Rekordní ztráta - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rekordní ztráta

, Dalibor Premus,
Rekordní ztráta
Zdroj: Euro.cz

Philips

AMSTERODAM (rů) – Nizozemská společnost Philips Electronics, která je v Evropě největším výrobcem spotřební elektroniky a v Česku největším zahraničním investorem, oznámila za loňský rok rekordní ztrátu 2,6 miliardy eur (83 miliard Kč). Je to první ztráta za posledních pět let, a navíc předčila pesimistická očekávání analytiků, kteří odhadovali propad na 2,3 miliardy eur.
Výsledky se zhoršily koncem minulého roku, jen za čtvrté čtvrtletí zaznamenal koncern ztrátu ve výši 1,14 miliardy eur. Obrat byl ve čtvrtém čtvrtletí o šestnáct procent nižší než ve stejném období roku 2000 a dosáhl 9,26 miliardy eur. Největší pokles vykázaly obory polovodičů, elektronických komponentů a spotřební elektroniky. Vůbec nejhorší propad – o 44 procent – měly polovodiče, které se dříve podílely na příjmech firmy více než třetinou. Nejlépe si v rámci koncernu vedla divize systémů zdravotní péče, jež zaznamenala zlepšení hospodářských výsledků.
Mluvčí společnosti v České republice Monika Ďaďová prohlásila, že prozatím nemá žádné zprávy, jak špatné hospodaření ovlivní aktivity Philipsu v Česku republice. Firma v Česku postavila závod na výrobu televizních obrazovek a nyní staví nový závod v Hranicích na Moravě. V ČR pro ni pracuje 3250 lidí.
Celkem má Philips 189 tisíc zaměstnanců v 60 zemích světa. V roce 2001 dosáhl obratu 32,3 miliardy eur. Koncern v roce 2001 propustil 18 600 lidí, aby dosáhl snížení nákladů až o miliardu eur.
Společnost předpokládá, že letos bude na trzích jejích výrobků pokračovat recese. Zlepšení hospodářských výsledků chce proto dosáhnout hlavně snížením nákladů a zvýšením efektivity.
Royal Philips Electronics je největší evropskou firmou zabývající se výrobou elektroniky. Je světovou jedničkou v oborech televizní techniky, osvětlování, spotřební elektroniky, elektrických holicích strojků, monitorovací a diagnostické zdravotnické techniky.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze