Reakce

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

(Adieu Veolia, Euro 36/2012)

Z prvních odstavců článku čtenáři, jak nám potvrdilo několik našich obchodních partnerů, nabyli dojmu, že společnost Veolia Voda opouští Prahu a možná i Českou republiku. Zdůrazňujeme, že nikam z ČR ani z Prahy neodcházíme. V listopadu příštího roku končí jen provozní smlouvy na úpravnu vody Želivka a Káraný. Hlavní smlouva o provozování pražské vodohospodářské infrastruktury s hlavním městem Praha trvá do roku 2028 a Veolia, respektive její dceřiná společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), je povinna tuto smlouvu dodržet a bude nadále solidním partnerem Prahy. Dle této smlouvy budeme nadále provozovat pražskou vodovodní a kanalizační síť, včetně čerpacích stanic, vodojemů, úpravny vody Podolí, pobočné čistírny odpadních vod a ústřední čistírny odpadních vod. Podotýkáme, že provozování úpravny vody Želivka představuje jen 10,5 procenta tržeb PVK, takže pokud již nebudeme Želivku provozovat, nebude to mít zásadní vliv na naše hospodaření.

Není také pravda, že hlavní město Praha a okolní obce vlastnící ÚV Želivka dnes nemohou řádně se svým majetkem nakládat. Z podnájemného, které platí PVK ve výši 120 milionů korun ročně, se financují investice a rekonstrukce dle záměru vlastníka.

Problém není ani s dotacemi Evropské unie. Potíže, které mají některé vlastnické společnosti s tím, že dle názoru úředníků Evropské komise uzavřely příliš dlouhé provozní smlouvy s provozovateli vodárenské infrastruktury, v tomto případě neexistují.

Modernizaci úpravny vody Želivka s využitím prostředků EU nic nestojí v cestě už nyní. Vlastník úpravny Želivka se může rozhodnout pro jiný model provozování a my budeme jeho rozhodnutí respektovat.

Velmi často zdůrazňovaná ziskovost PVK, která za více než deset let dosáhla zhruba 4,7 miliardy korun, ještě zdaleka nedosahuje výše, za kterou Veolia tento podnik koupila od Fondu národního majetku a posléze zbytek akcií od hlavního města Prahy. Bylo to totiž sedm miliard korun. Ty naráz přitekly do ČR – a to, co odtéká, je rozloženo ve velmi dlouhém čase a ještě potrvá řadu let, než se tak jen dorovná výše vstupní investice Veolie Vody. Zatím Veolia do ČR více peněz dala, než od ní získala, nemluvě o dalších investicích.

O autorovi| Marcela Dvořáková • tisková mluvčí společnosti Veolia Voda ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít