Prostě jděte pryč

01. února 2016, 00:00 - Hana Boříková
01. února 2016, 00:00

A do třetice: záměr Amazonu přesunout reklamační centrum z Dobrovíze do Horních Počernic budí vášně

Kdybychom nebyli pupkem Evropy, nikdo by už o tu naši hroudu nezavadil, posteskl si jeden z investorů. Vždy když má v zahraniční centrále vysvětlovat, proč tu o jejich peníze nikdo nestojí, sevře se mu žaludek. Stejně se teď patrně cítí místní zástupci Amazonu. V Horních Počernicích chce největší internetový obchod postavit reklamační centrum v logistickém areálu, který tu existuje už víc než deset let, neměl by se tedy čistě teoreticky opakovat notoricky známý příběh z Brna, kde bylo potřeba pro plánované distribuční centrum Amazonu vykoupit pozemky a změnit územní plán. Ale ouha, ono to ani u Prahy nepůjde lehce. Místní radnice se staví k záměru negativně.

Jedna velká, nebo čtyři malé?

Amazon poté, co odpískal investici v Brně, otevřel předloni v Dobrovízi u Prahy obří distribuční centrum, kde ve vánoční sezoně pracuje až pět tisíc lidí. Zároveň se loni rozhodl, že přilehlé reklamační centrum, jehož kapacita už nestačí, přesune na opačný konec města – do Horních Počernic. „Nové centrum vráceného zboží zaměstná tři tisíce lidí: tisíc zaměstnanců se přestěhuje z Dobrovíze (proto padla volba na lokalitu v Praze) a další dva tisíce do nového centra nastoupí během tří let od uvedení do provozu,“ vysvětluje mluvčí Amazonu Karel Taschner. Firma se domluvila se společností P3 Logistic Parks, že jí halu o 40 tisících metrech čtverečních postaví v jednom z největších logistických areálů v republice, ve kterém už sídlí například Alza nebo Datart. Majitel parku, kde dosud vyrostlo 300 tisíc metrů čtverečních skladů, má platné stavební povolení pro čtyři menší haly – každá o velikosti deset tisíc metrů čtverečních –, žádný obytný dům na dohled… Amazon se proto mohl domnívat, že si tentokrát vyhlédl ideální lokalitu.

Nevyhlédl. V tuto chvíli to vypadá, že Počerničtí využijí všechny možnosti, jak firmu od výstavby skladu vráceného zboží odradit. Aktuálně jde o to, zda se záměr výstavbou jedné velké haly místo čtyř menších změnil natolik, že bude muset projít tzv. velkou EIA – tedy delším a pracnějším posouzením vlivu na životní prostředí, o čemž aktuálně rozhoduje pražský magistrát. Největší rozdíl je v tom, že ve čtyřech halách mělo pracovat pětkrát méně lidí než v jednom Amazonu.

Na druhé straně zaměstnance reklamačního centra by z valné většiny svážely koordinovaně firemní autobusy zadarmo – v distribučním centru v Dobrovízi je využívá 92 procent zaměstnanců.

Počernická radnice přesto trvá na tom, aby byl Amazon posouzen právě „velkou“ EIA.

Jenomže to by znamenalo zdržení minimálně o půl roku, možná spíše o rok, což by mohlo být pro Amazon rozhodující. Pokud zároveň na úřadě převládne k chystané investici odpor, jako účastník všech povolovacích procesů ji může komplikovat. Aby bylo jasno: Horní Počernice nejsou zakuklenou enklávou zelených fanatiků, kteří se zaštítí břehulí říční a otakárkem fenyklovým (i když i na ně došlo) a vyrazí nesmyslně do boje proti jakémukoli developmentu.

Městská část na východním okraji Prahy sevřená mezi dvěma dopravními tepnami trpí historicky neřešenou dopravní zátěží, která vzbuzuje přirozený odpor k čemukoli, co by ji mohlo ještě zvýšit. Jenomže v minulosti už někdo ty haly povolil, a dokonce s větší dopravní zátěží, než by přinesla jedna velká hala pro americký e-shop. Nemohl by ale být na druhé straně Amazon právě tím, kdo by byl schopen tenhle dluh vyřešit?

Vláda Amazon jako investora, který vytvoří pracovní místa (byť většinou nekvalifikovaná), podporuje, a proto i tady naslibovala v připravovaném memorandu o porozumění (nikdo jej nakonec neparafoval), že s jeho příchodem postaví v Počernicích novou křižovatku, nový sjezd a zainvestuje protihluková opatření. To jsou notabene dopravní opatření, která s výstavbou Amazonu až tak nesouvisejí.

Areál má vlastní příjezd od dálnice a auta do Počernic nezajíždějí.

Amazon do města prostě nepatří

„Nevěříme, že se tu podaří dopravu vyřešit.

A rozhodně ne tak rychle. Stavby nejsou připravené a víme, že někteří majitelé pozemků pod nimi nebudou chtít prodat,“ říká Alena Štrobová, zastupitelka za Hnutí občanů Počernic, které proti Amazonu protestuje nejhlasitěji. To ale není její jediný argument.

„My si myslíme, že Amazon prostě nepatří do hlavního města. Proč nepostaví halu v severních Čechách, odkud sváží zaměstnance do Dobrovíze? Stále se mluví o nových pracovních místech, nezaměstnanost v Praze ale není, navíc si myslím, že právě tato firma degraduje lidskou práci,“ pokračuje Štrobová.

V tomto přesvědčení ji nezviklá ani otázka, zda by nebylo lepší dostat z Amazonu maximum, než se stavět a priori proti ve chvíli, kdy už developer stavební povolení má. Může se stát, že developerovi (nebo Amazonu) dojde trpělivost a v Počernicích prostě postaví menší haly, aniž by se někoho na něco ptal. „Ano, naše pozemky jsou stavební a při dnešní situaci na trhu by rozhodně nebyl problém v relativně krátké době sehnat čtyři menší nájemce,“ potvrzuje jednoduchou rovnici Hynek Bartík z P3 Logistic Parks.

Položit stejnou otázku starostce Horních Počernic Haně Moravcové (Šance pro Počernice) se nám nepodařilo – minulý týden byla na dovolené. Z dostupných informací není jednoduché oficiální postoj počernické radnice rozklíčovat. Když se starostka Moravcová loni na podzim v novinách zdrženlivě vyjádřila, že by investice Amazonu mohla být pro městskou část prestižní, pokud se podaří vyřešit dopravu a nezatížit obyvatele, snesla se na ni na sociálních sítích vlna kritiky. Od té doby jen říká, že se bude řídit usnesením zastupitelstva a svůj osobní názor si nechá pro sebe. Podle informací týdeníku Euro není ani stanovisko radních v její rodné straně Šance pro Počernice jednotné.

Developer, který by měl halu pro internetový obchod postavit, si nemyslí, že by Amazon odmítali samotní místní obyvatelé. „Slyšet je spíše hlučná menšina. My jsme distribuovali do pěti tisíc počernických domácností leták s vysvětlením mýtů, které se okolo investice vyrojily. Petici proti centru Amazonu přitom podepsalo kolem tří stovek občanů,“ říká zástupce developera Bartík. Alena Štrobová má nicméně jasno: Amazon nenabízí nic zajímavého. „Byli na jednom jednání zastupitelstva, kde mluvili o tom, jak v Dobrovízi vybavili školu čtečkami a zajistili rodilého mluvčího angličtiny. To je absurdní,“ vzpomíná zastupitelka za Hnutí občanů Počernic.

Tragédie se nekoná

„Jsem ráda, že už to máme za sebou. Snad se mi už o tom nechce ani mluvit,“ reaguje starostka Dobrovíze Jana Krupičková na dotaz, jak se obci žije s Amazonem. Nakonec se ale rozpovídá. „S Amazonem je spolupráce výborná. Když něco chceme třeba do tomboly nebo na kulturní akce, jsou vždy vstřícní. S developerem, který halu postavil, máme uzavřenou veřejnoprávní smlouvu a ta se plní pomalu. Je to složité… Třeba čistička ještě není dořešená. Faktem ale je, že dopravní sjezd, jak slíbili, postavili a zprovoznili,“ přemítá starostka.

Obavy z dopravní zátěže, které výstavbu v Dobrovízi skoro o rok zdržely, se nakonec nenaplnily. Developer přispívá na obecní policii a ta kontroluje vjezd kamionů do vsi, což přineslo paradoxně zlepšení ve srovnání s dobou „předamazonskou“, kdy si skrz obec náklaďáky zkracovaly cestu na dálnici, potvrzuje starostka. „A jak to vlastně vypadá v těch Horních Počernicích, kam se má od nás přesunout reklamační centrum?“ ptá se, „jestli to tam nepůjde, pak asi ta tisícovka lidí, co je tu zaměstnaná, o tu práci přijde…“ l •

Nevěříme, že se tu podaří dopravu vyřešit. A rozhodně ne tak rychle. Stavby nejsou připravené a víme, že někteří majitelé pozemků pod nimi nebudou chtít prodat.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít