Revoluci přinesou technologie

13. dubna 2015, 00:00 - (red)
13. dubna 2015, 00:00

Legislativa v oblasti péče o seniory funguje v Austrálii šedesát let a je na vyspělé úrovni

V Austrálii je na vysoké úrovni elektronický monitoring pacientů na dálku.

Už tu zdomácnělo, že lidé, kteří se léčí doma, mají u sebe přístroje, které jim umožní na dálku komunikovat s doktory, pokud přijdou potíže, říká velvyslankyně Austrálie pro Českou republiku Jean Dunnová.

* Setkala jste se v Praze nedávno s českými vládními představiteli. Co bylo předmětem schůzky?

Hledali jsme způsob, jak by Austrálie mohla spolupracovat s českou vládou v oblasti zdravotnictví a péče o seniory. Austrálie má v obou těchto oblastech značné odborné znalosti. Není to však jen o představení produktů, které mohou naše firmy v těchto oblastech nabídnout. Nabízíme i školení či spolupráci na přípravě legislativy. Víme, že česká vláda v současnosti hledá v této oblasti inspiraci, zvláště pokud jde o problematiku demence.

* Jaký je hlavní cíl vzájemné spolupráce?

Předávat si zkušenosti. Jak v Česku, tak v Austrálii je řada věcí, které jsou provedeny skvěle. Australský stát Nový Jižní Wales vyvinul legislativní rámec týkající se zejména předcházení demenci a péče o seniory trpící touto chorobou. Máme za to, že by to byl velký přínos při zavádění legislativy v Česku. Nejde o komerční aktivitu. Máme také specializovanou firmu, která po celé Evropě prodává přístroje k léčbě spánkové apnoe. Tuto technologii využívají pacienti ve svém domácím prostředí, a nemusejí tedy navštěvovat za účelem léčby zdravotnické zařízení. Dále zde máme firmu, která se zabývá vývojem zdravotnických pomůcek. Legislativa v oblasti péče o seniory je v Austrálii šedesát let a je na vyspělé úrovni.

* Co může Česko z této tradice převzít?

Jednou z nejdůležitějších věcí je školení a akreditace odborného personálu. V minulosti lidé pracovali v oblasti péče o seniory s omezeným vzděláním. Dnes máme velmi vyspělou legislativu a systém profesního vzdělávání, kde se lidé učí péči o seniory na technických školách i univerzitách.

* Velkým problémem Česka je, že mladí lékaři často odcházejí pracovat kvůli vyšším výdělkům do zahraničí. Vidíte tady nějakou inspiraci pro Česko?

V Austrálii musejí lékaři po ukončení studia po určitou dobu zůstat a musejí také část praxe strávit ve venkovských oblastech, kde je lékařů největší nedostatek. Nejde jen o lékaře, ale i o sestry či další lékařský personál, kterému poskytujeme potřebné vzdělání. Podporujeme například péči o nemocné doma v jejich prostředí.

* Je to levnější pečovat o nemocné u nich doma?

Ano. Rozhodně je to mnohem levnější. Obecně podporujeme, aby lidé zůstávali doma, přičemž řada z nich to oceňuje. Potřebují řadu pomůcek a zařízení, které jim poskytujeme, a dochází za nimi trénovaný personál. Poskytujeme školení nejen personálu, který dochází k nemocným lidem domů, ale i rodinným příslušníkům, pokud mají zájem. Myslím, že revoluci ve zdravotnictví přinesou technologie. V Austrálii je na vysoké úrovni elektronický monitoring pacientů na dálku. U nás už zdomácnělo, že lidé, kteří se léčí doma, mají u sebe přístroje, které jim umožní na dálku komunikovat s doktory, pokud přijdou potíže. Dnes jsou tyto přístroje mnohem sofistikovanější než dříve.

* Kromě zdravotnictví mají i jiné australské firmy zájem být více aktivní v Evropě?

V Česku je už v současnosti aktivní skupina Macquarie, která je jedním z největších infrastrukturních fondů na světě. Dále v Evropě vidí příležitost firmy dodávající LNG. Austrálie brzy bude největším producentem a exportérem LNG na světě. Austrálie má také velké zásoby uhlí a uranu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít