Pryč se starci - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pryč se starci

, Tomáš Pohanka,
Pryč se starci
Zdroj: Euro.cz

Vozový park

PRAHA (tpk) – Třináct a půl roku je průměrné stáří osobního vozu v Česku. Snížit tuto hranici by se chtěl pokusit Autosalon Brno v kampani, která začíná letos na podzim a skončí v době zahájení brněnského mezinárodního automobilového veletrhu v červnu příštího roku. Hlavními argumenty ve prospěch cíle kampaně jsou bezpečnost, ekologie a finanční dostupnost nových a starších vozů. Projektu se účastní Svaz dovozců automobilů, Sdružení automobilového průmyslu, Sdružení importérů součástí automobilů, servisní a garážové techniky či Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel České republiky.
Pohnutky k načasování akce poněkud zamlžuje skutečnost, že letošní rok bude v Česku pro prodejce nových osobních vozů nejhorší minimálně za posledních osm let. Pravda však je, že více než deset tisíc octavií s průměrným stářím přes 43 let nebo čtyři tisíce čtyřicetiletých Fiatů 600 jen těžko splňují současné bezpečnostní či emisní normy.
Otázkou přesto zůstává, zda se podaří potenciální zákazníky přesvědčit kampaní, když se to nepodařilo prodejcům pomocí zvýhodněných cen. „Čeští motoristé si leckdy neuvědomují, jak mají k novému autu blízko. My jim chceme dokázat, že si nové auto zaslouží a že se jim vyplatí,“ tvrdí manažer veletrhu Jiří Čikl. Osloveny pro spolupráci na kampani budou také Policie ČR, ministerstvo dopravy či ministerstvo životního prostředí. Hlavně aby se donesla také do stanic technické kontroly.

  • K 30. 9. 2004 bylo registrováno 3,8 milionu osobních vozů
  • Průměrné stáří vozového parku je 13,53 roku
  • Do konce září se letos prodalo 99 238 nových osobních vozů
  • Tempo obměny vozového parku je čtyři procenta za rok