Příští stanice Volební

06. října 2014, 00:00 - BLAHOSLAV HRUŠKA
06. října 2014, 00:00

Pražský dopravní podnik poslouží všem, jen ne cestujícím Takový den otevřených dveří jako o uplynulém víkendu tu ještě nebyl. Zvídaví Pražané přišli na „tři v jednom“ -okouknout se dal nejen Trojský most, ale i tunel Blanka a nové stanice metra. Že se nejdražší tunel, jaký kdy matička Praha spáchala, otevře až v prosinci a metro teprve příští rok? Co na tom, máme ještě babí léto, které nahrává výletníkům. A hlavně byl poslední víkend před volbami. Dopravní podnik celý týden na akci poctivě lákal a v otravné smyčce neopomněl zdůraznit, že laskavé poodhalení budovatelského díla zaštítil primátor Tomáš Hudeček se svým náměstkem Jiřím Nouzou.

Ten politický dovětek byl zbytečný, a navíc nefér. Primátor by jistě na velkých předváděčkách takových staveb chybět neměl. Proč by ale cestující měli poslouchat z tlampačů v metru odrhovačku o tom, komu za to máme vděčit?

Plísnit Hudečka za to, že si objednal politickou reklamu zdarma, by však bylo až příliš snadné.

Podstata věci je jinde - do dopravního podniku si politici a lobbisté až příliš často chodí jako kdysi do Tuzexu. Seženou, co jinde nedostanou. A co plebs nemá. Dva roky byla uzavřená stanice Národní třída kvůli plánům soukromého developera, který chtěl nahoře nerušeně stavět. Totéž se pravděpodobně bude opakovat na Invalidovně. Na Florenci zase dopravní podnik plánuje přesunout vestibul pod zem. V uliční rovině zabírá příliš lukrativní místo, které se dá výhodně pronajmout.

A místo, zdá se, zabírají i cestující. Dva roky trvalo plánovačům, než alespoň omezili nesmyslné přebíhání mezi zastávkami na Strahově. Tramvaj číslo 5 pak jezdí dodnes narvaná až po střechu, protože jeden vagon je zoufale málo. Vedení dopravního podniku se chová přesně tak jako někteří jeho řidiči a revizoři -jsou neomalení, vystupují panovačně a občas potřebují ukázat, kdo je tu na obtíž.

Pražané si samozřejmě nakonec zvyknou. A když ne, pustí dopravní podnik neuspořádanému stádu v metru hlášení, aby se v zájmu plynulosti provozu moc nefl ákali a koukali hnout kostrou. Škoda jen, že cestující nemohou na obranu proti nejapným hlášením všeho druhu vybrat manažerům pražské MHD nějakou tu hlášku z repertoáru metra.

Ta o konečné by asi byla velmi oblíbená.

O autorovi| BLAHOSLAV HRUŠKA hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít