Račte do svého Hollywoodu - Euro.cz

Přihlášení

Račte do svého Hollywoodu

, Martin Tichovský,
Račte do svého Hollywoodu
Zdroj: Euro.cz

Technologie

Nálepka „High Definition“ dosud sloužila spíše jako obchodní lákadlo. Parametry formátu jsou sice jasně definovány, přesto se nálepkou pyšnily televizní panely s nižším rozlišením než požadovaných 1920 x 1080 obrazových bodů. Výrobci i zákazníci však už udělali nějaký ten krůček kupředu a skutečná technika pro fajnšmekry se stěhuje také do obývacích pokojů v běžných domácnostech.
Na trhu je již kompletní sada určená k zaznamenání a reprodukování filmů v nejvyšší dostupné kvalitě. LCD displejů je dlouhá řada, HD-DVD či Blu-ray přehrávače se již v katalozích firem Sony, Pioneer nebo Samsung také objevují. V horizontu několika měsíců bude k dispozici i poslední článek, jenž zaplní v hi-tech mozaice volné místo – plnohodnotné HD videokamery.
Z výšin profesionálních přístrojů spadnou do rukou amatérů první kousky od firem Panasonic a Canon již do konce tohoto roku (na snímku Canon HR 10). Kompaktní modely s jednoduchým ovládáním se pochlubí schopností nahrávat video ve formátu AVCHD v rozlišení 1080p. Důležité je podtrhnout písmenko „p“, které značí progresivní nahrávání. Proti hojně využívanému neprokládanému řádkování 1080i se jedná o markantní pokrok. Kamera již nezaznamenává jen „půlsnímky“, nýbrž 25 celých „fotografií“, z nichž skládá výsledný obraz. Díky tomu scény působí výrazně přirozeněji a plynulostí se blíží klasickému filmu.
Výrobci nasadili i poměrně dravou cenovou politiku, z níž by se měli radovat především běžní uživatelé. Nahlédnout do světa „hollywoodských“ výsledků bude možné již za částku pohybující se pod hranicí 30 tisíc korun, což je vzhledem ke schopnostem nových videokamer velice zajímavá nabídka. HD rodina tedy bude brzy kompletní a vy si budete moci konečně natočit narozeniny své ratolesti na úrovni mistrů zaměstnávaných Universal Pictures a bez ztráty dat si záznam také přehrát.