Protestující psychiatr

14. května, 00:00 - Klára Donathová
14. května, 00:00

Proti kapitalismu proti globalizaci, proti všem Ze začátku se Joel Stephen Kovel (27. srpna 1936 - 30. dubna 2018) jevil jako hodný a spořádaný chlapec, který pilně studoval a nevybočoval z řad svých vrstevníků.

Syn židovských emigrantů se narodil v Brooklynu, v roce 1957 promoval na Yale s červeným diplomem, lékařský titul získal na Kolumbijské univerzitě a v roce 1977 dokončil svá studia na Psychoanalytickém Institutu v New Yorku. Psychiatrii se věnoval na akademické půdě i v praxi, ale nevydržel u ní ani deset let.

Během studií nemohl zůstat netečný ktomu, co se ve Spojených státech právě dělo. Protestoval proti válce ve Vietnamu, studium Freuda vyměnil za spisy Karla Marxe, a započal tak svůj životní boj, který se nesnoubil s praxí psychiatra. Ta se mu zdála příliš komerční. Nechtěl se držet tabulek zdravotních pojišťoven, stanovovat diagnózy podle zajetých metod, předepisovat léky jako na běžícím pásu.

Ostatně korporace, globalizace, kapitalisté, imperialisté, sionisté, to všechno bylo zlo, které bylo třeba vymýtit. Na práci lékaře při tom nebyl čas. Ani chuť.

Svůj zájem přesunul kpolitologii a společenským vědám, které začal i vyučovat.

Jeho politické názory se ale začaly střetávat s vedením univerzit, na kterých učil.

léky jako na běžícím pásu.

S antropologem Michalem Lovym sepsali v roce 2011 Ekosocialistický manifest, ve kterém definovali základní myšlenky ekosocialismu. Velkého učitele Karla Marxe v něm nezapřeli. Za největšího nepřítele lidstva a prostředí, ve kterém žijeme, označili kapitalismus. Zatímco starý řád světa se pomalu hroutí, ten nový, který by ho nahradil, ještě ani nevznikl, zdůrazňovali. Svět stojí na pokraji ekologické katastrofy, protože produkuje maximum bez ohledu na dlouhodobou udržitelnost a obnovitelnost přírodních zdrojů. S tím vším je třeba začít něco dělat. Okamžitě! Řešení stavěli právě na socialistických základech, jako je garantovaný příjem, společné vlastnictví výrobních prostředků i dalších zdrojů tak, aby příroda byla šetrně využívána a zachována.

Jeho otec Luis Kovel se zapsal do amerických dějin jako ten, po němž je pojmenováno takzvané Kovelovo pravidlo, zaručující zachování důvěrnosti informací poskytovaných klienty nejen advokátům, ale i dalším profesionálům, například účetním a daňovým poradcům, což dodnes trápí třeba naše Piráty. Joela Kovela však trápily globální problémy světa, jejichž řešení se zdá být stále v nedohlednu.

Nechtěl se držet tabulek zdravotních pojišťoven, stanovovat diagnózy podle zajetých metod, předepisovat

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Mobilní banka Revolut získala bankovní licenci pro Evropu
Hry pro příležitostné hráče