Radši zlato než uhlí

03. února 2014, 00:00 - Roman Chlupatý
03. února 2014, 00:00

Mít uhlí je lepší než mít peníze, prohlašoval v minulém čísle týdeníku Euro uhlobaron a vinař Jan Dienstl. Na první pohled pozoruhodné tvrzení. Je uhlí skutečně tak dobrá investice, jak tvrdí? A platí to i pro jiného investora než toho, který vlastní důl? Rozhodli jsme se prověřit Dienstlovo tvrzení jednoduchým testem: na stejnou startovní čáru jsme vedle sebe postavili zlato, které je považováno za ochránce hodnoty, akcie, tedy agresivnější investici, a právě uhlí.

Výchozím bodem pro naše modelové dostihy se stal rok 1994, kdy končila druhá vlna kuponové privatizace. Startovní částkou 30 000 korun, tedy průměrná účetní hodnota odstátněného majetku, který v prvním a druhém kole připadl na každého, kdo se rozhodl zúčastnit kuponové privatizace. Za tuto sumu jsme pak nakoupili pražskou burzu, kde je naším vodítkem index PX (počítáme tedy zhodnocení akcií a opomíjíme dividendy), zlato a uhlí. U komodit přitom vycházíme ze světových cen, které dle tehdejšího kurzu počeštíme.

Start – a do vedení se překvapivě dostává uhlí (viz spodní graf). Ještě překvapivější je, že v něm setrvá až do roku 2002. Poté domácí burza, která na konci minulého století přežila klinickou smrt a na začátku nového se dočkala dopingu v podobě rychlého růstu ekonomiky a celosvětového zájmu o žhavého adepta na vstup do EU, nasadila k trháku. Její aktivitu nicméně výrazně zchladila globální krize; ta sice přidusila i uhlí, ale to se vcelku rychle oklepalo. K druhému krizovému dnu ho ale na konci desetiletí pošle boom amerického plynu z břidlice. I tak uhlí nabízí po osmnácti letech zdvojnásobení původně vložené částky a bere druhé místo.

Zlato v našem virtuálním závodě vítězí.

Cihla za třicet tisíc korun v roce 1994 by před dvěma lety stála bezmála 90 tisíc. Po loňských brutálních výprodejích sice přišlo zlato zhruba o třetinu hodnoty, ale i to je na takzvanou defenzivní investici, která má sloužit hlavně k tomu, aby člověk kvůli inflaci nebo kolapsu trhů nepřišel o majetek, hodně slušné. Naopak snad až nemravně nízká je prémie vyplácená pražskou burzou. Ta jako by potvrzovala status neživého trhu, který jí přiřkli mnozí komentátoři a nakonec i sami obchodníci. Nic na tom nemění ani fakt, že český akciový trh nabízí spíše obranu, tedy pomalejší, ale stabilnější růst. Akcie jsou rizikovým podnikem a za to se investorům tradičně platí; ne však v Praze.

Otázkou také je, jestli uhlí nedrtí akcie i na globální scéně. Do spodního grafu jsme právě proto dodatečně dosadili vývoj indexu S&P. Odpověď není třeba rozebírat – 30 tisíc korun vsazených na americké akcie v roce 1994 se během dvaceti let více než zpětinásobilo. Z čistě investičního hlediska tak jasně vítězí nad Dienstlovým uhlím.

Platí to ale i v extrémně dlouhém horizontu, se kterým pracuje nejen současná generace, od níž se čeká dlouhověkost? Ohlédnutí zpět něco málo napoví. Například že na počátku krize, kdy se lidé zbavovali papírových investic a hledali hmatatelná úložiště hodnoty, uhlí burzu poráželo. Přispíval k tomu surovinový supercyklus tažený Čínou a dalšími rychle rostoucími giganty. Tomuto vývoji učinily přítrž až roztočené tiskárny Fedu a zmíněná plynová revoluce. Překvapením horního grafu, který ilustruje, o kolik by se daná investice od roku 1971 zhodnotila, je tak drahý žlutý kov.

Zlato se dlouhodobě drželo v našem pomyslném investičním půlmaratonu i maratonu v popředí. Na půlce sice nakonec podlehlo nadopovaným americkým akciím, ale dlouhý závod s přehledem vyhrálo. Těžilo přitom zejména z přesvědčení, že jde o stabilní investici.

Podobné pověsti se těšilo i uhlí, technologická revoluce to ale – hlavně v Americe – mění.

Dokud tedy vírou ve zlato nezamává podobný vývojový skok, bude asi platit zlato nad uhlí.

Graf

Vývoj cen zlata, uhlí a akcií

(v %, 1970 = 0)

Zhodnocování 30tisícové investice (v Kč)

O autorovi| Roman Chlupatý • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít