Prodat, nebo hlídat - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Prodat, nebo hlídat

, Kateřina Menzelová,
Prodat, nebo hlídat
Zdroj: Euro.cz

Areál ČSÚ

PRAHA (men) – Areál, ve kterém dříve sídlil Český statistický úřad (ČSÚ), v Praze 8 v blízkosti stanice metra Invalidovna se stále nepodařilo prodat. První kolo výběrového řízení na nového majitele skončilo bez úspěchu. „Nedošlo k uzavření smlouvy s žádným z uchazečů, a proto jsme povinni podle zákona vypsat nové výběrové řízení,“ sdělil týdeníku EURO Ladislav Pištora, tiskový mluvčí ČSÚ.
Statistický úřad vyhlásil nový tendr 12. října. Zájemci o areál mohou své nabídky podávat do 3. listopadu. Jak vyplývá z podmínek soutěže, jediným kritériem bude výše nabídnuté ceny. Minimální hodnota byla stanovena na 325 milionů korun.
První tendr vyhrála firma Ungelt Partners, která nabídla 350 milionů korun. Od koupě ale odstoupila. Důvodem byla změna územního plánu, o které v době podání nabídky nevěděla. Poté probíhala jednání se společností Rohanský ostrov z Real Estate Karlín Group, která skončila v soutěži jako druhá. Za komplex byla ochotna nabídnout stejnou částku jako vítěz, suma ale byla rozdělena do více splátek. Ani s touto firmou kupní smlouva uzavřena nebyla.
Areál statistiků v Karlíně tvoří čtyři budovy, některé však byly poškozené před dvěma lety při povodních. Komplex zahrnuje celkem přes 98 tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy. Prodej areálu již dříve komplikovala skutečnost, že budovy byly označeny jako provizorní a neměly přidělené číslo popisné. Po jeho udělení bylo nutné prostřednictvím státní dislokační komise nabídnout objekt k využití jiným orgánům státní správy. Teprve pak statistici dostali povolení k jeho prodeji.
Úřad musel již dříve investovat do deratizace komplexu, jeho rozpočet zatěžuje také nezbytná ostraha nevyužívaných objektů. Poslední komplikací je pak již zmiňovaná změna územního plánu – nově není možné areál využít pouze jako administrativní zařízení, alespoň část musí být určena k bydlení. Dalším požadavkem je zřízení parkové plochy.