Pro buňky jako do banky

31. března 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
31. března 2014, 00:00

Příběh tkáňového centra v Brně ukazuje, jak „nešikovně“ stát často nakládá s vlastním unikátním know-how

O takovém byznyse se dnes může podnikatelům jenom zdát. V roce 2009 převedl stát (mimochodem na posledním zasedání kabinetu Mirka Topolánka) obchod postavený na pěstování buněk a tkání do soukromých rukou. Při „privatizaci“ se z národní tkáňové banky, která prováděla výzkum a zajišťovala tkáňové transplantáty pro tuzemské pacienty, stalo soukromé Národní centrum tkání a buněk. Soukromá firma PrimeCell získala úplně všechno – lidi i dosavadní výsledky výzkumu. Ministerstvu zdravotnictví zůstal jen necelý čtvrtinový podíl ve formě akcií v zaangažovaných firmách. A původnímu státnímu pracovišti vůbec nic. Přitom jde podle expertů z oboru o výdělečný byznys.

Osoby a obsazení Klíčovou společnost celé transakce, PrimeRate, zakládal už v listopadu 2006 podnikatel Michal Zahradníček, jejím oficiálním vlastníkem však byla kyperská W. P. R. G. Limited se sídlem v Limassolu. Dalším zakládajícím členem byla firma Projects 2 Business Lukáše Schůrka ze Šumperka. Zbývajícími akcionáři se pak stali profesor Zdeněk Souček a lékař Michael Syka. Ti drželi ve výsledné společnosti PrimeCell akcie v následujícím poměru: Zahradníček 61 procent, Schůrek 3 procenta, Souček 15 procent a Syka 21 procent.

Michal Zahradníček, mimochodem někdejší partner exministryně informatiky Dany Bérové (ve statutárních orgánech dotčených společností také na čas figurovala), se v podnikání vyjma zdravotnictví věnuje i fotovoltaice. PrimeCell zakládal Zahradníček s dlouholetým společníkem Ivem Kristenem. Společně začínali v IT sektoru, vytvořili firmy BGS Levi a Webcom, dnes jejich majetek dosahuje stovek milionů korun.

Zdeněk Souček působí dlouhá léta v oblasti strategického managementu. V několika institucích přednáší problematiku strategického řízení, podle otevřených zdrojů je spoluzakladatelem Moravské vysoké školy Olomouc, majitelem a ředitelem firmy Management Focus, členem několika správních a dozorčích rad. V červenci roku 1982 byl jako kandidát tajné spolupráce zanesen do databáze StB s krycím jménem Pařez. V srpnu 1983 se podle Archivu bezpečnostních složek stává agentem komunistické kontrarozvědky. Michael Syka je synem šéfky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky a senátorky Evy Sykové. Syka je mimo jiné 70procentním vlastníkem eseróčka Transfera Consulting. O podnikatelské minulosti bratrů Schůrků ve veřejných databázích a otevřených zdrojích příliš informací k nalezení není. Jakub Schůrek figuruje pouze ve společnostech PrimeCell. Lukáš Schůrek působil spolu se Zahradníčkem a Bérovou ve společnosti Surf Travel a se Zahradníčkem ve firmě Chondros. Dvacet procent Chondrosu vlastní společnost BioInova, jejímž majoritním vlastníkem je Ústav experimentální medicíny vedený Sykovou.

Vše přes Zahradníčka Klíčovou postavou celé transakce je zjevně Michal Zahradníček. Nicméně vzhledem k zapojení kyperské společnosti W. P. R. G. Limited se spekuluje o tom, zda ve firmě nevlastní skrytý podíl někdo z ministerstva zdravotnictví nebo politiků. Nejčastěji padalo jméno někdejšího náměstka Marka Šnajdra. „Ve firmě nikdy podíl neměl a ani nemá,“ tvrdí PR manažerka Andrea Gutová z PrimeCell Therapeutics. Stejně tak popřela, že by měl vztah k firmě kdokoli z politiků, kteří se mihli ve statutárních orgánech dceřiných firem. Nebo se podíleli na hlasování vlády, která privátní byznys s lidskými tkáněmi za asistence státu odsouhlasila.

Michal Zahradníček je podle Gutové významným investorem do oblasti regenerativní medicíny v České republice. „Je duchovním otcem rozvoje regenerativní medicíny a transferu poznatků ze základního výzkumu do praxe v tomto oboru. Společnost je hi-tech farmaceutickou firmou, která využívá

specifických účinných látek, jež si buňky vytvářejí samy. Cílem společnosti je uvádět nové produkty a léčivé přípravky regenerativní medicíny na trh, tedy do praxe.

Máme svůj vlastní vývoj a aplikovaný výzkum, ale žádná z našich společností není primárně vědeckou institucí,“ řekla Gutová týdeníku Euro.

Společnosti PrimeCell a jí majoritně vlastněné firmy – Národní tkáňové centrum a CBTD Ostrava (dnes 4Medi – Centrum buněčné terapie a diagnostiky) – získaly v průběhu let z evropských fondů podle otevřených zdrojů zhruba 250 milionů korun a další stovky milionů od ministerstva průmyslu a obchodu a CzechInvestu.

Společný byznys privátního zařízení se státem bude pokračovat. Jak minulý týden upozornil pořad Reportéři ČT, v nejbližší době se v areálu ostravské fakultní nemocnice otevře další výzkumné pracoviště firmy PrimeCell. Nová supermoderní budova tkáňové medicíny bude stát téměř miliardu korun. A ministerstvo průmyslu a obchodu ji má dotovat částkou 400 milionů korun z veřejných peněz. V představenstvu ostravské firmy seděl za stát tehdejší ředitel ostravské nemocnice Svatopluk Němeček, dnešní ministr zdravotnictví.

„Nejsme příjemcem státních subvencí.

Všechny veřejné zdroje, které jsme doposud získali, byly řádně soutěženy u institucí, jako jsou ministerstvo průmyslu a obchodu, CzechInvest a Technologická agentura České republiky,“ hájí PrimeCell Gutová.

Komu to patří

Národní centrum tkání a buněk

PrimeCell Therapeutics 76 %

ministerstvo zdravotnictví 24 %

4Medi – Centrum buněčné terapie a diagnostiky

PrimeCell Therapeutics 80 %

ministerstvo zdravotnictví 20 %

PrimeCell Therapeutics

Michal Zahradníček 29,7 %

Humanbeeing, s. r. o. 35 %

Jakub a Lukáš Schůrkovi 35 %

Cell Invest, s. r. o. 0,3 %

Humanbeeing

Michal Zahradníček 50 %

Ivo Kristen 50 %

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít