Rathův učeň

07. září 2016, 00:00 - Jan Hrbáček
07. září 2016, 00:00

O náměstka středočeského hejtmana a starostu Cerhenic se zajímá policie. Kvůli dotacím

Vlivný středočeský politik a kolega někdejšího hejtmana Davida Ratha, Marek Semerád, má krátce před podzimními krajskými volbami vážné potíže. Od konce jara se o něj zajímají protikorupční policisté, kteří po reorganizaci spadají pod Národní centrálu pro boj s organizovaným zločinem. Detektivové si na krajském úřadě vyžádali seznam čerpání dotací z krajského rozpočtu a fondů Evropské unie za období od roku 2012 až do současnosti.

Jde hlavně o dotační tituly městysu Cerhenice, kde Marek Semerád starostuje.

Policisty zajímají konkrétní projekty i výše dotací, například: Naučná stezka Cerhenice (4, 6 milionu korun), Spolkový dům Cerhenice (7, 5 milionu), autobusové zastávky Cerhenice (1 milion). Detektivové zjišťují informace také o zakázkách na svoz odpadu jak v Cerhenicích, tak ve smlouvách, které uzavřel středočeský krajský úřad, Marek Semerád je totiž náměstkem hejtmana pro zemědělství a životní prostředí. „K vašim dotazům mohu pouze sdělit, že náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou věcí zabývá, či na opak nezabývá“ řekl ktomu týdeníku Euro mluvčí Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem Jaroslav Ibehej.

Marek Semerád ale připouští, že se k němu zvěsti o policejní aktivitě donesly.

„Od svých politických přátel z kuloárů jsem slyšel, že se před volbami něco objeví.

Ale nemám vůbec žádné informace, nikdo mně nekontaktoval ani v Cerhenicích si nikdo nic nevyzvedl“ řekl. „Pokud se o to bude policie zajímat, budu jedině rád, já jsem v Cerhenicích starostou čtrnáct let a za tu dobu jsme na dotacích nevraceli ani korunu. Ato nás kontrolovaly snad všechny instituce, které neshledaly žádné pochybení,“ dodal.

Zmiňované dotační tituly, o které mají zájem protikorupční detektivové, podle Semeráda administrovala společnost LK Advisory, která má kancelář pro střední a východní Čechy v Poděbradech.

„S Cerhenicemi spolupracuje dlouhodobě, pracuje pro desítky obcí a měst. My jsme zpracování dotací vždycky poptávali a z těch 20 zakázek tahle firma vyhrála 15, všechny zakázky soutěžíme. Pro Cerhenice nikdy neelektronickou pracovala moje společnost nebo firma někoho blízkého,“ pokračuje Semerád, který netuší, proč se o něj policie začala zajímat.

Úspěšná firma

Jak už jsme zmínili, firma LK Advisory připravovala pro Cerhenice i další dotační tituly. Výstavbu zahradního hřiště za 4,7 milionu korun, rekonstrukci místních komunikací za 11,7 milionu nebo rekonstrukci sportovního areálu za 8, 9 milionu. Tyto dotace pak podle Semeráda měl na starost bývalý regionální projektový manažer agentury CzechInvest Štefan Koreň. „S tím jsme byli po dlouhé době mimořádně spokojení. Kdyby mi policie zavolala, rád jí to sám donesu. Ty projekty byly výstavní, překontrolovány ROP, nikde nebyly žádné vícepráce a všechno slouží dobře lidem,“ kroutí hlavou Semerád.

Co se týče odvozu odpadů, Cerhenice podle Semeráda v soutěži vybraly dceřinou společnost firmy Marius Pedersen.

„Máme to za super cenu na pět let, měsíčně platíme 106 tisíc. Příště to vysoutěžíme aukcí. Fakt nevím, o co jde, vy jste první, kdo se ptá na konkrétní věci,“ uzavírá Semerád.

Společnost LK Advisory, která je v Cerhenicích tak úspěšná, vznikla v říjnu 2012. Podle obchodního rejstříku patří starostovi Dolního Slivna u Benátek nad Jizerou Luboši Rambouskovi, který kandidoval za místní nezávislé. Je ale aktivní v několika společnostech v Kolíně, stejně jako majitelka čtyřicetiprocentního podílu v LK Advisory Karolína Uhrová. Kolínská obecně prospěšná společnost Prostor Plus, kde byl Rambousek vedoucím projektové kanceláře, tak například Semerádovi mimo jiné poděkovala ve výroční zprávě z roku 2006.

Rambousek i Uhrová pak působí v další kolínské „ópéesce“ Collarca. Marek Semerád si v Kolíně budoval pozici v tamní buňce ČSSD delší dobu, a není tak možné, aby se s majiteli LK Advisory znal jen čistě z poradenských schůzek ohledně dotací. „Marek Semerád si do Kolína přivedl spoustu lidí z Cerhenic a Kolínské vždycky přehlasoval. (…) Vždycky si to dovedl dobře spočítat,“ řekl na jeho adresu před časem někdejší respektovaný člen ČSSD Petr Král.

Na hraně střetu zájmů

Sociální demokrat Marek Semerád se v hledáčku policie neocitl poprvé. Jako by se poučil od někdejšího kolegy Davida Ratha, jeho městys Cerhenice z dotačních fondů čerpá víc než vydatně a ve srovnání s ostatními středočeskými obcemi až nebývale vzkvétá. Už na počátku roku 2013 šla podle Českého rozhlasu po Semerádovi středočeská kriminálka kvůli podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Některé dotační zakázky v té době realizovaly a o jiné usilovaly firmy, které byly na Semeráda navázané, a Semerád obcím evropské i krajské dotace pomáhal sjednávat.

Starosta podezření tehdy striktně odmítl, podle něj šlo o účelovou mediální hru, která ho měla poškodit a zastrašit. Potvrdil, že na něj podal trestní oznámení muž z Kolína kvůli jeho dotační firmě.

„Policie ale všechno prověřila a zhruba po roce odložila,“ tvrdí Semerád.

Otázek kolem Semeráda je ale víc. Na dotace se specializovala například společnost Folbeset podnikatele Lubomíra Nymburského, kterého pojilo se Semerádem spoluvlastnictví bytu i adresa podnikání. Nymburský byl navíc v roce 2014 krutě neúspěšným lídrem kandidátky ČSSD v Kolíně, kde tamní buňku vedl Semerád. Folbeset zajišťoval krajské dotace středočeským obcím Býchory, Doubravčice, Klášterní Skalice, Ohaře, Přistoupim a Tatce v hodnotě za 22,2 milionu korun. Všechny tituly prošly krajským zastupitelstvem, kde hlasuje i Semerád.

Semerádův městys Cerhenice s 1600 obyvateli má dnes několik světelných křižovatek, v okolí stojí dvě rozhledny, má zrekonstruovaný Spolkový dům, naučnou stezku. „Všem ležím v žaludku, ale nespravedlivě,“nechal se vloni slyšet Semerád v deníku Dnes. Podle něj byl jeho městys v získávání dotací až sedmý. „Z evropských peněz dostávají nejvíc Poděbrady, pak Dolní Břežany a my jsme až sedmí,“ hájí se.

Marek Semerád přes až přehnanou péči o svoje Cerhenice v žádném případě nepatří mezi oblíbené politiky. Jeho kolínská kandidátka v posledních komunálních volbách zcela propadla. Semerádovy dotační dostihy pak kritizuje mnoho politických konkurentů. Na Facebooku zřídili například stránku s názvem „PhDr. Bc. Marka Semeráda, MBA, už bylo DOST“, která se věnuje subvenční ekvilibristice i klientelistickým vazbám mladého politika ČSSD.

Semerád nezastírá pozitivní vztah k bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi, nepravomocně odsouzenému k osmapůlročnímu trestu za úplatkářství. Policie tehdejšího politika zadržela v květnu 2012 s pověstnou krabicí na víno, ve které ale nebyl alkohol, nýbrž bankovky.

Odvolací soud s Rathem se má odehrát v říjnu. Semerád rok po Rathově zatčení na Facebooku veřejně vychválil projekt obnovy Jezuitské koleje v Kutné Hoře podporovaný někdejším šéfem kraje. „Díky celkové rekonstrukci se Jezuitská kolej stala po letech opět plně přístupnou svým návštěvníkům, za což patří velký dík především bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi, který se o tento projekt velkou měrou zasadil,“ napsal Semerád.

A vy mi taky…

Lidem z Kolínska, vjehož okrese se Semerádovy Cerhenice nacházejí, se ne zcela zamlouvá způsob starostovy komunikace. Když se tamní obyvatel Jaroslav Petráček letos v dubnu starosty ptal na možnosti opravy silnice po rekonstrukci kanalizace, dozvěděl se od Semeráda, že si ji může opravit na vlastní náklady.

Když tazatel opáčil, že není Helena Vondráčková, aby mohl dát peníze na silnici ke své nemovitosti, a doplnil: „Vy peníze poplatníků utrácíte za věci, které lidem nic nepřinášejí, jen je štvou. Jako například rozhledna u hřbitova, zpomalovací pruh v ulici, kde projede za den tak asi deset aut, ty povedené autobusové čekárny s houpačkou a semafory! Ve vaší odpovědi je vidět, co si myslíte o lidech a o co vám jde. Udělat si z Cerhenic ,Semerádovo'.“ Starosta hbitě zareagoval: „Vždycky jsem si myslel, že jste úplně blbý, a teď jste mi to jen potvrdil.“ Nadcházející krajské volby a možná i policejní vyšetřování ukážou, kdo z aktérů této komunikace byl chytrý, kdo blbý, nebo kdo úplně blbý.

Kdyby mi policie zavolala, rád jí to sám donesu. Ty projekty byly výstavní, překontrolovány, nikde nebyly žádné vícepráce a všechno slouží dobře lidem.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na ?7 °C, můžete mít potíže
Co když zemře kandidát na prezidenta, nebo rovnou prezident?
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Auta
Z nového VW Polo GTI se definitivně stal základní Golf GTI …
Audi SQ2 se dočká motoru 2.0 TFSI a 300 koní, stejně jako VW T-Roc R
„Koncept“ tahače Tesla Semi si už našel první zákazníky. Třeba Pepsi chce 100 kusů
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek vás asi moc nepotěší
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Technologie
Volby, Kájínek, fidget spinner… Google ukázal, co Češi v roce 2017 nejvíce vyhledávali
Česká televize odstartuje DVB-T2 na jaře 2018. Všechny stanice budou HD
Po kávě si Intel dá i alkohol. Na Q3 2018 plánuje procesory Whiskey Lake. Stále 14nm?
Předvánoční dávka aktualizací od Microsoftu vyšla. Byly vyřešeny všechny známé problémy
Grim Fandango Remastered je teď zdarma. Stáhněte si legendární adventuru
Hry pro příležitostné hráče