Rezonující kandidát

31. března 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
31. března 2014, 00:00

Náměstka ministra zdravotnictví za ANO Josefa Vymazala dohání problém předchozího pracoviště, kde prosazoval předražený nákup magnetické rezonance

Pod radiologem Josefem Vymazalem se ještě ani neohřálo náměstkovské křeslo, a už se o něm hovoří jako o možném budoucím ministrovi. Pokud tedy Babišovo hnutí vymění s ČSSD ministerstvo spravedlnosti za resort zdravotnictví.

Před vstupem do politiky vedl Vymazal radiodiagnostické oddělení v pražské Nemocnici Na Homolce. A mimo jiné se tam aktivně podílel na nákupu přístroje magnetické rezonance. Problém spočívá v tom, že v té podobě, jakou Vymazal podporoval, by nebyl nákup pro nemocnici výhodný, a přístroj by jí ve finále ani nepatřil. Za 71 milionů by si ho jen na osm let pronajala. Nakonec, už bez účasti Vymazala, přitom stačilo za špičkovou magnetickou rezonanci zaplatit necelých 42 milionů a do této sumy se vešel i šestiletý servis.

Homolka začala přístroj 3T magnetické rezonance poptávat v roce 2012. V srpnu téhož roku finanční ředitel Siemensu Karel Kopejtko nemocnici předložil návrh tří alternativ využívání přístroje.

Ten měl podle návrhů

Siemensu běžet 252 dní v roce a mohlo by na něm být vyšetřeno denně od 15 do 25 pacientů. Nemocnici tento v podstatě leasing měl vyjít celkově na 71 milionů korun.

To je také varianta, kterou dnešní náměstek na zdravotnictví podporoval. Vymazal popírá, že by do dražší varianty nákupu nějak aktivně vstupoval. „V roce 2012 jsem byl jedním z členů výběrové komise. Se žádnou ze společností, které se ucházely o zakázku v rámci výběrového řízení, ani se zástupci Siemensu, jsem ve věci výběrového řízení nekomunikoval,“ tvrdí. Jenže týdeník Euro získal materiály, z nichž vyplývá opak. Například 7. srpna 2012 poslal e-mail s nabídkami Siemensu náměstkovi ředitele Nemocnice Na Homolce Janu Paskovi.

To už bylo v době, kdy se jednání o nákupu protahovala, a zdá se, že se Vymazal stal jedním z klíčových kontaktů Siemensu v nemocnici. „Dolaďujeme zadávací dokumentaci pro 3T přístroj. Čekáme na poslední informaci od potenciálního dodavatele, abychom mohli dokumentaci dokončit a nebyli diskriminační,“ napsal kolegovi z Homolky Vymazal v září 2012. Podle některých názorů lze tento e-mail interpretovat tak, že společnost Siemens dostala interní informace o podmínkách řízení, aby mohla svou nabídku „vítězně“ vyladit.

Přesto výběr dodavatele dál vázl. Na konci ledna napsal Vymazal svým kolegům, včetně náměstka Michala Toběrného, další e-mail. „K návrhu, abych byl předsedou hodnotící komise pro výběr 3T, musím sdělit, že považuji za nutné přepracovat hodnoticí kritéria pro výběr přístroje. Nemohu hodnotit dle kritérií, na kterých jsem se nepodílel a která se mi vzhledem k potřebám přístroje v Nemocnici Na Homolce nezdají ani jako nejšťastněji zvolena. Navrhuji, aby byla odsouhlasena zástupci nejvíce dotčených oddělení,“ napsal Vymazal.

Klíčovým novým kritériem, které mělo nahrávat Siemensu, byla takzvaná distorze obrazu – možné zkreslení výsledků vyšetření.

„Jsou naprosto zásadní pro zaměřování na Leksellově gama noži, jednak u stereotaktických invazivních operací, zejména hluboké mozkové stimulace u pohybových poruch a perspektivně také u epilepsie,“ zdůvodňoval přenastavení podmínek Vymazal. „Jsem připraven vám pomoci tento požadavek formulovat a do zadávací dokumentace přidat,“ napsal v jiném e-mailu Vymazal náměstku Toběrnému.

Vymazal popírá, že by se jakýmkoli způsobem například podílel na jednání o nastavení ceny. „Otázka ceny nebyla v mé kompetenci,“ trvá na svém.

Jenže vedení nemocnice mělo o chystaném kontraktu pochyby. Problém spočíval v tom, že by si zařízení za více než 70 milionů korun pouze pronajala. „Což by byl skrytý leasing, který si jako příspěvková organizace nemůžeme dovolit,“ vysvětluje ředitel Nemocnice Na Homolce Michal Šetlík. „Profesor Vymazal byl v té době primářem RTG oddělení. Aktivní samozřejmě byl. S firmou Siemens dlouhodobě spolupracuje, jako rentgenolog je s ní spokojený, s tím přístrojem. A ten nákup za tu vysokou cenu prosazoval,“ tvrdí Šetlík.

Homolka nakonec podmínky pro výběr magnetické rezonance změnila. Například pořadí hodnoticích kritérií, především zmiňované zkreslení výstupů z magnetické rezonance.

Siemens vyhrál i tak. Ovšem s nabídkou o téměř třicet milionů nižší a nová magnetická rezonance říká špitálu „pane“.

O autorovi| hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít