PRVNÍ ZAKÁZKA NA A3XX - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

PRVNÍ ZAKÁZKA NA A3XX

, Erich Handl,
PRVNÍ ZAKÁZKA NA A3XX
Zdroj: Euro.cz

Airbus Industrie

PRAHA (Bloomberg) – Obří dopravní letadlo A3XX, které se teprve rodí v konstruktérských kancelářích evropského konsorcia Airbus, má prvního zákazníka. Jsou jím Emirates Airlines, které si závazně objednaly hned pětici budoucích velestrojů. O dalších pět projevily předběžný zájem. Celá zakázka má hodnotu 2,2 miliardy amerických dolarů. Arabský zájemce minulý týden složil povinnou zálohu, letouny mají být dodány v roce 2006.

Airbus A3XX má být největším dopravním letadlem, jaké kdy vzlétlo. Bude tak konkurovat americkému Boeingu 747 (Jumbu), který měl doposud v kategorii obřích letadel monopol. Jeho kapacita je plánována na 550 cestujících, na palubě má být kino, restaurace i tělocvična. Zahájení výroby letounu však bylo několikrát z různých příčin odloženo.

„Věříme, že se A3XX stane vlajkovou lodí jedenadvacátého století, řekl na aerosalonu ve anglickém Farnborough jeho výkonný ředitel Steve Hazy. Zájem o nová letadla projevily také Air France, Virgin Atlantic a Singapurské aerolinie. Airbus by jich rád vyrobil kolem 1500 kusů, zástupci Boeingu však tvrdí, že na trhu je místo pouze pro 300 až 400 obřích letadel.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze