Problémové hypotéky prodává ve velkém - Euro.cz

Přihlášení

Problémové hypotéky prodává ve velkém

, Hana Boříková,
Problémové hypotéky prodává ve velkém
Zdroj: Euro.cz

Hypotéční banka

K prodeji zatím zřejmě největšího objemu nesplácených hypoték se před koncem loňského roku odhodlala Hypoteční banka patřící ČSOB. Ve výběrovém řízení nabídla pět balíků pohledávek zajištěných nemovitostí v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Dosud banky prodávaly své pohledávky většinou maximálně po desítkách kusů.
„Prodej problémových pohledávek nepovažujeme za nejvhodnější způsob řešení. V těchto záležitostech preferujeme práci vlastních specialistů. Nicméně nikdy jsme prodej pohledávek prostřednictvím třetích stran nevyloučili zcela. Trh s pohledávkami ale určitou dobu spíše stagnoval, a proto jsme si na sklonku loňského roku chtěli ověřit, zda se situace nějakým způsobem změnila, či nikoliv,“ uvedla k transakci mluvčí Hypoteční banky Rita Gabrielová s tím, že podrobnosti jsou interní věcí ústavu. Podle informací týdeníku Euro koupila balíky problémových hypoték firma Reticulum, která se specializuje mimo jiné na přímý odkup pohledávek a dražby. Tato společnost se k obchodu nechtěla vyjádřit s tím, že jde o příliš citlivou záležitost.
Banky se zatím snažily vyhnout tomu, aby na trh umístily větší množství nemovitostí, které by mohly způsobit pohyb cen realit. K prodeji několika kusů se přiznala jen Raiffeisenbank a dvě stavební spořitelny (Euro 49/2011). Hypoteční banka nyní velmi pravděpodobně přeprodala několik stovek kusů problémových hypoték. „V celkovém objemu nemovitostních transakcí množství, které uvádíte, trhem nezatřese. Je třeba si uvědomit, že zřejmě půjde o nemovitosti v různých regionech a v různé fázi vývoje spějícího k jejich zpeněžení. Mohou na nich váznout exekuce, jejich majitelé mohou být v insolvenci, mohou být předmětem soudních sporů. V jeden okamžik se na trh tedy nedostanou,“ říká Radek Laštovička, expert poradenské společnosti Ernst & Young na řešení problémových pohledávek.
Nepředpokládá ani, že by jednorázový prodej pohledávek zajištěných nemovitostí v podobném objemu mohl spustit řetězovou reakci bank. Ty by podle něho volily razantnější strategii v okamžiku, kdy by ceny nemovitostí začaly výrazně klesat a ony by se obávaly o hodnotu zástav, což se neděje.
K prodeji pohledávek mají tuzemské banky velmi odlišný přístup. Některé pravidelně umísťují na trh drobné balíky několika kusů pohledávek, jiné naopak od tohoto kroku upouštějí s tím, že dosahovaná cena pro ně není zajímavá. Referenční cena těchto obchodů zatím nebyla zveřejněna. Pokud dokáže banka zpeněžit nesplácenou nemovitost vlastními silami, pokryje velkou část jistiny. Šéfka odboru vymáhání a restrukturalizace České spořitelny Marie Švagrová během své přednášky v rámci diskusní setkání k tématu nesplácené hypotéky uvedla, že se průměrně dražbou pokryje po zaplacení všech nákladů s ní spojených 75 procent jistiny pohledávky. Výtěžnost u komplikovaných nesplácených hypoték, které banky nedokáží samy řešit, může být ovšem řádově nižší.
Počet nesplácených hypoték roste. Z údajů České národní banky vyplývá, že Češi jsou v prodlení déle než devadesát dní u hypotečních úvěrů v celkové hodnotě necelých jednadvaceti miliard korun, což odpovídá více než dvanácti tisícům problémových půjček zajištěných nemovitostí. Hodnota úvěrů ze stavebního spoření, u kterých jsou klienti v prodlení se splátkami, činí už 3,5 miliardy korun.

Diskuze