen okrajově.

První z nich je poskytování kompletního energetického řešení. Energie se za poslední léta stala významnou položkou ve firemních a rodinných rozpočtech. Stále více odběratelů tak investuje do technologií, které mají pomoci náklady snížit, počínaje úsporami a vlastními zdroji energií (solárními panely, kogeneračními jednotkami atd.) konče. Ne vždy je ale zvolený postup optimální a nese kýžené výsledky.

Právě tady vidí vedení ČEZ jádro svého budoucího byznysu. Odběratelům navrhne komplexní soubor opatření, ve kterém bude třeba pořízení výhodnějšího a úspornějšího osvětlení, systém využívání odpadního tepla nebo výstavba menšího lokálního zdroje (kogenerace). Vše tak, aby se dosáhlo maximálního možného využití energií a maximálních energetických úspor. „Ze společnosti bude v brzké době dodavatel takovýchto řešení,“ potvrdil týdeníku Euro šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Polostátní firma v tomto oboru už podniká, prostřednictvím společností ČEZ Energo a Energetické služby. Brzy se ale záběr rozšíří o komplexní poradenství. Energetický koncern se chce zpočátku soustředit především na velké klienty, jako jsou nemocnice a průmyslové firmy. V následujících letech by se pak tento záběr měl rozšířit o menší odběratele, třeba živnostníky a domácnosti. „Poskytování komplexního energetického řešení je sektor, který začíná růst a je dle našeho názoru velmi perspektivní. Zatím to ale bude jen zlomek našich příjmů v porovnání s tradiční energetikou,“ vysvětlil Cyrani.

Dle informací týdeníku Euro se má ale situace velmi rychle změnit. Firem, které navrhují kompletní energetické hospodářství, je na trhu dosud relativně málo, většinou se jedná o společnosti rodinného typu. Poptávka po těchto službách přitom každoročně roste. „Pokud se chce někdo v tomto oboru prosadit, musí přijít na trh co nejdříve a zahájit masivní útok na klienty, nejdříve se soustředit na největší subjekty, k nim poté přidat menší, konsolidovat trh. ČEZ je schopen něco takového zvládnout jak personálně, tak i finančně,“ řekl zdroj, který již léta podniká v energetickém poradenství. I proto lidé z vedení ČEZ předpokládají, že se tržby z energetického poradenství budou v následujících létech velmi výrazně podílet na celkových firemních tržbách. Jedním z důkazů je i chystané výrazné personální posílení v této oblasti.

„Je to střednědobá příprava na budoucnost, teď generuje zisky v řádech desítek milionů korun, za pět let to ale mohou být velké stovky, případně první miliardy,“ popsal další plány Cyrani.

Postavíme elektrárnu Větší angažovanost v energetickém poradenství až tak velkým překvapením není.

O to překvapivější jsou další plány ČEZ. Firma se totiž chce stát významným hráčem ve výstavbě a rekonstrukci klasických, tedy tepelných elektráren. Tady se chce výrazněji uchytit prostřednictvím své dceřiné společnosti Škoda Praha. ČEZ v inženýrské firmě získal majoritní podíl v lednu roku 2004, stoprocentně ji ovládl zhruba o rok později.

Koncern využíval Škodu Praha jako firmu, která organizovala modernizaci jeho tepelných elektráren. Doba vlastních rekonstrukcí se ale blíží ke konci, a tak jsou k dispozici tři možnosti. Buď firmu zavřít, prodat, nebo pro ni začít shánět zakázky mimo skupinu. C je správně. ČEZ chce v nejbližších měsících Škodu Praha restartovat. S tím má pomoci i její nový generální ředitel Petr Bodnár. První indicie pro odpověď na otázku, zda se ČEZ rozhodl správně, nebo ne, budou k dispozici již relativně brzy. Škoda Praha se přihlásila do několika tendrů na obnovu tepelných elektráren v Česku i v zahraničí. Žádná ze soutěží zatím neskončila.

Za zmínku ještě stojí kuloární informace, podle které má ČEZ zájem o společnost ČKD

Praha, případně o některou z jejích částí. Firma se slavným názvem je v posledních letech jedním z nejúspěšnějších dodavatelů inženýrských celků v tuzemsku. Lidé z vedení ČEZ to nicméně popírají.

Výše popsané, tedy poradenství a oživení Škody Praha, je součástí jednoho z pilířů aktualizované strategie Skupiny ČEZ, který lze zjednodušeně nazvat posílení obchodních směrů. Druhým pilířem, na kterém chce ČEZ v budoucnu stavět, je budování pozice silné regionální firmy. „Chceme posílit svoji pozici v regionu,“ upozornil Cyrani. Jinými slovy, ČEZ plánuje akvizice v okolních zemích. Aktuálně se účastní tendru na nákup Slovenských elektráren. O firmu se již před několika lety ucházel, tehdy ale prohrál souboj se společností Enel.

Právě Italové teď, po ne zcela vydařené slovenské štaci, nabídli svůj majoritní podíl k prodeji. Jádro místo uhlí To vše neznamená, že by se ČEZ snažil narychlo přeorientovat na energetické poradenství a výstavbu, případně rekonstrukci elektráren pro „konkurenci“. Třetím pilířem nově upravované strategie je právě provoz stávajících velkých elektráren, jak uhelných, tak jaderných. S ohledem na nepříznivou situaci na trhu s elektřinou, kdy její ceny atakují historická minima a oživení je v nedohlednu, jde především o to, udržet provoz elektráren alespoň trochu v zisku.

I tenhle obor, kromě již několikrát propíraných obnovitelných zdrojů, ovlivňuje rostoucí obliba menších lokálních zdrojů – většinou kogeneračních jednotek. Zařízení je schopno kromě tepla vyrábět i elektřinu. Odhady, jak výrazně se lokální jednotky prosadí, se různí, některé hovoří o padesáti procentech trhu, jiné až o dvou třetinách. I na tuhle variantu se ČEZ chystá, před několika lety založil s třebíčskou společností Tedom již zmíněnou společnou firmu ČEZ Energo, která se zabývá produkcí lokálních, kogeneračních jednotek. V Česku má firma zhruba pětatřicetiprocentní podíl na trhu. ČEZ Energo nyní provozuje 75 kogeneračních jednotek ve více než 30 obcích a městech. Kogenerační jednotky využívají nejčastěji provozovatelé centrálních zásobování teplem, ale jsou vhodné také pro nemocnice, domovy důchodců, hotely, obenergetika chodní centra, školy, sportovní areály, bazény, lázně či průmyslové podniky.

Bez ohledu na to, jak velký díl na trhu obnovitelné zdroje obsadí, bude muset ČEZ rozhodnout, jak a v jaké míře nahradí část své dosluhující výrobní základny. Budoucnost není zrovna příznivá. Klíčové bude patrně období kolem roku 2035, kdy jaderná elektrárna Dukovany bude po padesáti letech provozu s výhledem na posledních maximálně pět let života. Kolem zmíněného roku bude vytěžena sokolovská hnědouhelná pánev, Důl Tušimice Nástup bude vstupovat do poslední fáze těžby a bez prolomení limitů bude i hnědouhelný Důl ČSA s největší pravděpodobností bez uhlí nebo se bude tomu stavu velmi blížit.

Za daných podmínek je asi nejpřirozenější rozvoj jaderné energetiky. S tím ostatně počítá v zatím poslední verzi Státní energetické koncepce ministerstvo průmyslu a obchodu. To chce do roku 2040 postavit nové jaderné zdroje, které budou mít dohromady výkon zhruba 3500 megawattů. Plán počítá s tím, že se postaví buď dva obrovské jaderné bloky, nebo tři menší. Využity by v této souvislosti měly být areály již existujících jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech. Rozhodnuto není o způsobu financování nových zdrojů. Bez nějaké formy státní podpory se za současné úrovně cen elektřiny nevyplatí.

Jednou z možností jsou státem garantované výkupní ceny, tedy model, který před nedávnem odsouhlasili ve Velké Británii. Jasné doposud není ani to, kdo bude nové bloky vlastnit, zda stát v nějakém společném podniku s ČEZ, nebo budou v majetku elektrárenské firmy a podobně. Času na rozhodování není mnoho. Pesimistické odhady hovoří o tom, že na vybudování jaderné elektrárny je zapotřebí 25 let, v nich jsou započítána všechna potřebná povolení a stavba. Konzervativní odhad je prý dvacet až třiadvacet let a optimistický hovoří o sedmnácti letech.

S ohledem na to, že jen aktualizaci Státní energetické koncepce připravuje již čtvrtá vláda v řadě a dokument stále není schválen, není optimismus zrovna namístě. l

S ohledem na nepříznivou situaci na trhu s elektřinou jde především o to, udržet provoz elektráren alespoň trochu v zisku.

O autorovi| Poradíme, vyděláme • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít