Příslib severočeského moře

17. června 2013, 00:00 - Matěj Štětka
17. června 2013, 00:00

Jezero Most je těsně před dokončením, boj o jeho budoucnost však teprve začíná

Je to už více než 11 let, co se věčně rozhádaný Ústecký kraj na okamžik spojil a donutil tehdejší vládu Miloše Zemana vyčlenit 15 miliard korun na revitalizaci „měsíční krajiny“ severních Čech. Vlády se střídaly jak na běžícím pásu, ale uvolňování peněz a s tím spojená revitalizace pokračovaly. Jeden z jejích symbolů – jezero Most – je v podstatě hotový. Ale lidé z regionu znovu volají o pomoc. Uvolňování schválených ekomiliard se zadrhlo. A tentokrát jde o to, zda nové „severočeské moře“ zůstane liduprázdným prvkem v krajině, anebo zda se díky němu Mostecko, těžce zkoušené těžbou a nezaměstnaností, začne probouzet k životu.

„Jezero Most nemá bez lidí smysl,“ říká primátor Mostu Vlastimil Vozka. „Vždy se počítalo s tím, že se stane významným relaxačním a turisticky atraktivním prvkem jak pro Ústecký kraj, tak i v kombinaci s okolními rekultivačními projekty typu hipodrom a obnovenými mosteckými vinicemi pro celou republiku.“ Jezero Most tuto ambici může mít. Již nyní je s 309 hektary o 25 hektarů vodní plochy větší než oblíbené Máchovo jezero. To, co mu ale stále chybí, je dokončení projektů, které k němu mají přivést lidi. Návštěvníky i investory. A o toto se nejspíš povede boj.

Nejde o drobné Jezero má coby rozvojový impulz smysl jedině tehdy, když bude kompletní. Během příštího roku se totiž mají dokončit poslední úpravy břehů a tím skončí fakticky první, čistě rekultivační etapa, která dosud stála skoro 1,6 miliardy korun.

„Přibližně jednu miliardu budou stát ještě projekty, jež mají pomoci dodat jezeru i jeho okolí život,“ uvedla Helena Veverková, předsedkyně Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) a členka meziresortní komise zřízené pro administraci rozdělování zmiňovaných ekomiliard. „S touto částkou v oněch 15 miliardách dlouhodobě počítáme, ale závisí na ochotě vlády tyto prostředky uvolnit.“

„Pro Mostecko jsou tyto projekty naprosto zásadní,“ tvrdí primátor Vozka. Navržené projekty mají nejen zajistit propojení Mostu s jezerem včetně přivedení páteřních tras inženýrských sítí, ale i obnovení těžbou zrušených silnic spojujících město s přilehlými obcemi. V řeči čísel to znamená, že téměř miliardu korun bude stát vybudování dopravní infrastruktury a inženýrských sítí. Menší částku, zhruba 110 milionů, bude stát vybudování arboreta a relaxačních pláží. „Na realizaci předmětných staveb prakticky závisí další rozvoj této pro město Most a celý Ústecký kraj prioritní lokality,“ pokračuje Vozka.

Plnou podporu má mostecká radnice i v Ústí. „Ústecký kraj podporuje dokončení revitalizace jezera Most i aktivity mostecké radnice pro bezúplatný převod pozemků,“ potvrzuje krajský radní Arno Fišera a dodává: „Oživení území v minulosti zasažených hornickou činností vnímáme jako nutnost.“ Boj o pozemky Mostecká radnice v souvislosti s jezerem bojuje i na druhé frontě. A tou je převod pozemků v jeho okolí. Od roku 2007 jednala s Palivovým kombinátem Ústí (PKÚ) o jejich bezúplatném převodu a až do konce loňského roku vše bylo na dobré cestě. Bezúplatný převod přibližně 460 hektarů schválilo zastupitelstvo a v červenci 2012 město podepsalo smlouvu. Za státní podnik PKÚ měla smlouvu schvalovat vláda. V závěru roku 2012 však PKÚ oznámil, že ministerstvo průmyslu, které mělo smlouvu vládě předložit, pozemky kolem jezera ze smlouvy o bezúplatném převodu vyřadilo.

„Považuji to za velkou nespravedlnost a snažím se toto rozhodnutí zvrátit,“ zlobí se Vozka. „Na nákup těchto pozemků nemáme peníze, tak jsme alespoň letos na jaře požádali o vydání historického majetku, tedy o pozemky, které Most vlastnil do roku 1949.“

Hořkost radních nad neochotou státu převést na město pozemky v okolí jezera je pochopitelná. „Jezero totiž vzniklo zatopením zbytkové jámy po povrchovém hnědouhelném dole Most-Ležáky. Vzniku této těžební lokality předcházel často zmiňovaný zánik celé historické části města Most, protože pod ní byly k dispozici zásoby s více než stovkou milionů tun kvalitního hnědého uhlí,“ uvádí Vladimír Rouček, generální ředitel Vršanské uhelné a uznávaný odborník na problematiku těžby hnědého uhlí.

Odpovědnost je na státu Lom Ležáky byl jednou ze čtyř lomových těžebních lokalit Mostecké uhelné společnosti. Aktivní těžba uhlí byla zastavena v srpnu 1999. Po vyhlášení útlumu byl lom včleněn do společnosti Důl Kohinoor. Roku 2004 byly Důl Kohinoor a Lom Ležáky prodány státnímu podniku Palivový kombinát Ústí. V rámci prodeje na firmu přešla i povinnost dokončit likvidaci lomu Ležáky-Most. „Se vznikem jezera Most se počítalo od začátku sanace této lokality,“ potvrzuje Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu Ústí.

Projekt jezera Most byl společností Hydroprojekt zpracován v dubnu 1996 a na jeho základě došlo k dotvarování zbytkové jámy pro budoucí jezero včetně rekultivací zemědělských a lesních pozemků, zatravněných ploch a přípravy ploch pro podnikání i konkrétní záměry města. V roce 2008 bylo zahájeno napouštění jezera z řeky Ohře. „Na konečnou kótu 199 metrů nad mořem bude napuštěno na přelomu letošního a příštího roku,“ upřesnil Lenc.

Dokončení rekultivace, díky níž jezero postupně obklopí 1264 hektarů lesů a luk, se předpokládá po roce 2015. Stromy by měly zakrýt výhled na litvínovskou chemičku. Nejde však jen o rekreační funkci.

„Jezero a jeho okolí bude stabilizačním prvkem v krajině, kde nově vzniklá vodní plocha bude mít příznivý vliv na okolní krajinu,“ uvedl profesor Martin Braniš z Přírodovědecké fakulty UK. Připomíná, že před těžbou uhlí se zde nacházely mokřady. „Jde vlastně o návrat k původnímu stavu,“ soudí profesor Braniš.

Jezerem to nekončí Všechny místní autority se však upínají k dalším projektům: přístavišti, rozšíření cykloturistického okruhu, miniaturní replice starého Mostu (projekt MiniMost), arboretu či pravoslavnému chrámu svatého Valentina a památníku na původním místě přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie. „K výstavbě pláží a jejich provozování napomůže i vybudovaná síť provozních komunikací, samozřejmostí bude také vznik potřebného zázemí v podobě parkovišť, ubytovacích zařízení, restaurací,“ vypočítává primátor Vozka.

Přestože město utrácí v souvislosti s jezerem již nyní miliony korun, další výdaje jej ještě čekají. „Dobrá infrastruktura je sama o sobě na nic,“ říká hejtman Jihočeského kraje a stínový ministr pro místní rozvoj Jiří Zimola, na jehož území se nachází z pohledu cestovního ruchu dynamicky se rozvíjející lipenská přehrada nazývaná také jihočeské moře. „Bude nutné investovat do propagace, konkrétních akcí a do tvorby nové turistické značky, naučit lidi jezdit i tímto směrem,“ vysvětluje Zimola.

To potvrzuje i docent Ivo Bičík z Karlovy univerzity, odborník zabývající se regionálním rozvojem. „Bude to běh na dlouhou trať, s šancí na úspěch,“ říká Bičík a dodává: „Jen to bude všechny aktéry stát ještě hodně úsilí, odvahy a peněz.“

Severočeské moře

Napouštěné jezero Most v číslech

Kóta hladiny 199 m n. m.

Vodní plocha 309,4 ha

Objem 70,5 mil. m3

Maximální hloubka 75 m

Průměrná hloubka 22,4 m

Konec napouštění r. 2013/2014

Konec rekultivace r. 2015/2016

„Bude nutné investovat do propagace, konkrétních akcí a do tvorby nové turistické značky,“ tvrdí hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

O autorovi| Matěj Štětka, stetka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít