Pumpy na prodej - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pumpy na prodej

, Vadim Fojtík,
Pumpy na prodej
Zdroj: Euro.cz

Benzina

PRAHA (foj) – Vedení společnosti Benzina rozhodlo o prodeji několika čerpacích stanic. Firma potenciálním kupcům nabídla k prodeji dvanáct pump, kupříkladu v Kladně, v Čáslavi, Českém Těšíně, Krhově, v Brně – Vinohradech a v Jindřichově Hradci – Bystřické. Benzina zveřejnila seznam pump, kterých se hodlá zbavit, minulý týden v inzerátu v celostátním deníku. „Prodej pump je zcela standardní postup, optimalizujeme tím svoje portfolio,“ sdělila týdeníku EURO mluvčí společnosti Benzina Lenka Svobodová. Jak dodala, firma se tímto způsobem zbavuje prodělečných čerpacích stanic. Prodané pumpy pak Benzina nahrazuje výstavbou nových. „Jen za poslední půlrok jsme zprovoznili tři. Další lokality vhodné k výstavbě nyní vybíráme,“ konstatovala Svobodová. První čerpací stanici zprovoznila Benzina mezi obcemi Svitavy a Litomyšl, druhou ve Starovičkách na dvaatřicátém kilometru dálnice D2 ze směru z Brna do Břeclavi a třetí v obci Obilná na silničním obchvatu Chebu.
Benzina neuvedla, kolik chce z prodeje dvanácti čerpacích stanic získat peněz. Zdroj blízký vedení firmy upřesnil, že seznam, který firma minulý týden zveřejnila, není konečný. „Prodej dalších čerpacích stanic se zvažuje, zatím ale nebylo rozhodnuto, které firma nabídne a kde se naopak pokusí o oživení prodeje,“ dodal.
Právě velký počet neziskových čerpacích stanic loni negativně ovlivnil hospodaření Benziny. Společnost, která je součástí petrochemického holdingu Unipetrol, v loňském roce prodělala 499 milionů korun. Především kvůli tomu, že musela v účetnictví vytvořit opravnou položku na neziskové čerpací stanice a rezervu na finanční investici v Benzina Trade (spojenou s chystanou likvidací této dceřiné firmy) celkem ve výši 338,8 milionů korun a meziročním propadem marže o 315 milionu korun.
Celkové tržby společnosti Benzina z prodeje vlastních výrobků a služeb v roce 2005 dosáhly úrovně 11,426 miliardy korun. Loni prodala Benzina ve své síti čerpacích stanic 446,162 milionu litrů pohonných hmot.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze