Radní sobě. Za miliardu

10. března 2014, 00:00 - Hana Boříková
10. března 2014, 00:00

Spornou stavbu nové radnice Prahy 10 na Hagiboru může zarazit snad jen opoziční referendum

Přerod sociálnědemokratické místostarostky Prahy 10 s estébáckou minulostí v předsedkyni pražské buňky ANO zasáhl do nejvyšší politiky. Bohuslav Sobotka rozpoutal s Andrejem Babišem přestřelku o to, která strana má více kmotrů. Ukončil ji prezident Miloš Zeman konstatováním, že ti dva si nemají co vyčítat. Radmila Kleslová nicméně svou domovskou městskou část vystřelila mezi přeborníky v mírové likvidaci opozice. V koalici nyní Praze 10 vládne šest stran, v opozici zůstala opuštěna TOP 09, jejíž jeden člen už dezertoval ke Kleslové (komunisty za opozici nikdo nepovažuje). Na pozadí předvolebních politických hrátek ovšem poněkud neprávem zapadl miliardový obchod, který spěje spolu s blížícími se komunálními volbami do finále.

Nemáte v záloze radnici?

O tom, že Praha 10 úřadující ve 30 let staré komunistické Vlastě potřebuje důstojné sídlo, se mluví minimálně od roku 2011. Palčivým tématem se nová radnice stala zhruba před rokem. Zdálo se téměř jisté, že se politici inspirovali u kolegů v Praze 8. Tam pro úředníky postaví Metrostav hybrid s nákupním střediskem za 1,2 miliardy.

Radní na desítce ovšem nechtěli protlačit kontroverzní miliardový projekt silou. Naopak, zapojit se měl lid. Radnice vytvořila komisi s účastí opozice a občanů a rozdala tisíce dotazníků, jak by měla nová budova vypadat.

Na multifunkční centrum u stanice metra Strašnická měla být vyhlášena architektonická soutěž. Ve hře byla také oprava Vlasty, kterou prosazovala opozice.

Jenomže loni v listopadu přišli najednou radní s další variantou – nákup nemovitosti – a bez kontroly komise vyhlásili poptávkové řízení, které mělo ověřit, zda by bylo z čeho vybírat. Nabídky se sešly dvě. Společnost Atlas chtěla desítce prodat bývalé sídlo Vodafonu na Vinici. Budovy si cenila na zhruba miliardu, další desítky milionů by spolykala přestavba.

Politiky však zaujala druhá nabídka: společnost Hochtief by městské části ráda postavila novou radnici na Hagiboru. V úvahu přicházejí dvě možnosti – desetipatrový věžák by vyšel na 772 milionů, pětipatrový komplex na 830 milionů korun (obojí bez DPH).

A iluze, že by rozhodnutí o miliardové investici mohlo vzejít z širšího konsenzu, se začala rozplývat.

Opoziční TOP 09 obviňuje radnici, že účelově manipuluje studiemi a srovnává nesrovnatelné proto, aby se varianta nákupu radnice jevila jako ekonomicky nejvýhodnější.

„Naše studie spočítala náklady na přestavbu celé Vlasty na 293 milionů korun, ta radniční na 734 milionů korun bez DPH. Metr krychlový by podle ní vyšel na 8361 korun, přičemž průměrná cena podle Ústavu racionalizace ve stavebnictví je 4,2 tisíce korun.

Například rekonstrukce budovy pro úřad Prahy 4 vyšla na 4293 korun za metr krychlový,“ říká Pavla Hájková, opoziční zastupitelka za TOP 09 a členka komise. Podobně postupovala podle ní radnice u studie nákladů nové radnice na Strašnické, která zbytečně zahrnuje i rekonstrukci objektu staré školy a Kulturního domu Barikádníků. Výsledek? Miliarda bez DPH.

Radnice se brání poukazem na to, že studie TOP 09 vytvořil architekt, který je s městskou částí údajně v konfliktu zájmů, protože s ní vede několik sporů.

Rozhodneme o prázdninách Prolidovou tvář ztratila politická garnitura definitivně letos v únoru. Z řádného jednání zastupitelstva s hojnou účastí občanů projednání nové radnice stáhla, aby jej o dva týdny později, o jarních prázdninách, znovu na jednání vrátila jako mimořádný bod.

Tentokrát už s jasným doporučením komise, v níž radnice měla převahu, aby zastupitelé vyhodnotili jako nejvýhodnější variantu nákup nemovitosti a připravili řádnou soutěž. Stalo se.

Jedinou možností, jak zarazit rozjetou transakci na Hagiboru, se opozici a sdružením jeví uspořádání místního referenda, tentokrát po vzoru Prahy 7. Tam tímto způsobem občané loni zastavili politiky chystající se utratit za nové sídlo miliardu. Renata Chmelová, představitelka občanské iniciativy Společně pro desítku, věří, že se podaří deset tisíc popisů nasbírat. Už jednou se jí to povedlo. Když se před čtyřmi lety politici pokusili proměnit v zájmu developerů divoké území na rozhraní tří městských částí na stavební parcely, sesbírala spolu s dalšími nadšenci pod petici za zachování zeleného Trojmezí 16 tisíc podpisů během 14 dnů.

Na Renatu Chmelovou dělá celý proces dojem „levárny“, která má pod rouškou transparentnosti přihrát „kšeft“ firmám spřáteleným s hybateli dějů na vršovické radnici. Za ty jsou obecně považováni bývalý dlouholetý starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS) a bývalý radní Tomáš Hrdlička – šedá eminence politiky s celostátním přesahem a souputník Romana Janouška. Důkazy ale zatím nemá. Některé vedlejší dějové linky příběhu ovšem stojí za pozornost.

Zakletý Hagibor Nová radnice má vyrůst v blízkosti křižovatky ulic Vinohradská a Počernická. Pozemky vlastní společnost Vinohradská Development, která už roky vykupuje parcely na Hagiboru od TJ Bohemians, na kterou je převedl stát. Dnes už jí patří kolem šesti hektarů. Naposledy Vinohradská Development nakupovala loni v létě přímo od desáté městské části. Ta jí prodala šest tisíc metrů čtverečních za 25 milionů korun.

Parcely pro novou radnici jsou územním plánem určeny pro stavbu zvláštního významu.

Původně se s nimi počítalo pro výstavbu hokejové haly, ale Sazka arena nakonec vyrostla ve Vysočanech. Loni v dubnu se pokusila firma za pomoci tehdejšího starosty městské části Milana Richtera (ODS) změnit územní plán tak, aby tam mohla postavit kanceláře a byty. Jenže zastupitelé na „velké radnici“ změnu neschválili, takže je tam možné i nadále vybudovat jen halu. Nebo třeba radnici. Pokud by tedy městská část vybrala společnou nabídku Hochtiefu a Vinohradské Development, firmě by zhodnotila těžko využitelné území.

Obchod ovšem mohl ještě zkomplikovat Daniel Honzík, právník příbuzných bývalého velkostatkáře Jana Bečváře. Honzík začal přede dvěma roky na základě ne příliš konkrétního dokumentu z roku 1991 uplatňovat restituční nárok rodiny na 117 tisíc metrů čtverečních pozemků na Hagiboru a okolí. Kromě Pozemkového fondu ČR se obrátil i na společnost Vinohradská Development a nabídl jí vyrovnání v řádu desítek milionů korun. Právník firmy Jiří Golda hovořil o vydírání a podvodu podobně jako další postižená firma Metrostav Development, na jejíž žižkovské parcely si rodina činí nárok také.

Nakonec stačilo pár milionů „Jsme z toho nešťastní. Společně s právníky firmy Vinohradská Development nyní tvoříme strategii, jak budeme postupovat dál. Samozřejmě se obáváme i o naše peníze,“ říká Richard Šach, generální sekretář TJ Bohemians.

Ta parcely prodala s tím, že jsou právně bez vady. Muž, který v minulosti podepisoval všechny kupní smlouvy, ovšem ještě minulý týden netušil, že problém je zažehnán už od Vánoc. Firma Vinohradská Development, TJ Bohemians a příbuzní Bečváře totiž uzavřeli dohodu o narovnání.

„V tomto státě se nedá rychle domoci práva, proto jsme na narovnání s restituenty přistoupili,“ vysvětluje Jiří Golda, právník firmy Vinohradská Development. O výši částky nechce hovořit. Honzík je o něco sdílnější.

Rodina se spokojila s 3,8 milionu korun. Po Metrostavu přitom požaduje za pět žižkovských hektarů celkem 48 milionů.

S rodinou Bečvářů se vypořádává i samotná Praha 10. Už přede dvěma roky vyplatila příbuzným Bečváře 40 milionů korun za výmaz duplicitního práva k pozemkům, kde byli zapsáni spolu s městskou částí. Důvod? Radnice se prý obávala, že by mohla probíhající soud prohrát, a část z pozemků hodnotila jako strategickou pro další rozvoj. Šlo právě o parcely v okolí metra Strašnická, kde měla původně vyrůst nová radnice. Další velkou transakci schválili zastupitelé před koncem loňského roku. Městská část koupí od rodiny velkostatkáře za 54 milionů pozemky pod chodníky, pod veřejnými parky a další parcely, které by se jí prý mohly v budoucnu také hodit.

Místostarostka Radmila Kleslová, nově v dresu ANO, hlasovala na rozdíl od svých bývalých stranických kolegů z ČSSD proti nákupu nové radnice. Opozice a sdružení jsou přesto skálopevně přesvědčeny, že vlak směřuje bez ohledu na změny v koalici neomylně do stanice Hagibor.

Místostarostka Radmila Kleslová, nově v dresu ANO, hlasovala na rozdíl od svých bývalých stranických kolegů z ČSSD proti nákupu nové radnice. Opoziční TOP 09 obviňuje radnici, že účelově manipuluje studiemi a srovnává nesrovnatelné proto, aby se varianta nákupu radnice jevila jako ekonomicky nejvýhodnější.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít