Příští zastávka Na Knížecí

21. ledna 2013, 00:00 -
21. ledna 2013, 00:00

Nástupcem Schwarzenberga by mohl být ambasador PPF

Zatímco česká média minulý týden spekulovala, zda na Hrad usedne rovnou kníže nebo jen zeman, pražské kavárenské kruhy s údajně dobrými kontakty na samotného Karla Schwarzenberga už byly dál. Spekulovalo se o tom, kdo vystřídá českého šéfdiplomata, pokud se mu podaří porazit Miloše Zemana. Pak by se Schwarzenberg nejen stěhoval z Černínského paláce o několik set metrů dál na Pražský hrad, ale také by jako hlava státu jmenoval svého nástupce na uvolněný post ministra zahraničí.

Ten si chce ponechat TOP 09, která se ale zároveň potýká s tím, že jí došli lidé. Při pohledu na mluvící loutku Alenu Hanákovou se nelze divit Schwarzenbergovu přání, aby jeho post převzal raději nějaký erudovaný nestraník. A podle informací deníku Insider už topka svou superstar našla: exvelvyslance v Moskvě Petra Koláře. Nic proti jeho profesnímu životopisu. Černín dobře zná jako někdejší náměstek Cyrila Svobody a velvyslanecké posty vystřídal hned čtyři. Jako jedinému z porevolučních ambasadorů se mu navíc povedla „velká rošáda“, kdy jako klíčový diplomat vystřídal Washington rovnou za Moskvu.

Kolář by měl nicméně jako nový ministr zahraničí jeden problém. S koncem loňského roku státní služby dobrovolně opustil, aby se stal ambasadorem skupiny PPF. Jako stratég byl jmenován ředitelem pro zahraniční vztahy s důrazem na asijské trhy. Přeloženo do češtiny – stal se dalším lobbistou, který pracuje pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Kolářův skok rovnýma nohama do téže řeky, z níž vystoupil, by mohl být brán jako klasický případ prorůstání byznysu do politiky.

Slovo mohl je zcela namístě. V české kotlině je podnikatelská minulost ministrů – a to i ta neuzavřená – důvodem uštěpačných poznámek novinářů a naštvaných hospodských řečí. Jenže co je staršího než včerejší noviny a jaký přesah má povídání u piva? A tak máme u nás slušnou řádku ministrů, kteří vyměnili byznys za politiku a svou bývalou profesi navíc jen dosti neuměle odklonili. Navíc na postech, z nichž lze někdejším obchodním partnerům ledacos dohodit. Zvlášť u takového Martina Kocourka na ministerstvu průmyslu a obchodu to bylo alarmující. Můžeme ale zůstat u diplomacie. Také Alexandr Vondra si mezi washingtonskou ambasádou a Černínem (respektive Strakovou akademií) odskočil ke konzultační firmě Dutko Worldwide.

Na rozdíl od Kocourka, který se exemplárně zesměšnil dnes již legendárním „odkloněním“ svých 16 milionů, nechybí Kolářovi (z)dravé sebevědomí a s médii umí pracovat. Vzpomeňme jen na jeho roli v „sarajevském atentátu“, kdy na dálku ze Švédska v roce 1997 českým novinářům „práskl“, že tenista a podnikatel Milan Šrejber tajně sponzoroval ODS, a to s plným vědomím tehdejšího premiéra Václava Klause. Kolář je ale mistrem kompromisu. Klausovi sice zabodl dýku do zad, jenže ač jinak pan profesor nikdy nezapomíná, jmenoval Koláře na dva možná nejklíčovější diplomatické posty po sobě. A problém s kariérním diplomatem by neměl ani Schwarzenberg coby prezident. Kolář by mohl zafungovat jako jeho ruská spojka, neboť na Moskvu se kníže dívá tradičně přes prsty a jeho známí nesedí v Kremlu, ale v opozičních stranách a nevládních organizacích. Pomiňme na chvíli fakt, že sám Kolář pro Insider spekulace o tom, že má zálusk na Černínský palác, víceméně popřel. Ovšem nijak důrazně, což už je jistý náznak. Ještě loni na podzim totiž spekulace o tom, že by mohl jít pracovat pro Kellnera, odbýval jako čiré fantasmagorie. A tak jedinou velkou neznámou zůstává, co na lavírování mezi službou pro stát a službou pro soukromý kapitál říká samotná PPF. Pokud dá nakonec Kolář PPF skutečně vale, bude k tomu muset mít Kellnerovo požehnání. Kolářova ministerská tramvaj do stanice Na Knížecí pak dost možná ponese na ceduli konečnou stanici, jejíž název nikdo nerozluští. l

O autorovi| BLAHOSLAV HRUŠKA • hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít