Rovnoměrné vytížení

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Kromě fúzí a nemovitostí táhne růst advokátních kanceláří právo v oblasti regulovaných odvětví a nových technologií

Na konci minulého roku se česká ekonomika vrátila k hospodářskému růstu. Pociťují to i právní kanceláře s rakouskými kořeny. K těm patří známí rakouští advokáti Schönherr a Wolf Theiss, ale i pražská pobočka DLA Piper, která byla původně součástí rakouské kanceláře Weiss-Tessbach a na rakouské klienty se aktivně zaměřuje. „Konec loňského i začátek letošního roku byl velmi silný, zejména ožily akvizice a prodeje firem i nemovitostí,“ potvrzuje partner české pobočky Schönherr Martin Kubánek.

Obdobnou zkušenost má i Wolf Theiss a DLA Piper. „Vloni jsme byli úspěšní, kromě běžné komerční práce, které máme dost, jsme se dostali mimo jiné ke dvěma významným transakcím z oblasti energetiky a odpadového hospodářství,“ říká Tomáš Rychlý, vedoucí partner pražské kanceláře Wolf Theiss. „Byl to další dobrý rok, zaznamenali jsme nárůst práce od tuzemských klientů a navíc nás vytížila jedna výjimečná transakce v ocelářském průmyslu,“ doplňuje jeden ze dvou partnerů tuzemské pobočky DLA Piper Pavel Marc.

Oživené akvizice Zásadním předpokladem pro oživení trhu M&A bylo sblížení představ prodávajících a nakupujících o ceně. „Množství transakcí končících z důvodu nedohody na ceně významně pokleslo,“ potvrzuje Martin Kubánek, s tím, že Schönherr nejvíce zakázek v případě M&A v poslední době získává v chemickém a automobilovém průmyslu. „Například jsme radili firmě Rockwood při prodeji chemické divize CeramTec a firmě Zeppelin při převzetí prodejní a servisní společnosti v oblasti důlních strojů od Caterpillar. U automobilového průmyslu registrujeme zájem i z Asie,“ dodá vá Kubánek s tím, že se jedná o transakce v hodnotě 10 až 20 milionů eur. Těmto menším transakcím chce jít Schönherr naproti a oslovovat české rodinné firmy založené po roce 1989, jejichž majitelé přicházejí do důchodového věku a nemají pokračovatele. „Takovým firmám nabízíme předtransakční právní prověrku, která odhalí případné problémy ještě předtím, než firma začne jednat o prodeji. Tím umožníme prodávajícímu získat vyšší cenu,“ doplňuje Kubánek.

Oživení akvizic vnímá i DLA. „Na trhu je hodně menších transakcí, k čemuž přispívají dva faktory. Etabloval se místní M&A trh a dochází ke zmíněnému prodeji rodinných českých firem. Na rozdíl od předchozích let, kdy existovala jedna hitová oblast, nyní je to pestřejší obrázek a oživení přichází ve všech sektorech,“ říká Marc z DLA Piper, jehož tým ve spolupráci s moskevskou kanceláří DLA Piper zastřešoval prodej společnosti Evraz Vítkovice Steel, transakci v hodnotě 300 milionů dolarů. Dále DLA Piper radila například při prodeji regionálních českých autobusových přepravců vlastněných nizozemskou skupinou Abellio společnosti Arriva ze skupiny Deutsche Bahn a zastřešovala českou část transakce, kdy skupina Danone vloni v několika evropských zemích prodávala svou divizi výroby mléka.

Významné body si v M&A agendě připsala i pražská kancelář Wolf Theiss, která například zastupovala skupinu KKCG v tendru na prodej české páteřní sítě plynovodů Net4Gas a společnost EP Industries v soutěži o společnost AVE zabývající se svozem odpadů, což byla transakce řádově za 100 milionů eur. „Právě tyto transakce jsou příkladem toho, co chceme dělat. Samozřejmě velmi rádi obsloužíme klienty ve všech věcech, ale naší ambicí je dělat složité transakce. Cítíme, že tady je naše přidaná hodnota coby mezinárodní advokátní firmy s expertizou v energetice a regulovaném byznysu,“ říká Rychlý z Wolf Theiss.

Slibná regulace Právě energetika a obecněji odvětví s prvky státní regulace jsou oblasti, na které se snaží advokáti s rakouskými kořeny zaměřovat. Například Wolf Theiss vloni radila ČEZ ohledně dlouhodobých smluv o prodeji elektřiny a pracovala pro private equity skupinu Carlyle. Systematicky buduje pozice v odvětvích s regulatorním prvkem i Schönherr a DLA Piper. „Zajímají nás transakce s prvky regulace, soutěžního práva a veřejných zakázek,“ potvrzuje Kubánek s tím, že Schönherr v ČR radí i při prodeji solárních elektráren a farmaceutických firem. DLA Piper zase v Česku pracuje v oblasti regulace obchodování s energiemi pro Citigroup Global Markets a ve farmacii pro americké koncerny Pfizer a Baxter. „Farmacie je sektor, kde máme klíčové klienty. V tomto ohledu nám pomohlo to, že DLA Piper je globálně velmi silná v oblasti farmaceutické regulatoriky,“ vysvětluje druhý partner české kanceláře DLA Piper Jakub Adam.

Nemovitostní renesance K dobrým výsledkům právních kanceláří vloni přispěl i trh nemovitostí. „Radíme například Bank Austria ze skupiny UniCredit při financování nemovitostních projektů v centru Prahy včetně hotelu Fusion. Pracovali jsme i pro Raiffeisen Evolution v souvislosti s jejími hotelovými projekty a pro Lordship při prodeji Paláce ARA,“ říká Adam z DLA Piper.

Zájem o české nemovitosti potvrzují i další kanceláře.

„Nová výstavba zatím příliš neožívá, ale dochází k modernizacím a přeprodejům, často celých portfolií. Přitom někdy chybí vhodné objekty v prvotřídních lokalitách s potřebnými ekologickými certifikáty a navíc plně pronajaté na několik let dopředu,“ říká Kubánek s tím, že Schönherr například zastupoval REICO investiční společnost České spořitelny při nákupu kancelářské budovy Qubix v Praze či belgickou skupinu Warehouses De Pauw při prodeji portfolia logistických center.

Wolf Theiss zase asistoval při akvizici prémiových kancelářských prostor v centru Prahy fondům skupiny Vienna Insurance Group, dále pracuje pro Erste Group Immorent a maloobchodní řetězce, jako je H&M a Gerry Weber. „Pro ně zpracováváme agendu nájemních smluv a zastupujeme je při jednáních s pronajímateli v obchodních centrech,“ vysvětluje Rychlý z Wolf Theiss.

Nové impulzy Kromě tradičních oblastí práva vyhledávají advokátní kanceláře i nové příležitosti. Zajímavým zdrojem práce se staly moderní technologie. Například Wolf Theiss se věnuje problematice monitoringu zaměstnanců. „Objevuje se zájem o poradenství u právních aspektů monitoringu elektronické pošty, využívání pracovní doby a sledování činnosti zaměstnanců za účelem ochrany podnikání,“ říká Rychlý z Wolf Theiss. Nové technologie přinášejí nové zakázky i Schönherr. „S nástupem globálních call center často řešíme, jaká data českých klientů lze zpracovávat mimo Evropskou unii,“ potvrzuje Kubánek z Schönherr. IT láká i DLA Piper, která zastupovala investory ve financování české startup firmy Socialbakers zabývající se analýzou sociálních sítí. „Zde se podařilo od investorů získat přes půl miliardy korun, to je pro český startup rekord,“ uzavírá Marc z DLA Piper. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít