Příslib stabilizace - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Příslib stabilizace

, Hana Boříková,
Příslib stabilizace
Zdroj: Euro.cz

Administrativní prostory

PRAHA (bor) – Trhy s kancelářskými prostory ve střední a východní Evropě zaznamenaly v loňském roce růst. Poptávka po administrativních plochách v Bratislavě, Budapešti, Bukurešti, Moskvě, Praze, Sofii, Varšavě a Vídni se v porovnání s rokem 2002 zvýšila o 27 procent. Tyto údaje zveřejnila mezinárodní realitní společnost CB Richard Ellis. Pro letošní rok firma očekává nárůst trhů ve střední Evropě o dalších jedenáct procent.
V průběhu minulého roku se také objevilo ve středoevropském regionu kromě Bukurešti, Budapešti a Varšavy více volných kancelářských prostor. Výše nájemného zůstávala ve většině středoevropských a východoevropských zemí stabilní, pouze v Moskvě se ceny za kancelářské prostory zvýšily. Andreas Ridder, ředitel CB Richard Ellis pro střední a východní Evropu předpokládá, že nájemné v regionu už dosáhlo vrcholu. „Praha by mohla být prvním městem v této oblasti, jemuž se podaří nájemné stabilizovat. Ve městech, jako jsou Budapešť a Varšava, bude pravděpodobně tlačeno dolů kvůli značné neobsazenosti a rostoucí nabídce nových kancelářských prostor,“ tvrdí Ridder.
Investoři, kteří své prostředky ukládají do administrativních projektů, dosahují na evropských komerčních trzích nejvyšších zisků právě v zemích střední a východní Evropy. Ve Vídni sice vydělávají pouze kolem pěti procent, jinde se však jejich výnosy pohybují od osmi procent v Praze do čtrnácti v Sofii.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze