Rozkol v rodině J&T

26. ledna 2015, 00:00 - Jiří Zatloukal Vladan Gallistl
26. ledna 2015, 00:00

Vztahy mezi představiteli skupiny J&T Finance Group Patrikem Tkáčem a Mariem Hoffmannem jsou na bodu mrazu

V rodině J&T, jak finanční skupinu označuje Patrik Tkáč, nevládne rozhodně idyla. Spíše naopak: začíná se prát špinavé prádlo. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů z finančních kruhů jsou totiž na nože Patrik Tkáč a Mario Hoffmann, který má nárok na 24 procent J&T Finance Group (JTFG). „Spory trvají půl roku. Vztahy jsou na bodě mrazu,“ dodává jeden z finančníků.

Účastníci jakékoli rozepře popírají. Podle mluvčí J&T Banky Moniky Veselé je „vztah mezi panem Tkáčem a panem Hoffmannem stále stejný“. Helena Tomková, mluvčí slovenského Istrokapitalu, skupiny ovládané Hoffmannem, na zaslané otázky neodpověděla. Samotný Tkáč v souvislosti s možným vstupem čínské společnosti CEFC China Energy do JTFG pro Forbes v prosinci uvedl, že „velká a jednotná rodina J&T“ bude vždy držet majoritu, a ještě dodal: „Tedy můj otec, Ivan Jakabovič a Mario Hoffmann“.

Rozkmotření obou finančníků přišlo přibližně rok poté, co bylo oznámeno spojení skupin J&T a Poštové banky. V současnosti skupina J&T vlastní devadesát procent Poštové banky. Na druhé straně má Hoffmann právo na 24 procent v J&T Finance Group.

Špatná rozhodnutí Důvodem rozkolu mezi Hoffmannem a Tkáčem, který je jednou z klíčových osob skupiny, jsou Hoffmannovy špatné investice.

Ze židle nadzvedla finančníky z J&T zejména „Hoffmannova srdcovka“ v podobě rozsáhlé Hippo Areny v Šamoríně. Jde o největší jezdeckou arénu ve střední Evropě, jejíž první část byla zprovozněna loni. Má stáje téměř pro sedm stovek koní, tribuny pro dva a půl tisíce diváků a součástí areálu bude rovněž padesátimetrový bazén, krytý pětadvacetimetrový bazén, akvapark, fotbalové hřiště, hotely nebo například kongresový sál.

Problém spočívá v tom, že se projekt hipodromu drasticky prodražil. Zatímco na začátku se měla investice vejít do osmdesáti milionů eur, nyní převýší 125 milionů eur (zhruba 3,5 miliardy korun). Oslovení finančníci přitom vyslovují pochybnosti o návratnosti investice, která bude mít problémy si vydělat na samotný provoz. „Je to i na J&T moc utopených peněz,“ uvádí slovenský byznysmen. Prodražování investice potvrdil rovněž zdroj blízký J&T. „Je to velké skoro jako Gabčíkovo,“ přirovnává hipodrom k obrovskému vodnímu dílu na Slovensku. Hoffmann je však přesvědčený, že jde o skvělou investici, která přiláká bohaté arabské šejky na speciální závody na dlouhé tratě, a peníze se vrátí. Sám je velkým milovníkem koní a tento bohatými Araby oblíbený sport provozuje.

Za tuto investici je Tkáč na Hoffmanna pořádně naštvaný, protože se financovala rovněž ze skupiny Poštové banky. Případné ztráty tak srazí budoucí výsledky této finanční skupiny. Reakce tak na sebe nenechala čekat. Skupina J&T, která ovládá Poštovou banku, Hoffmannovi zpřísnila financování projektu. Přísněji se ovšem začala dívat i na další investice Hoffmanna a jeho lidí.

Ocelářské dobrodružství Hipodrom není jedinou investicí, která vyvolala napětí mezi Tkáčem a Hoffmannem. Společně s Braněm Prieložným totiž Hoffmann stojí za krachující východoslovenskou ocelárnou Slovakia Steel Mills (SSM), kterou opět financovala Poštová banka. Nutno podotknout, že v ocelárně má zhruba desetinu J&T, podílející se rovněž na financování. Prieložný s Hoffmannem, Antonem Siekelem a Radovanem Vítkem vlastnili v devadesátých letech mocnou slovenskou finanční skupinu Istrokapital.

Na nepovedené ocelářské anabázi Prieložného a Hoffmanna by však nejvíce doplatila státní Česká exportní banka (ČEB). Celková výše investice do ocelárny byla totiž 220 milionů eur (nyní 6,2 miliardy korun), z čehož 168 milionů představuje exportní úvěr od ČEB, která tak podpořila tuzemské společnosti. Garanci na část úvěru České exportní banky ve výši zhruba dvaceti milionů eur ovšem poskytla skupina J&T.

Státní Česká exportní banka se pohledávku za SSM snažila během loňska prodat, ale bez úspěchu. Poslední výběrové řízení zrušila na konci minulého roku, protože chtěla získat více peněz. „V současné době máme další nabídky, protože slovenský soud zamítl restrukturalizaci,“ prohlásil v prosinci ke zrušení soutěže Petr Križan, ředitel odboru Mezinárodní vztahy a komunikace. Pohledávka je přitom klíčem k celé ocelárně, protože majetek SSM je obstavený ve prospěch státní banky.

Ztráty pro Prieložného, Hoffmanna a J&T by se v případě krachu nebo nepřátelského převzetí ocelárny vyšplhaly na desítky milionů eur. Mezi zájemce přitom patřila KVV Group ukrajinských oligarchů Valerije Krištala a Jevgenije Kazmina, která dokonce podala přímo na Hoffmanna a Prieložného trestní oznámení kvůli údajnému podvodu a nevrácení 4,6 miliardy korun České exportní bance. Hoffmann pak reagoval podle svého vyjádření pro Biztweet.eu podáním trestního oznámení pro podezření, že jednáním KVV Group byl spáchán trestný čin. V současnosti je však podle informací týdeníku Euro ve hře spíše varianta, že Česká exportní banka pošle Slovakia Steel Mills do insolvence.

Nejasná hodnota majetku Hoffmannovi se kritika jeho investic ze strany J&T zdá licoměrná. Pustil se proto rovněž do Tkáče a projektů J&T. „Taky jsem udělal špatné investice, ale mám aspoň Dana (Křetínského),“ údajně odvětil Hoffmannovi Tkáč. Křetínský s Tkáčem drží v Energetickém a průmyslovém holdingu dvě třetiny hlasovacích práv, zbytek kontrolují private equity struktury J&T. Jde o nejcennější část Tkáčova majetku. V roce 2009 prodala skupina J&T čtyřicetiprocentní podíl skupině PPF Petra Kellnera, jehož ovšem Křetínský minulý rok vyplatil. Kellner vyinkasoval za 44,4 procenta akcií EPH zhruba 1,1 miliardy eur. Vlastní akcie od Kellnera koupil přímo Energetický a průmyslový holding.

Vzájemnou nevraživost mezi Tkáčem a Hoffmannem ještě umocnilo personální zemětřesení v obchodním řetězci Moja Samoška, kde měl Hoffmann v minulosti vliv. Firmu nyní řídí finančníci s vazbami na J&T. Poštová banka, kterou kontroluje skupina J&T, má ve svůj prospěch podle výpisu ze slovenského obchodního registru zastavené podíly majitelů ve firmě Diligentia R. C., která je provozovatelem prodejen Moja Samoška. Oficiální vlastnictví skupina J&T ovšem popírá. „Tkáč vyměnil víc než deset manažerů firmy a vůbec o tom Hoffmanna neinformoval,“ uvádí jeden ze výše uvedených zdrojů.

Vzájemné rozepře už dokonce vyústily v to, že se začíná hovořit o odchodu Hoffmanna ze společné skupiny J&T Finance Group. Podle zdroje blízkého skupině J&T ale nyní rozchod nepřichází do úvahy. „Spojení s Istrokapitalem je nevratné a nelze ani měnit dohodnuté podíly. Není to krám s rohlíky,“ uvádí zdroj a je přesvědčen, že rozpory budou překonány. Ostrost střetu vysvětluje jen odlišnou mentalitou. Zatímco vlastníci a partneři J&T fungují velmi neformálně a společně téměř na rodinné bázi, Mario Hoffmann je sólový hráč.

Hoffmannova řecká tragédie Ostrými spory tak může skončit spojenectví, které bylo od začátku vynucené neblahými okolnostmi. Skupina J&T totiž dlouhodobě spolupracovala s Poštovou bankou, kterou kontroloval Istrokapital Maria Hoffmanna. Ten získal Poštovou banku poté, co se skupina Istrokapital rozdělila mezi původní čtveřici vlastníků (Hoffmann, Prieložný, Siekel a Vítek).

Hoffmann ale na začátku dekády udělal fatální chybu. Z výhodného spořicího produktu získala totiž Poštová banka obrovskou hotovost, kterou investovala do řeckých státních dluhopisů. Řecko ale fakticky zkrachovalo a vlastníci těchto dluhopisů přišli o téměř celou investici. Tehdy ještě Hoffmannova Poštová banka prodělala 275 milionů eur.

Vzhledem k vzájemnému propojení skupin J&T a Istrokapitalu přišli Hoffmannovi na pomoc finančníci z J&T. V roce 2011 nejprve koupili necelých deset procent v Poštové bance. O rok později skupina J&T již slovenskou banku ovládla. Svůj podíl navíc stále navyšuje, na konci loňského roku vlastnila devadesát procent. Hoffmannovi patřilo 8,4 procenta akcií Poštové banky.

Výměnou za podíl v Poštové bance měl Hoffmann získat 24 procent v J&T Finance Group. „Vstup Hoffmanna do akcionářské struktury J&T je logickým vyústěním téměř patnáctileté spolupráce,“ prohlásil v dubnu 2013 Jozef Tkáč, hlavní postava J&T. Dosud ale Hoffmann mezi akcionáři JTFG nefiguruje. „Ve skutečnosti je má, i když formálně ještě ne. Stále dobíháme překotný aktuální vývoj ve skupině a získat stejně rychle všechna povolení od antimonopolních úřadů je v našich podmínkách velmi složité,“ uvedl v rozhovoru pro Forbes Patrik Tkáč, „jsme ale tak blízcí partneři, že prostě není ten papír tak důležitý.“ l

Za investici do Hippo Areny je Tkáč na Hoffmanna pořádně naštvaný, protože se financovala rovněž ze skupiny Poštové banky.

Kdo je kdo v rodině Základem rodiny J&T je finanční skupina J&T Finance Group, s níž jsou spojeny řadou offshorových struktur další firmy řízené a spoluvlastněné „vzdálenějšími členy rodiny“ • Patrik Tkáč – neformální hlava skupiny a spolu s druhým zakladatelem J&T Ivanem Jakabovičem největší akcionář J&T Finance Group. Řídí J&T Banku. • Jozef Tkáč – otec Patrika, bývalý šéf slovenské Investiční a rozvojové banky, který stál u zrodu skupiny, je sice předsedou představenstva J&T Finance Group, ale do obchodních aktivit dnes příliš nezasahuje. • Ivan Jakabovič – druhý ze zakladatelů a akcionář skupiny. Řídí aktivity na Slovensku. • Mario Hoffmann – majitel slovenské finanční skupiny Istrokapital, která kontrolovala Poštovou banku. Po sloučení banky se skupinou J&T Finance Group, které stále čeká na schválení dohledovými orgány, se má stát novým akcionářem skupiny s podílem 24 procent. Je stále zodpovědný za Poštovou banku. • Dušan Palcr – nejmenší z vlastníků skupiny. Po dokončení všech přesunů má získat téměř desetiprocentní podíl. Stará se o aktivity skupiny v realitách, o podíl J&T v Unipetrolu a o menší společnosti, jako je reklamní BigBoard. • Daniel Křetínský – není spoluvlastníkem skupiny, ale Energetického a průmyslového holdingu a Czech News Center, které jsou se skupinou majetkově propojeny. • Igor Rattaj – řídí a spoluvlastní společnost Tatry mountain resorts spravující areály ve Vysokých a Nízkých Tatrách a Melidu spravující Skiareál Špindlerův Mlýn. Na Slovensku obchoduje s ropnými produkty. • Peter Korbačka – slovenský miliardář je v čele J&T Real Estate a Best Hotel Properties vlastnící hotely na Slovensku i v Česku, například hotel Intercontinental v Praze. (pp) l Prieložného minela Za zhruba šestimiliardovou investicí do minihutě ve východoslovenském městě Strážske stojí slovenský byznysmen, bývalý olympionik v bobování a dřívější spoluvlastník finanční skupiny Istrokapital Braňo Prieložný, který na investici tratí obrovské peníze. Přišel totiž na trh až po finanční krizi v roce 2008, která zcela změnila pravidla hry v ocelářství, kde klesla poptávka, a tím pádem i cena. Ocelárna navíc byla spuštěna až před třemi lety po roce odlaďování, kdy se řešily například zpětné rázy z elektrických pecí zpět do sítě. Ocelárna přitom měla zpracovávat šrot, což zhoršilo hospodaření firmy. Cena šrotu totiž šla nahoru, a naopak oceli dolů a to táhlo hospodářské výsledky společnosti Slovakia Steel Mills (SSM) do červených čísel. Firmu proto musel Prieložný sanovat, s čímž mu pomohl rovněž Mario Hoffmann, jeho spolubojovník z Istrokapitalu. Oba patří mezi podílníky SSM. Desetiprocentní podíl pak má v ocelárně skupina J&T, která rovněž pomáhala s financováním. Budoucnosti firmy přitom nenahrává ani současná ukrajinská krize. Pokud se uvolní dovoz z Ukrajiny do zemí Evropské unie, bude mít minihuť stále potíže. SSM totiž vyrábí zejména betonářskou ocel, kterou však ukrajinské ocelárny vyrobí podstatně levněji. l

Tkáč si už s Hoffmannem vyměnil „excelovské tabulky“ s vyčíslením vyrovnání, kdo by měl co dostat.

O autorovi| Jiří Zatloukal Vladan Gallistl • zatloukal@mf.cz • gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských…
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít