Realitní Kolibřík

29. června 2015, 00:00 - Jan Hrbáček
29. června 2015, 00:00

Bývalý pražský primátor Pavel Bém vystoupil z ústraní a vrhá se na byznys s realitami. Mateřská firma sídlí na Kypru

Mít obchodní sídlo v pražské malostranské ulici Tržiště, kde sídlí americká ambasáda, je terno. Na adrese Tržiště 13 svého času sídlila dcera ruského Gazpromu Vemex, pobočka tabákového koncernu British American Tobacco nebo společnost RSJ miliardáře a zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka.

Klientelu firemních nájemníků rozšířila od konce letošního dubna nepřehlédnutelná tvář hlavního města – bývalý primátor Pavel Bém.

Ten se 22. dubna stal jednatelem společnosti s ručením omezeným Levandres. Bém se v ní ovšem nevěnuje svému původnímu zaměstnání psychiatra a specialisty na drogové závislosti. Firma má v obchodním rejstříku jako předmět podnikání uveden pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Kyperská spojka O Béma se kvůli jeho působení na pražském magistrátu a úzkému propojení s lobbistou Romanem Janouškem zajímala delší čas Bezpečnostní informační služba i policie. Známé jsou odposlechy jeho hovorů s Janouškem, který Béma familiárně oslovoval Kolibříku.

Za jeho éry město investovalo miliardy korun do kontroverzních projektů – nejkřiklavějším příkladem je čipová karta Opencard. Policie se zajímala i o nevýhodný pronájem Škodova paláce od firmy podnikatele Sebastiana Pawlowského, kam se za Béma přestěhovala podstatná část magistrátní agendy. Kvůli podezření z možného korupčního jednání policisté zkoumali i Bémův majetek a případný odliv kapitálu do daňových rájů. Na nic ale nepřišli.

Bém je sice jednatelem nové společnosti Levandres, ale nikoli jejím společníkem či viditelným majitelem. Vklad 200 tisíc korun do společnosti vložila tentýž den, kdy se Bém stal jednatelem, společnost Tarascota Ltd., která sídlí v kyperské Nikósii, v osmém patře budovy Eagle House.

Na stejné adrese jako Tarascota má sídlo i společnost Paulinino Limited, kterou zastupuje Dušan Palcr z „rodiny“ finančníků z J&T. A v této firmě jsou zaparkované akcie rafinerské firmy Unipetrol, respektive přes Paulinino Limited drží J&T Banka zhruba čtvrtinu akcií petrochemické společnosti Unipetrol.

Bez zajímavosti není, že podle zakládající listiny společnosti Levandres je správcem vkladů právě zmiňovaná J&T Banka.

Týdeník Euro Pavlu Bémovi opakovaně položil několik otázek, aby exprimátor ozřejmil, o jakou společnost jde a jaké hodlá v České republice vyvíjet aktivity. Ten ale přes několikeré urgence na dotazy nezareagoval. V katastru nemovitostí není zatím na společnost Levandres psán žádný nemovitý majetek a ta nemá ani webové stránky, e-mail či telefon, pouze datovou schránku.

Ať řekne, komu patří O osobu primátora Béma se delší dobu zajímá i už zmiňovaný Nadační fond proti korupci. „S osobou Pavla Béma se fond setkával prostřednictvím konkrétních kauz, ve kterých se fond angažoval. Asi nejznámějším případem je Opencard,“ připomíná ředitel fondu Petr Soukenka. V této kauze fond podával trestní oznámení spolu s organizací Veřejnost proti korupci a finančně podporoval oznamovatele – bývalého šéfa IT pražského magistrátu Jiřího Chytila. „Nelze také nezmínit kauzy spojené s pražským dopravním podnikem. Podle našeho názoru je odpovědnost Pavla Béma za gigantický tunel s plastovou kartičkou Opencard neoddiskutovatelná, a nikoli pouze za tento tunel,“ míní Soukenka. Podle něho pouze díky mimořádně podivnému způsobu vyšetřování kauzy pod vedením státní zástupkyně Dagmar Máchové není vůči Pavlu Bémovi vyvozena i trestněprávní odpovědnost. „Bohužel se obávám, že Pavel Bém světské spravedlnosti unikne a čas hraje v jeho prospěch,“ shrnuje Soukenka.

Společnost Levandres, ve které je Bém jednatelem, ani společnost Tarascota Soukenka nezná. Ale fakt, že se Pavel Bém stal jednatelem společnosti, jejíž vlastník je neznámý, považuje téměř za symbolické. „Firma s neznámým a obtížně dohledatelným vlastníkem je ideální pro legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ tvrdí.

Na druhé straně ale také nelze zapomenout na legitimní důvody, proč firmu umístit na Kypr – daň z příjmu právnických osob tam činí deset procent, výhodou je i nulová daň z přijatých dividend ze zahraničí, stabilní a předvídatelná legislativa a podobně.

„Kdyby Pavel Bém chtěl být transparentní, tak nám může říci, kdo je majitelem společnosti Tarascota. Těžko lze uvěřit tomu, že by to nevěděl,“ pokračuje Soukenka. Podle jeho názoru by měly banky a další finanční instituce nahlížet na Pavla Béma jako na takzvanou politicky exponovanou osobu (PEP – politically exposed person). „Existují případy, kdy banka, aniž by musela cokoli této osobě vysvětlovat, jí nezaložila ani běžný účet, nebo účet založí, ale jakékoli transakce na tomto účtu jsou zařazeny do rizikové kategorie, viz vazba na zákony o praní špinavých peněz a interní řízení rizik,“ míní Soukenka. A dodává: „Tuto skutečnost zmiňuji záměrně, neboť podle zakládající listiny společnosti Levandres je správcem vkladů J&T Banka. Ostatně která jiná? Bude velmi zajímavé sledovat výkony nové firmy a také to, zda bude společnost poctivě uveřejňovat povinné dokumenty o hospodaření ve sbírce listin,“ usmívá se Soukenka.

Průvodce korupcí Kromě angažmá ve společnosti Levandres si Bém vloni v září vyřídil živnostenský list. Jako činnost v něm má uvedeno spoustu věcí, mimo jiné i činnost informačních a zpravodajských kanceláří, mediální zastoupení, překladatelství nebo služby cestovní agentury a průvodcovskou činnost.

Oblíbená cestovní kancelář Corrupt Tour by ale nejspíš služby takového prostředníka či průvodce odmítla. Tedy pokud by nepoodhalil,

jak se v Praze v letech 2002 až 2010 vládlo.

„Odposlechy udělaly z Janouška všemocného čaroděje a ze mne osla, kterého někdo řídí. Bém se ale řídit nedá,“ tvrdil sebevědomě.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít