Prostě Itálie

27. ledna 2014, 00:00 - Milan Ballík
27. ledna 2014, 00:00

Ve vinohradském Aromi již po pár soustech pochopíte, co znamená respekt k surovině, cit pro recepturu a láska k profesi

Již osm let se Aromi drží na samém vrcholu pražské gastronomie. Bez viditelných otřesů, se stálým tahem vzhůru k čím dál vyšší kvalitě. Ve víceméně jednoduše pojednaných prostorách se odehrávají večery na téma italské kuchyně. Prosté italské kuchyně – to je třeba podtrhnout. Původní receptury s použitím nejlepších surovin a zpracované s umem a vnímavostí dokazují, že i u stolů chudého italského lidu se najdou jídla, která si s tabulemi prastarých šlechtických rodů v chuťové pestrosti a harmonii nijak nezadají.

Před pár měsíci se kuchyně v Aromi ujal Miroslav Grusz, takže bylo třeba se do pražské Mánesovy ulice neprodleně vydat a jeho kreace osobně vyzkoušet.

Podávané chody jeden po druhém předvedly šéfkuchařovu zběhlost v práci s podapeninskými recepturami. Mezi nimi zářilo vejce vařené při 63 °C s brzlíkem, černým kořenem a sezonními lanýži. Opálově matný bílek halící zlatou, slunci podobnou kouličku a kousky růžového křehkého brzlíku, vše zpola ponořené do temné lesknoucí se hladiny – už oči se radovaly ze slibně vyhlížejícího pokrmu. Chuť pak vyvolala bezbřehé potěšení smyslů. Brzlík soutěží v jemnosti projevu s nenápadným kouzlem vejce a celou kompozici korunuje navýsost vydařená šťáva s výrazným sice, ale v celkovém dopadu nikoli všeovládajícím závěrem lanýže. Hra černého kořene už jen dotáhla chuťovou ekvilibristiku do té nejvyšší ligy.

Efektně uzený úhoř s topinamburovým rizotem nesobecky připravil jeviště pro nástup grilované chobotnice s cizrnovým pyré a datterino rajčaty. Dotmava ožehlé kroužky přísavek vyvolávaly dojem, že chapadlo bylo před okamžikem vyjmuto z ohniště kdesi na středomořském pobřeží. A kvádřík cizrnového pyré, připraveného ve vývaru z chobotnice, s jasně červenou čupřinou rajčat příjemně zpestřil lahodnost krmě.

Gnocchi plněné kachnou s rozmarýnovou omáčkou a hříbky, to byl těžký kalibr. Hutné vláčné těsto, vydatné maso autentické chuti, omáčka s efektním umocněním výrazu. A hříbky, voňavé, s ostatním báječně souznějící. Zvláštní kapitolou jsou zdejší dezerty.

Citronový koláč s Noto mandlovým krémem, creme brulée – pikantnější s mučenkou nebo vanilková, do detailu propracovaná klasika – či svérázná panna cotta z bílé čokolády Ivoire s pečenými švestkami a karamelem z oliv taggiasca. Co položka, to pohlazení duše mlsounovy. Mazlivě hladké krémy a chutě evokující téměř návykovou touhu.

Miroslav Grusz míchá na grán přesně vyvážené kombinace s precizností barmana, naštěstí je však na závěr nevhazuje do šejkru.

Vytváří jednoduché, oslovující obrazce, ze kterých dýchá radost. Po prvních soustech pochopíte, co znamená respekt k surovině, cit pro recepturu a láska k profesi. I proto stojí Aromi s novým šéfem kuchyně za častější návštěvu.

AROMI

Mánesova 1442/78 120 00 Praha 2 – Vinohrady tel.: +420 222 713 222 e-mail: info@aromi.cz http: www.aromi.cz Otevřeno Po–So 12.00–23.00 Ne 12.00–22.00 Kuchyně italská se záběrem do regionálních receptur Země původu nabízených vín především Itálie a významné vinařské země světa hodnocení přívětivá obsluha, znalá nabídky a umně pracující s hostem propracovaná nabídka mapující všechny významné italské regiony a báječná práce kuchyně při všem respektu ke kvalitě nabízených vín jejich neúměrně vysoko nastavené ceny O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít