Prověřili jsme kancléře

10. srpna 2015, 00:00 - Jan Novotný
10. srpna 2015, 00:00

Bezpečnostní prověrka prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se blíží ke konci. Pokud neuspěje, může ho nahradit Jan Novák

Úředníci a bezpečnostní specialisté Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) už více než půl roku prozkoumávají 439 odpovědí kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře na dodatečné otázky, které mu na konci loňského roku položili. Podle informací týdeníku Euro z NBÚ i z Hradu se prověrka blíží ke svému konci. Potvrzuje se tím informace, kterou na začátku srpna sdělil veřejnosti prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk. Úřad zkoumá Mynářovy podnikatelské aktivity i soukromý život během posledních 20 let. A je co zkoumat: Mynář působil za dvě dekády v osmnácti soukromých firmách, dvou nadacích a jednom sdružení. A k tomu se stihl ještě rozvést a znovu oženit.

Kancléř podal žádost o bezpečnostní prověrku na nejpřísnější stupeň v prosinci 2013, odevzdal požadovaný dotazník a během prvního roku spolupráce s NBÚ se zúčastnil sedmi pohovorů s bezpečnostními experty státu. Po skončení posledního pohovoru loni na podzim mu úřad předal zhruba 439 doplňujících otázek ke všem tématům, která s Mynářem probíral. Na doplnění kancléř dostal 14 dnů. „Nic jsem neoddaloval ani nezdržoval. Během tak krátké doby se nedalo více než 430 otázek zodpovědět, takže jsem v zákonné lhůtě požádal o prodloužení na dalších 14 dnů. Během té doby jsem všechno podle požadavků NBÚ odevzdal,“ potvrzuje Mynář, že všechny potřebné podklady úřadu předal už před více než půl rokem. „Celý tým právníků a účetních kolem mě na tom pracoval a oddřeli na tom desítky, možná stovky hodin. Snažil jsem se k tomu přistoupit opravdu pečlivě tak, jak se na bezpečnostní prověrku sluší a patří,“ dodává kancléř.

Otazníky nad kancléřem

Jeho prověřování celkem trvá déle než 600 dní. Maximální doba, kterou je možné občana České republiky prověřovat na stupeň přísně tajné, činí 27 měsíců. „Ta celková doba může být ještě prodloužena, pokud si během prověřování úřad vyžádal od prověřovaného další podklady a tím se lhůta pozastavila,“ upřesňuje mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý. Experti úřadu už nyní pracují s většinou informací, které by mohly potenciálně znamenat bezpečnostní riziko pro stát. Mynář se dosud bez dostatečného prověření nemohl seznamovat s utajovanými skutečnostmi. Přestože pro svou funkci nepotřebuje být prověřen do takové míry, o niž sám požádal, sám považoval za nutné tak udělat. „Rozhodl jsem se tak právě proto, abych vyvrátil veškeré spekulace v médiích ohledně mé osoby,“ uvedl Mynář.

Sdělovací prostředky v minulosti často upozorňovaly na otazníky, které se kolem Mynářova majetku množí. Dosud zcela nejasná zůstává kancléřova role v privatizační kauze Petrcíle, v níž jde o odstátnění ocelárenského podniku Nová huť Ostrava. Jde o jeden ze dvou jeho životních obchodů, díky nimž zbohatl. Na příběhu společnosti Petrcíle mohl vydělat vyšší desítky milionů. Sám konkrétní částku nechce zveřejnit s odkazem na obchodní tajemství. Mynář se v roce 2004 stal desetiprocentním podílníkem společnosti Petrcíle za vklad 106 tisíc korun. Bylo to v roce, kdy firma vyhrála dvoumiliardovou arbitráž se státem o zrušení smlouvy s nárokem na podíl v bývalé Nové huti Ostrava. Mynář byl ve společnosti Petrcíle společníkem opavského podnikatele Radima Masného. V roce 2005 Petrcíle koupila kyperská společnost Zuglite Investments, za níž stál Pavel Tykač. Server Motejlek.com už dříve uvedl, že Radim Masný měl inkasovat od Tykače zhruba 800 milionů korun a poté se podělit se svými společníky, tedy i s Mynářem.

Druhý životní obchod prezidentova kancléře se týkal prodeje Sity Moravia, zastřešující struktury firem podnikajících v odpadovém hospodářství. Společnost v době svého založení v roce 1997 nesla název RCP – Recycling park. Právě od roku 1997 se datují Mynářovy podnikatelské začátky jako dravého jihomoravského třicátníka. O několik let později akcionáři odprodali své podíly belgické společnosti Européenne de Services, spadající pod francouzský energetický gigant Suez Environnment. Kontrakt vynesl českým podnikatelům dohromady stovky milionů korun. Mynář v této firmě začínal podnikat mimo jiné s přítelem bývalého ministra vnitra za ODS Ivana Langera Ivanem Kyselým a především se svým životním obchodním partnerem Vladimírem Pavlíkem. S ním spolupracoval nejen v odpadovém byznysu, ale též při podnikání v domovských Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kde Mynář postavil novou sjezdovku a penzion s využitím evropských fondů, vlastní tu několik dalších nemovitostí a lze říct, že obec do značné míry prosperuje díky Mynářovým investicím.

Magický prodejce

S Pavlíkem Mynář také spoluvlastní společnost VV invest, jejíž nejhodnotnější nemovitostí je dům na pražském Jánském vršku pod Hradem. Několik set let starý měšťanský dům vložil do této společnosti právě Mynář poté, co jej odkoupil celkem za 12 milionů – polovinu od sedmašedesátiletého restituenta a druhou část od městské části Praha 1. Rok poté měl dům odhadovanou hodnotu 28 milionů korun, tedy více než dvojnásobek. Své magické realitní umění Mynář prokázal znovu letos v lednu, kdy byl zveřejněn jeho nákup strašnické vily od advokáta pražského politického podnikatele Romana Janouška taktéž za minimálně polovinu tržní ceny.

Velice problematické je Mynářovo angažmá ve společnostech Tessile ditta services a Credit management, které odkupovaly pohledávky pražského dopravního podniku po černých pasažérech. Šlo o byznys za dvě miliardy korun. Přitom ve společnosti Tessile ditta services působil vedle Mynáře také Martin Horák, bývalý ekonomický náměstek dopravního podniku, který se tak ocitl v přímém střetu zájmů. Kromě něj ve firmě byl také Mynářův nejbližší obchodní partner Vladimír Pavlík. Pro společnost pracoval také Mynářův dvorní advokát Roman Ambrož, který obě vymahačské firmy zastupoval ve sporech s neplatiči. Ve vymahačském byznysu, na kterém se Mynář podílel, přitom vedou nitky až k Ivu Rittigovi. Na stejné adrese jako Credit management sídlila také další zaangažovaná společnost Credit management services, kterou založili Rittigovi právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková.

Vedle Romana Ambrože, zároveň sponzora Strany práv občanů, kterou Mynář před nástupem na Hrad vedl, se kolem kancléře točí i další právníci. Především brněnská dvojice Jiří Jestřáb a Richard Tománek, oba jedni z největších sponzorů Zemanovy prezidentské kampaně. Jestřáb také působí jako revizor Nadačního fondu prezidenta republiky.

Oba advokáti Mynářovi rovněž zprostředkovali nákup strašnické prvorepublikové vily.

Do Mynářova právnického aparátu patří rovněž brněnský notář Pavel Bernard.

Během své úspěšné podnikatelské minulosti mohl Mynář celkem vydělat až stovky milionů korun. V nejdůležitější funkci na Hradě tedy sedí poměrně významný moravský byznysmen, který se v posledních dvou desetiletích při podnikání potkal s nejrůznějšími postavami českého byznysového zákulisí, jež měly často i přesah do politiky.

Horký nástupce

Pokud Mynář nakonec prověrku nezíská, vyvstává otázka, jak se vyřeší jeho odchod z prezidentské kanceláře tak, aby pokud možno neodcházel s ostudou. Už nyní je možné označit jeho možného nástupce. Tím by se mohl stát současný ředitel administrativní sekce, bývalý šéf Úřadu vlády a manažer prezidentské kampaně Jana Fischera Jan Novák. Mezi všemi důležitými hradními úředníky patří Novák k těm s největší zkušeností s fungováním prezidentské kanceláře. Na Hradě začínal už v 1994 u tehdejšího Havlova kancléře Ivana Medka jako stážista při studiu politologie. Tehdy se v prezidentské kanceláři vyučil společně s pozdějším lobbistou a svým dlouholetým přítelem Markem Dalíkem.

Navíc na rozdíl od Mynáře disponuje nejpřísnější bezpečnostní prověrkou. Novák dokonce v letech 2010 až 2012 pracoval jako náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu. S Hradem začal opětovně spolupracovat loni, tehdy jen externě. Letos v dubnu však nastoupil do pracovního poměru a obsadil třetí nejvyšší úřednickou funkci na Hradě. Na přímou otázku týdeníku Euro, zda by přijal případné povýšení, to nevyloučil. „Byl jsem pověřen řízením velkého útvaru a řadou navazujících úkolů a to mě plně zaměstnává,“ odpověděl neurčitě. l •

Kauzy

1 Vymahačský byznys (Tessile ditta services, Credit management)

2 Nákup domu pod Hradem

3 Nákup vily ve Strašnicích

4 skiareál Osvětimany

5 Petrcíle

6 Sita Moravia

7 Nadační fond prezidenta republiky

8 SPO (Strana práv občanů)

Lidé (jejich vztahy ke kauzám)

1 Martin Horák, bývalý ekonomický náměstek pražského DP

2 4 6 Vladimír Pavlík, Mynářův společník

5 Radim Masný, opavský podnikatel

1 Ivo Rittig, lobbista

8 Martin Nejedlý, poradce prezidenta pro energetiku

1 2 4 7 Pavel Bernard, notář

1 2 7 8 Roman Ambrož, advokát

3 7 8 Jiří Jestřáb, advokát

3 Roman Janoušek, lobbista

3 7 8 Richard Tománek, advokát

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít