Pro zrušení tendru je i premiér - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pro zrušení tendru je i premiér

, Jiří Pšenička,
Pro zrušení tendru je i premiér
Zdroj: Euro.cz

Bioetanol

PRAHA (jpš) – Vláda minulou středu zrušila soutěž o pět licencí na monopolní výrobu bioetanolu. Dle usnesení má ministr životního prostředí Libor Ambrozek do 31. srpna navrhnout další postup. Za hlavní důvod ukončení tendru ministr již předtím označil nepřipravenost legislativy. „Systém má spoustu kostek a skládačka ještě není hotová,“ uvedl. Konkrétně hovořil o tom, že ministerstvo průmyslu dosud nepřijalo návrh zákona o podpoře biopaliv. Vyjádřil též pochybnosti o úspěchu notifikace českého bioetanolového programu u Evropské komise.
Podobný názor sdělil týdeníku EURO i premiér Jiří Paroubek: „Nejsem z toho šťastný, ale jinak to nešlo. Je třeba připravit nový tendr nebo přijít s nějakým jiným řešením, které však musí být důsledně na bázi zákona. Nepřipravenost legislativy není možné tolerovat.“ Odmítá ale, že by tendr nebyl dostatečně transparentní. „Ten byl tak transparentní, že o tom věděla celá Praha, alespoň ti, kteří se o to zajímají. Ovšem právě proto, že se vědělo o nejrůznějších detailech, je lepší jej zrušit a vypsat znovu, aby vše bylo fair play,“ dodal. Předseda vlády chce, aby se náhradní řešení začalo hledat okamžitě. „Potřebovali bychom v tom procesu rychle pokračovat, protože už v roce 2010 bychom měli do benzinu přimíchávat téměř šest procent bioetanolu.“
Soutěž provázala celá řada pochybností o regulérnosti. Někteří účastníci poukazovali, že technologicky je ušita na míru americké firmy Katzen. Týdeník EURO také prokázal majetkové vazby mezi některými soutěžícími (Jihočeský zemědělský lihovar a firma Chebio, viz EURO 23/2005).