Rodinný klenot

23. března 2015, 00:00 - ALOJZ RYŠAVÝ
23. března 2015, 00:00

Samotné diamanty se většinou nepoužívají ke spekulování a pořizují se minimálně na pět až deset let

Během krize i po ní se investoři začali více zajímat o alternativní investice.

Hledali takové, jejichž hodnota nezmizí během náhlého propadu akcií. Takové, které nemusejí vydělat desítky procent ročně. Jejich hlavním úkolem je hodnotu udržet v průběhu času a v dlouhém horizontu ji i zvyšovat. Někdy se zmiňují nemovitosti, někdy drahé kovy a drahé kameny. Za pozornost ale rozhodně stojí i umělecká díla a diamantové šperky.

Diamanty jsou věčné Diamanty lidé drží, protože očekávají, že v delším časovém období zachovávají svou hodnotu. Hodnotu má jednak samotný diamant, ale také další materiály, z nichž jsou šperky vyrobeny, typicky zlato. Jako celek má pak kvalitní šperk podobné vlastnosti jako umělecká díla a v ideálním případě se z něj stane rodinné dědictví, které prochází generacemi.

Jistotu investice podporují i další výhody diamantových šperků – koncentrace velkého bohatství do malého „kamínku“ či spolehlivá likvidita. Stejně jako drahé kovy či kameny samotné jsou i diamantové šperky snadno přenosnou formou jmění, která je směnitelná po celém světě.

Kromě toho nahrávají investicím do drahých kamenů, což jsou nejen diamanty, ale i safíry, rubíny či smaragdy, další faktory.

Vstupní surovinou je nerostné bohatství, jehož zásoby se v celosvětovém měřítku snižují a u jejichž produkce se obecně očekává pokles. Navíc celosvětová poptávka roste rychleji než nabídka a hlad po drahých kamenech v Číně a Indii bude společně s bohatnutím tamních obyvatel dále sílit. Ceny ovlivňují i zvyšující se náklady na těžbu.

Na kvalitní šperky s diamanty je možné se dívat podobně jako například na akcie, dluhopisy či nemovitosti a pozemky, které budou vždy tvořit většinu investičního majetku. Měly by se stát běžnou složkou alternativní části portfolia, kterou tvoří klenoty, drahé kovy, kameny, šperky i umělecká díla. Investice do diamantů a šperků s diamanty a drahými kameny není investicí s vysokým zhodnocením za dva dny, nejde o spekulativní koupi. Taková investice je něčím, co si dokáže dobře udržet hodnotu a v dlouhých horizontech ji i zvyšovat. Jde o cennost, která se předává z generace na generaci a chová se jako předmět umělecké hodnoty, jehož cena roste s přibývajícími roky.

Kolik peněz investovat?

Pokud se tedy rozhodnete do diamantů či diamantových šperků investovat, připravte si minimálně dvě stě tisíc korun. Ideální je ovšem částka vyšší, protože cena větších a kvalitnějších kamenů roste rychleji a je i méně kolísavá. I pokud byste sáhli po menších kamenech, rozhodně byste měli pořizovat jen vysoce kvalitní a certifikované. Oproti například zlatu se diamanty dost výrazně liší a udržení hodnoty se týká jen těch špičkových. Při nákupu diamantu je důležité zvážit délku investice a jak ho chcete prodat. Většinou se samotné diamanty nepoužívají ke spekulování a pořizují se minimálně na pět až deset let. Když už spekulovat, pak je potřeba dobře pracovat s načasováním, zejména proto, že jsou oceněny v dolarech, takže je důležité hlídat kurz a kupovat při tom nepříznivějším. V případě zasazení kamene do kvalitního šperku získáte navíc předmět umělecky a kulturně cenný, který se také zhodnocuje v čase, spolu se vstupními surovinami. U takové věci se počítá se zhodnocením v desítkách let.

poDle čeHo uRčit Cenu DiamantŮ Cena je určena čtyřmi hlavními faktory. Ty podle začátečních písmen anglických

označují jako 4C – carat (váha), color barva), clarity (čistota) a cut (brus). Hodnotu diamantů ovlivňují také další parametry daného kamene – zpracování, symetrie, uorescence a také typ certifikátu. Certifikáty, tzv. rodné listy kamene, vydávají gemologické laboratoře, a podle certifikátu se pak daný kámen jasně identifi kuje. Nejznámější a zároveň nejpřísnější je certifikát od GIA a známé jsou také mezinárodně uznávané certifikáty jako HRD. Barevně je rozlišováno na dvanáct kategorií od prvotřídně bílých až po barevné diamanty. O bílé s odstínem žluté či hnědé barvy bývá menší zájem než o růžové, červené, sytě žluté nebo modré. Barvy diamantů je možné upravovat, musí to ale být uvedeno v certifikátu.

Čistota je pak určována počtem cizorodých látek, které se nazývají inkluze a dělí se do sedmi kategorií.

Samozřejmě i v případě diamantových šperků musíte pečlivě vybírat, od koho je kupujete. Opět platí, že neuděláte chybu, když půjdete jen za renomovaným prodejcem.

I k diamantu zasazenému do šperku byste měli dostat certifikát a každý kousek by měl mít osvědčení od nezávislého soudního znalce. U větších kamenů by měl existovat mezinárodní certifikát, že splňují nejpřísnější kritéria kvality kamene.

V Česku je bohužel trh stále hodně nepřehledný a řada obchodníků využívá neznalosti zákazníků a nabízí jim nekvalitní zboží za přemrštěnou cenu. Bude ještě nějakou dobu trvat, než se to zlepší. Kromě pověsti prodejce je namístě i sledovat, zda nabízí nejen záruku surovin a kvalitního zpracování, ale také například doživotní servis a možnost reklamace. Cílem investice do diamantu není schovat si tento výjimečný kámen doma do trezoru, ale nosit ho v krásném šperku, z něhož se postupem času stane rodinný klenot. ?

O autorovi| ALOJZ RYŠAVÝ • majitel ALO diamonds

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít