PRIVATIZAČNÍ SKANDÁL  - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

PRIVATIZAČNÍ SKANDÁL 

, (red),
PRIVATIZAČNÍ SKANDÁL 
Zdroj: Euro.cz

Nafta Gbely

Slovenská vláda minulou středu na svém zasedání vyzvala prezidenta Fondu národního majetku SR Ľudovíta Kaníka a viceprezidenta Ladislava Sklenára, aby odstoupili ze svých funkcí v souvislosti s nedávným prodejem společnosti Arad ve prospěc h americké společnosti Cinergy. Arad je 85procentním vlastníkem Druhé obchodní, která v roce 1996 podivným způsobem zprivatizovala 45,9 procenta vysoce ziskové Nafty Gbely. Současná Dzurindova vláda hodlala privatizaci revidovat a připravovala vytvoření společného podniku Slovenského plynárenského průmyslu a Fondu národního majetku, do kterého měly přijít akcie Nafty Gbely. Na státem vlastněnou část podniku měl být poté vyhlášen mezinárodní tendr.

Prodej Aradu, až do předminulého týdne vlastněného trnavským podnikatelem a sympatizantem HZDS Vladimírem Poórem, překřížil slovenské vládě plány. Podle Dzurindova kabinetu je na vině především vedení FNM SR.

Dohodu o prodeji uzavřel Arad se společností Konsorcium IPB AII, která je součástí IPB Group. Ta odkoupila Poórův Arad ve prospěch společnosti Cinergy, která pověřila IPB AII výkonem akcionářských práv ve společnostech skupiny Nafta Gbely.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze