Problem Point

11. února 2013, 00:00 - Táňa Králová
11. února 2013, 00:00

Stomilionovou zakázku ministerstva vnitra na licence pro Czech Point prošetřuje protikorupční policie

Ministerstvo vnitra má problém a dobře to ví. Nejenže se mu nedaří dokončit tendr na provozování systému Czech Point, který vyhlásilo loni v dubnu (Euro 5/2013). Ještě ke všemu šťourají do kšeftu spojeného se sítí Czech Point detektivové z protikorupční policie. Konkrétně je zajímá zakázka na poskytnutí softwarových licencí, za kterou vnitro zaplatilo bezmála 120 milionů korun. Většinu z této sumy uhradilo z evropských dotací. Policisté jistě budou chtít vědět, co ministerstvo za peníze získalo.

„Věcí se zabývá náš útvar. Je ve fázi šetření,“ potvrzuje mluvčí policejního útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej zájem o veřejnou zakázku z předloňského roku. Pod názvem Licence IdM pro centrálu Czech Point ji ministerstvo vyhlásilo v březnu roku 2011, necelý měsíc předtím, než z úřadu odešel tehdejší šéf Radek John (Věci veřejné). Nahradil ho Jan Kubice, za jehož působení dovedl úřad obchod s licencemi do konce. Na podezřelou operaci šly unijní peníze z Integrovaného operačního programu, který pokryl 85 procent vyplacené částky. Dalších patnáct procent přidal český rozpočet.

Podezření už od počátku Už při oznámení zakázky na licence pro Czech Point se nad ní pozastavila redakce nezávislého informačního portálu eGov.cz. Jeho cílem je zvýšit transparentnost a přispět k vymýcení korupce v oblasti elektronizace veřejné správy v Česku. Lidé z eGov.cz zapochybovali o transparentnosti tendru vyhlášeného vnitrem a označili ho za velmi podezřelý. „Je ušitý na míru společnostem Novell (nyní Newps) a Software602,“ spekuloval portál. Na licencích od obou firem Czech Point stojí.

S tipem na vítěze se portál sledující IT zakázky úplně netrefil. Dodávku licencí zprostředkovala pražská firma Datasys, která se ve světě IT s oběma poskytovateli licencí potkává. Minimálně na České poště, na jejíchž službách se zmíněné firmy různě podílejí. Příkladem jsou datové schránky a Czech Point.

Z posledních aktivit, které Datasys spojují s Českou poštou, jde o dodávku systému GPS trackerů. Chytré krabičky detailně sledují pohyb pošťáků v terénu.

Na Českou poštu, z níž chce Nečasova vláda udělat klíčového poskytovatele informačních a komunikačních služeb pro státní správu, míří Radek Šmerda, do konce minulého roku náměstek ministra vnitra pro informatiku. Za Šmerdy se obsluha centrály Czech Pointřešila bez řádně vysoutěženého poskytovatele. Tato praxe pokračuje i letos. Vláda na sklonku roku souhlasila s tím, aby systém po letošní první čtvrtletí nadále provozovala firma Newps, která ho obsluhuje od počátku. Od loňska jí ministerstvo zadává zakázku bez soutěže, na základě jednacího řízení bez uveřejnění.

Obchodníci se zbožím Vraťme se však k licencím. Ministerstvo vnitra za ně firmě Datasys zaplatilo 117,8 milionu korun včetně DPH. Lukrativní obchod - nikoli ovšem pro stát - zpečetilo běžnou kupní smlouvou, která obsahuje formulace jako „prodávající je povinen dodat zboží“ nebo „cena zahrnuje veškeré náklady spojené s koupí zboží, tedy dopravu do místa plnění, skladování, balné“. Skutečně nakupoval Kubiceho úřad „zboží“ a postupoval správně, když operaci s licencemi řešil kupní smlouvou? Vnitro pochopitelně drží linii. „Kupní smlouva byla uzavřena k poskytnutí užívacích práv. Předmětem plnění bylo pořízení nehmotného majetku investičního charakteru,“ uvádí Jakub Knězů z kanceláře náměstka ministra vnitra pro informatiku.

Právník, kterého týdeník Euro oslovil, je názoru, že v tomto případě rozhodně nešlo o koupi zboží. „Z předmětu koupě vyplývá, že jde o smlouvu o poskytnutí licenčních práv k softwaru. To znamená, že nešlo o kupní smlouvu, ale o smlouvu licenční. Kupní cena byla v podstatě licenční odměnou,“ vysvětluje právník. Stanovisko poskytl za podmínky, že jeho jméno v článku nezazní. „Vzhledem k tomu, že v uvedené kupní smlouvě je zvláštní článek,Duševní vlastnictví‘, asi by nebyla neplatná jako celek, ale rozhodně to není koupě zboží,“ dodává.

Co si vnitro za téměř 118 milionů vlastně koupilo? Jak vysvětluje Knězů, ministerstvo získalo časově neomezená nevýhradní užívací práva pro neomezený počet serverů ke dvěma produktům Novell a jedné licenci Software602. „Konkrétně to znamená, že ministerstvo pořídilo užívací práva na dobu časově neomezenou, kde držitel autorských práv je oprávněn tyto licence prodávat i jiným subjektům,“ uvádí Knězů. Z dosavadních licencí Novell pro 11 200 uživatelů si vnitro zaplatilo rozšíření na nekonečný počet.

Smlouva na rok, nebo navždy?

V kupní smlouvě je přitom jednoznačně uvedeno, že smlouva je uzavřena na dobu určitou, a to na dvanáct měsíců od jejího podpisu. Koupilo snad vnitro licence na jediný rok? Roční platnost - což ovšem ve smlouvě takto zakotveno není - se týká závazku firmy Datasys, že po tuto dobu bude bezplatně poskytovat podporu k předmětným licencím. „Konkrétně byla tedy maintenance poskytována od podpisu smlouvy, to je od 16. června 2011 do 30. června 2012,“ upřesňuje Knězů.

Do soutěže na licence se přihlásila ještě firma Datron, její nabídka byla o 800 tisíc korun vyšší než vítězné společnosti Datasys. I tak by se druhý uchazeč spokojil s cenou o dvě stě tisíc nižší, než na kolik si zakázku předem ocenilo vnitro. Jak k sumě 118,8 milionu korun dospělo? Průzkumem trhu. Víc ministerstvo neprozradí, neboť „subjekty definující hodnotu poptávaných produktů považují poskytnuté informace za obchodní tajemství“. Jednoduše řečeno, kolik si řekneš, tolik ti dáme. Nevadí, že je cena přepálená.

Každý, kdo by chtěl v příštích letech zajišťovat pro stát servis systému Czech Point a převzít veslo po firmě Newps, musí se s ní domluvit. A také se společností Software602, která vyvinula jeden z klíčových programů pro fungování sítě Czech Point. Jinak se uchazeč o státní zakázku na čtyřleté provozování systému nemůže strefit do představ zadavatele - ministerstva vnitra. Toto v podstatě říká expert Luděk Šafář, kterého povolala výběrová komise k posouzení jedné ze tří nabídek přihlášených do tendru pro Czech Point. Šafář vypracoval posudek, kterým se komise zaštítila při vyřazení uchazeče s nejnižší nabídkou, firmy Axcode.

Úspora se záměrem nekoresponduje „Předpokládané náklady nelze odhadovat bez spolupráce s původními dodavateli softwarových částí, protože jsou do značné míry nositeli nutného know-how,“ napsal Šafář, který pracuje pro vnitro a dříve působil ve firmě Novell (nyní Newps). V posudku se přímo odvolává na více než stomilionovou investici ministerstva do nákupu důležitého softwaru.

A dochází k závěru, že za podporu těchto programů si provozovatel Czech Pointu má účtovat měsíčně dva až dva a půl milionu korun. Jak Šafář vysvětluje, jde o standardní výši softwarové podpory na trhu 20 až 25 procent licenčního poplatku ročně. Tři sta tisíc korun za měsíc, na kolik si tuto nákladovou položku ocenila firma Axcode, tudíž do Šafářovy expertizy nezapadá. „Způsob stanovení nabídkové ceny nekoresponduje se záměrem zadavatele,“ napsal Šafář.

Je to právě rok, co tehdejší náměstek ministra vnitra pro informatiku Radek Šmerda vyprávěl novinářům o podvodech s unijními prostředky. „Na ministerstvu vnitra se v minulosti nakládalo s penězi z evropských dotací nehospodárně a v rozporu s předpisy,“ citovaly Šmerdu Lidové noviny. Auditoři podle něho zjistili i případy, které vyhodnotili jako možné podezření z trestné činnosti, a spočítali škody v řádově desítkách milionů korun. „Zjistili jsme předražování zakázek, úhradu za věci, které neproběhly,“ uvedl náměstek v LN. Jak list upřesňoval, problematické využívání prostředků z dotací začalo zřejmě po nástupu úřednické vlády Jana Fischera, kdy vnitru šéfoval Martin Pecina. Pokračovalo prý až do doby, kdy se stal ministrem Jan Kubice. A jak to bylo dál?

Nákup, o který se zajímá policie

Kolik zaplatilo ministerstvo vnitra za licence (cena v korunách včetně DPH)

Novell Manager Identity 28 950 000 Celkem

Novell Based Identity Provisioning Manager Module Roles 22 870 500 117 820 500 Kč

Software602

Form License 66 000 000

pramen: smlouva, kterou uzavřelo ministerstvo vnitra s firmou Datasys

Na podezřelou operaci šly unijní peníze, které pokryly 85 procent vyplacené částky. Zbylých patnáct přidal český stát Narušitel ze Slovenska Čtyři miliony měsíčně za obsluhu sítě Czech Point je cena akorát, tři miliony je už strašně málo. Taková je optika úředníků ministerstva vnitra. Za 4,1 milionu nyní zajišťuje servis firma Newps, ale zvládla to i za pouhou korunu, nebo 6,6 milionu na měsíc. Za nabídku tři miliony, s níž se o čtyřletou státní zakázku vypsanou loni zjara přihlásila slovenská firma Axcode, byla ze soutěže vyřazena. Cena se hodnotitelům zdá podezřele nízká. Přestože vítězem tendru měl být ten, kdo dá nejnižší nabídku, vybrali dražší Newps, který si řekl o 5,4 milionu na měsíc. Axcode si stěžoval u antimonopolního úřadu. Ministerstvo se bránilo, nakonec ho ale dostihly procesní chyby, kterých se dopustilo během tendru. Soutěž muselo vrátit na začátek a nová komise bude znovu vybírat mezi třemi přihlášenými zájemci. Redakce zaznamenala z kruhů blízkých zadavateli předpoklad, jak se asi věc může vyvíjet dál. Axcode bude opět vyřazen ze stejných důvodů - kvůli mimořádně nízké nabídce. Provozovatel Czech Pointu, který by vzešel z řádné soutěže, tady už rok není. A zřejmě hned tak nebude. l

O autorovi| Táňa Králová, kralova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít