Rosněfť vyhrála první dražbu - Euro.cz

Přihlášení

Rosněfť vyhrála první dražbu

, Pavel Matocha,
Rosněfť vyhrála první dražbu
Zdroj: Euro.cz

Jukos

Ruská firma Rosněfť minulý týden koupila v aukci z majetku Jukosu své vlastní akcie. Prodávalo se 9,44 procenta společnosti Rosněfť; v aukci vyhrála její divize RN-Razvitije a cena dosáhla 197,8 miliardy rublů (téměř 160 miliard korun). Šlo o první aukci akciového podílu Jukosu – kdysi největší ruské ropné společnosti. Sedm dalších aukcí aktiv Jukosu se uskuteční příští měsíc a rozdělení společnosti se nejspíš uzavře během několika měsíců.
Rosněfť, v níž kontrolní díl drží stát, si nákupem vlastních akcií upevnil pozici v ruském ropném průmyslu, kde státem kontrolované firmy v posledních letech získávají čím dál silnější pozici. Dle analytiků z aukcí nejvíce vytěží právě Rosněfť a plynárenský kolos Gazprom – Kreml si tím pádem upevní pozici v ruské energetice. Ve středu 4. dubna půjde do prodeje dvacet procent bývalé Sibněfti, jež se ve vlastnictví Gazpromu přejmenovala na Gazprom Něfť. Podle očekávání má být dalším úspěšným uchazečem o akcie z držení Jukosu právě Gazprom.
Konkrétní data prodeje nejatraktivnějšího majetku, který z Jukosu zbyl, však ještě úřady neurčily. Jde o pět velkých rafinerií a těžbu více než 400 tisíc barelů ropy denně. Eduard Rebgun – nucený správce Jukosu – říká, že tato aktiva mohou jít do prodeje rovněž v dubnu.
Stát již na konci roku 2004 prodal kvůli daňovým nedoplatkům hlavní těžební divizi Jukosu. Koupila ji „nastrčená“ firma, jež ji vzápětí prodala Rosněfti. Ta se díky tomu stala přes noc třetím největším ruským producentem ropy. Dříve jím býval Jukos, který zbankrotoval, když úřady začaly požadovat daňové nedoplatky v desítkách miliard dolarů, což dle pozorovatelů způsobily politické ambice někdejšího šéfa firmy a hlavního akcionáře Michaila Chodorkovského. Ten byl odsouzen na osm let vězení za zpronevěru a daňové úniky.