Rosteme společně s českou ekonomikou

26. října 2015, 00:00 - Markéta Žižková
26. října 2015, 00:00

Pokud budou pokračovat dotace z EU, udrží si růst české ekonomiky vysokou dynamiku, říká Pavel Němec z SGEF

Českým firmám se vrátila chuť investovat. Vyplývá to z dat o objemu uzavřených obchodů finanční společnosti Société Générale Equipment Finance (SGEF), která se soustředí hlavně na oblasti dopravy, strojírenství, zemědělství nebo stavebnictví. Přemrštěné investice rozpoutané dotačními programy ale mohou být i rizikem, upozorňuje ředitel pro řízení rizik SGEF Pavel Němec.

* Jak byste na základě svých zkušeností zhodnotil současnou situaci české ekonomiky a tuzemských firem?

Současná situace je z našeho pohledu velmi dobrá. Vidíme, že česká ekonomika roste a s ní i naše financování. Zaměřujeme se na dopravu, strojírenství, zemědělství, tedy obory, které se pohybují v souladu s celkovým ekonomickým vývojem. Stavebnictví čekalo na oživení o trochu déle. To souvisí s časovou prodlevou státních investic, kdy vláda začala posílat peníze do budování a obnovy infrastruktury ve větších objemech teprve minulý rok. Nyní už ale naše produkce odráží skutečnost, že i stavební firmy chtějí více investovat do své techniky.

* Jak velkou mají firmy chuť investovat?

Daleko větší než před dvěma lety. V hlavních segmentech jsme zažili výrazný nárůst už minulý rok. Nyní k nim přibylo i stavebnictví. Leasingový trh, na který cílíme, rostl minulý rok podle České leasingové a finanční asociace o 14 procent, letos v prvním pololetí o 19 procent. A my rosteme meziročně o 22 procent, což je více, než jsme čekali.

* Jaký je výhled do příštího roku?

Jsme zdravě optimističtí. Rádi bychom viděli dvouciferný růst. Tahounů růstu je několik. Je například otázkou, zda se budou opakovat dotační programy Evropské unie v takovém rozsahu jako v letech minulých. Pokud budou dotace pokračovat, troufám si říct, že růst sice nebude tak silný jako loni nebo letos, ale udrží vysokou dynamiku.

* Jaká rizika mohou do vývoje zasáhnout?

Vnímám jedno velké riziko, a tím jsou přemrštěné investice těch firem, jejichž investiční chuť je tažená pouze dotačními programy. Je pochopitelné, že se je snaží využít, protože tak jim stát nebo evropské investiční fondy pokryjí 40 až 50 procent investičních výdajů. Ovšem někdy investice probíhají jen s krátkodobým uvažováním. Může se tak stát, že firmy, které takto pořídí množství strojů, za rok už nebudou mít tolik zakázek a nedokážou efektivně využít své nové výrobní kapacity. Díky počáteční úspoře na investicích a souvisejícímu splátkovému zatížení budou schopny možná takový úbytek v zakázkách po dva tři roky překlenout. Poté jim ale finanční zdroje na splácení těchto přebytečných výrobních kapacit už mohou citelně chybět.

* To jste popsal neuvážená rozhodnutí samotných firem. Existují i nějaká vnější rizika?

Klasicky se jedná o to, že malá česká ekonomika je hodně závislá na Německu. Nevíme například, co kauza Volkswagenu udělá s automobilovým průmyslem, který je pro český průmysl hodně důležitý. Dokud ale nedojde k poklesu evropské ekonomiky, budou růst také české průmyslové sektory.

* Jak se dají rizika zmírnit?

Pro posuzování rizikovosti obchodů využíváme naše standardizované postupy. Na rozdíl od bankovního sektoru hodnocení rizikovosti financování v leasingových společnostech stojí na třech pilířích. Banky hodnotí především rizikovost samotného klienta a pak teprve zkoumají předmět financování. My jdeme ještě dál a kromě hloubkové analýzy financovaného aktiva a jeho časové hodnoty se rovněž díváme na jeho dodavatele, se kterým máme většinou také obchodní vztah, a bereme v úvahu kvalitu naší spolupráce. Pokud se něco stane a náš společný klient se dostane do problémů se splácením a my jsme nuceni financovaný předmět zabavit a přeprodávat, obracíme se i na tyto partnery, kteří nám v řadě případů dokážou pomoci.

* Úzce spolupracujete s Komerční bankou, která je vaším většinovým vlastníkem. Jaké výhody to nabízí vašim klientům?

Společně s Komerční bankou nabízíme klientům širokou paletu skupinových produktů. To znamená nejen bankovní produkty, ale i leasingové financování hmotných aktiv, strojů nebo strojních zařízení. Pokud má klient zájem o profinancování pohledávek, můžeme mu jako skupina nabídnout služby KB Factoringu. Navíc tím, že jsme součástí skupiny Société Générale, jsme schopní jako skupina naše klienty doprovázet všude, kde má SG Group ve světě zastoupení (Evropa, Asie, USA, Afrika, Austrálie), a naopak uvítat v České republice všechny klienty SG Group ze světa, kteří mají zájem o poskytnutí bankovních služeb u nás.

O autorovi| Markéta Žižková • zizkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít