Red Pif

26. června 2017, 00:00 - Klára Donathová
26. června 2017, 00:00

Restaurace s vinotékou, ve které se snoubí láska k jídlu a přírodním vínům. Voňavá a barevná kuchyně Stephena Senewiratneho se k nim překvapivě dobře hodí

Když Red Pif před více než šesti lety otevřel, nabídka vína válcovala jídlo. Podnik od počátku vynikal širokou nabídkou francouzských přírodních vín, která se na českém trhu teprve začínala objevovat. Možnost ochutnat „vinnou divočinu“ sem přitáhla první hosty, kteří toužili poznat vína vyrobená přirozeně, opravdu jen z hroznů, bez síry a s respektem k přírodě a půdě, na které réva roste. Koncept prodeje vína byl také poněkud nezvyklý a téměř v nezměněné podobě funguje dodnes.

Cílem majitele bylo umožnit hostů ochutnat co nejvíc vín a poznat jejich rozmanitost. Místo vinného lístku tak od počátků slouží hostům znalosti personálu a vysoké kovové police napravo od vchodu, ve kterých jsou pečlivě vyskládané jednotlivé lahve vína s jednoduchými popisky.

Můžete si vybrat sami nebo s pomocí zkušeného personálu.

Po sklence tu rozlévají téměř vše, a tak je výběr prakticky neomezený.

Pokud vám víno zachutná, můžete vypít celou lahev, v opačném případě můžete zase sáhnout o polici dále. Na cenu po sklence i celé lahve se informujte u obsluhy.

Red Pif se ale od svých začátků posunul z pozice vinného baru do plnohodnotného restauračního provozu s neobvyklou nabídkou vína. V roli šéfkuchaře se tu vystřídalo pár zvučných jmen, krátkou dobu tu vařil například Tomáš Levý. Už druhým rokem je srdcem místní kuchyně Stephen Senewiratne a časy, kdy se k „Červenému frňáku“ chodilo jen na skleničku a dobrou paštiku, jsou dávno tytam.

Sympatického šéfkuchaře původem ze Šrí Lanky jste mohli zaznamenat už po boku Romana Pauluse v hotelu Radisson SAS (Alcron, La Rotonde) a určitě ho pamatujete z hotelu Mandarin Oriental (Essensia, Spices), kde působil jako sous chef vedle Jiřího Štifta. Nejenže dobře a kreativně vaří, ale svá jídla také prezentuje hostům a roztomilejšího „číšníka“ by v Red Pifu sehnali jen stěží. Své výtvory představuje v češtině a jeho drobné přeřeky dodávají jídlům další zábavný rozměr.

Na první pohled zaujme už jednoduchý designově čistý interiér kombinující beton, cihly a výrazné dřevěné žaluzie ve tvaru vinných lahví. Aktuální nabídka je napsána křídou na černé tabuli a obsahuje jen základní položky jednotlivých chodů, jako prase, jablka, zelí a křen. Obsluha vám ale podrobně vyloží, že pod pojmem prase se skrývá prasečí hlava, mozek, kolínko, nožička a také sádlo, kůže, bok a játra. Nic tu není úplně obyčejné a už vůbec ne nudné. I slepičí vývar tu dovedou ozvláštnit, například kukuřičným pyré dochuceným šafránem, kukuřičnými zrny a křupavým popcornem.

Výkon obsluhy byl při naší p oslední návštěvě fascinující. Nejenže nám servírka představila všechny suroviny, ale přidala i opravdové detaily přípravy jednotlivých jídel, takže jsme si do vedli docela dobře představit, co dostaneme na talíři.

Výběr nám to ale příliš neulehčovalo, protože sugestivní podání menu lákalo k ochutnání vícero položek. Pro nerozhodné nebo požitkářské hosty tu mají i degustační menu, které zahrnuje velkou část jídelního lístku.

Těžko jednoznačně definovat, jaké je dominantní zaměření místní kuchyně. Na menu najdete od všeho trochu. Trošku Francie, špetku Česka a samozřejmě i něco z Asie s ohledem na původ šéfkuchaře. Asijská jídla jsou ale v menšině, což rozhodlo pro zařazení této restaurace do kategorie Evropská kuchyně. V Red Pifu se nemusíte bát zeptat, personál zná odpovědi snad na všechny otázky ohledně jídla a ani se nemusí chodit ujišťovat do kuchyně, jak to bývá obvyklé jinde.

Pokud nejste vinnými connoisseury, nechte si doporučit vinný doprovod od obsluhy. I vína má personál v malíku a z množství lahví, které jsou tu k dispozici, se dá velmi dobře složit vinné párování k jednotlivým chodům. Nemusíte tu ochutnávat jen vína přírodní, myslí tu i na konzervativnější hosty.

Je celkem jedno, jestli do Red Pifu zamíříte na večeři nebo na lahvinku a necháte se zlákat vůní z kuchyně. Široký výběr zajímavých vín a zábavná jídla jsou zárukou dobře stráveného večera.

Red Pif ? Betlémská 9, Praha 1 ? t: 222 232 086 ? e: info@redpif.cz ? www.redpif.cz ? šéfkuchař: Stephen Senewiratne

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vliv různých výdělků na výši důchodu
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.
5 případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Auta
Že by Mercedes-Maybach G 650 Landaulet majitele zklamal?…
Galerie: 10 aut, jejichž zůstatková hodnota po prvním roce provozu klesne nejvíce
Česká rozlučka se Subaru WRX STI dorazila do prodeje. Stojí téměř 1,4 milionu
Volkswagen chystá malé a levné lidové SUV. U nás ho ale nekoupíte
Kia Sportage slaví 25. výročí a zároveň více než pět milionů prodaných exemplářů
Technologie
HTC Vive Pro vychází za dva týdny. Cena je opět 799 $, ale pozor: bez příslušenství
Hlavní heslo ve Firefoxu představuje slabou ochranu, zjistil otec AdBlocku Plus
10 tipů, jak dovést svou pracovnu nebo kancelář k dokonalosti
YouTube testuje PIP i na webu. Video poběží v plovoucím okně (aktualizováno)
John Oliver o kryptoměnách (video s českými titulky)
Hry pro příležitostné hráče