PROZAC BEZ MONOPOLU - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

PROZAC BEZ MONOPOLU

, Kateřina Koubová,
PROZAC BEZ MONOPOLU
Zdroj: Euro.cz

Eli Lilly

Chicago (WSJ) – Americká farmaceutická společnost Eli Lilly přišla rozhodnutím soudu o rozšířenou patentovou ochranu nejprodávanějšího antidepresiva na světě – Prozacu. Monopol na výrobu léku soud zkrátil jen do února příštího roku, zatímco soud nižší instance dříve rozhodl o jeho prodloužení až do prosince 2003.
Akcie Eli Lilly šly po středeční zprávě dolů o citelných 31 procent. Na loňském obratu skupiny ve výši deseti miliard dolarů se totiž Prozac podílel 26 procenty. Eli Lilly však chytře naplánovala testování léku i pro děti, čímž si prodloužila výrobní exkluzivitu o dalších šest měsíců. První generika se tudíž na trhu objeví nejdříve až v srpnu příštího roku.
Od roku 1988, kdy byl Prozac uveden na trh, vynesl firmě každoročně dvouciferný růst obratu i zisku. Neušel proto pozornosti konkurence, ochotné nabídnout levnější verzi antidepresiva, čelící však právním obstrukcím. Nejvytrvalejší byla firma Barr Laboratories, která se obrátila na soud. Po vynesení nálezu její akcie posílily. Společnost Eli Lilly má však už připravenou škálu nových léků, které prý nemají v oboru konkurenci.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze