Prolomení poplatkového tabu

01. října 2012, 00:00 - (pel)
01. října 2012, 00:00

Banky

Marketingový tah, anebo strach ze soudního sporu? Vysvětlení nejnovějších plánů Air Bank může být dvojí. Nováček tuzemského bankovního trhu patřící do skupiny PPF chce ještě do konce letošního roku začít poskytovat úvěry. Detaily má sice zveřejnit tento týden, už nyní je ale jasné, že nebude účtovat poplatek za vedení úvěrového účtu. V Česku se přitom jedná o výjimku. Banky totiž za vedení konta, bez jehož zřízení půjčku neposkytnou, inkasují od klientů i stovky korun měsíčně.

Ze strany Air Bank však nemusí jít pouze o šikovný marketingový tah. V letošním roce se totiž jeden z klientů Komerční banky obrátil na soud s tím, že považuje účtování poplatků za vedení úvěrového účtu za nezákonné a požaduje jejich navrácení zpět. Banka se ještě před rozhodnutím soudu rozhodla poplatek vrátit a spornou částku klientovi připsat na jeho běžný účet.

Klient KB zažaloval svoji banku poté, co loni německý nejvyšší soud konstatoval, že účtování zmiňovaného poplatku je v rozporu s legislativou Evropské unie. V rozhodnutí se rovněž píše, že banka vede speciální úvěrový účet výhradně kvůli tomu, aby měla lépe organizované účetnictví. Zákazník tudíž tento účet nepotřebuje, protože poskytnutý úvěr mu banka připisuje na běžný účet a z něj platí splátky. Navíc toto konto nepřináší klientům jakékoli výhody.

Také Air Bank se radila s právníky. Strach ze soudního sporu ovšem vylučuje. „Rozhodnutí německého soudu a následný úspěch českého klienta při žádosti o navrácení poplatků za vedení úvěru považujeme za správné,“ uvedl mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. „Podle našich zkušeností jsou klienti ochotni bance rozumně platit, pokud za své peníze dostávají kvalitní produkty a služby. Poplatek za vedení úvěrového účtu však za rozumný nepovažujeme,“ dodal.

Ostatní banky zatím podle informací týdeníku Euro nehodlají Air Bank následovat. Vysoké bankovní poplatky jsou přitom v Česku terčem ostré kritiky. Pro finanční domy jde o tučný zdroj výdělků a o snižování, nebo dokonce rušení těchto plateb nechtějí slyšet.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít