Rakouské kohoutky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rakouské kohoutky

, Vadim Fojtík,
Rakouské kohoutky
Zdroj: Euro.cz

Vodárenství

PRAHA (pp) – Spolková země Horní Rakousy ovládla dodávky a čištění vody ve více než 400 českých městech a obcích. Rakouská společnost Energie AG, jejímž většinovým majitelem jsou Horní Rakousy, totiž získala společnosti VaK Beroun a VaK Jižní Čechy, do kterých obce vložily úpravny vod, čistírny odpadních vod a další majetek nutný k zásobování obyvatel vodou a chtěly je privatizovat. Nakonec tedy byly opět zestátněny, ovšem ve prospěch rakouského státu.
Energie AG vlastnila v minulosti také podíly v Jihočeské energetice, Jihomoravské energetice a Západočeské energetice, ale před časem je odprodala německé společnosti E.ON. Jestliže Energie AG patřila v oblasti energetiky k evropskému průměru, pak v dodávkách vody je na evropském trhu zcela neznámá. Ve své výroční zprávě za minulý rok uvádí, že v Rakousku vyprodukovala šest milionů kubíků pitné vody. Při průměrné spotřebě vody v Rakousku, kterou lze odhadnout na 150 litrů na osobu a den, tak zásobovala vodou zhruba 110 000 lidí ve 47 rakouských městech a obcích.
Po nákupu vodohospodářských společností v jižních Čechách a na Berounsku již v Česku zásobuje téměř půl milionu lidí. V současné době se navíc hlásí do výběrových řízení také v Hradci Králové a Pardubicích. V případě úspěchu by v České republice zásobovala téměř sedmkrát více lidí než v samotném Rakousku.
Společnost Energie AG za minulý rok vykázala zisk téměř 55 milionů eur. K jejím hlavním konkurentům na českém trhu patří francouzské firmy Veolia Water, která zásobuje v Česku více než 3,5 milionu lidí, a Ondeo dodávající vodu téměř dvěma milionům lidí.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze