Připravují se na investora - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Připravují se na investora

, Hana Boříková,
Připravují se na investora
Zdroj: Euro.cz

PSJ holding

Jihlavská stavební společnost PSJ holding se připravuje na vstup strategického investora. Takto vysvětlil mluvčí firmy Miroslav Fuks oznámení, jež obdržel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ze skutečností v něm uvedených vyplývá, že firmu Desta Holland, která drží v jihlavském holdingu 51 procent, ovládne společnost PSJ New N.V se sídlem v Amsterodamu. „Nic se nemění na faktu, že společnost Desta Holland B. V. stále zůstává majoritním vlastníkem PSJ holding a zbývajících 49 procent je nadále v rukou fyzických osob. Nemění se organizační struktura firmy, její strategie ani předmět podnikání. Tento krok souvisí s přípravou na možný vstup strategického partnera do PSJ holding a s alternativním zajišťováním finančních zdrojů pro další rozvoj firmy,“ řekl týdeníku EURO Fuks. Investor by měl do firmy vstoupit v průběhu příštího roku.
Stavební společnost PSJ Holding založilo v roce 1997 několik fyzických osob, o několik let poději skončily pohledávky podniku v České konsolidační agentuře. V roce 2004 jej vláda zařadila do programu EXIT II, v jehož rámci proběhlo veřejné výběrové řízení na odkup pohledávky za více než 500 milionů korun. V tendru zvítězila firma Hydrostav Bratislava, která získala v PSJ většinový podíl. Hydrostav jej po půl roce prodal nizozemské společnosti Desta Holland. Firmě se zřejmě začalo opět dařit, již v roce 2005 PSJ holding ovládl část Hydrostavu Bratislava (dnes PSJ Hydrotranzit), který původně koupil její pohledávku.
PSJ holding vykázal v minulém roce zisk 57 milionů korun při tržbách 1,9 miliardy korun. Podle databáze Čekia vlastní podíly ve firmě František Vaculík (21,43 procenta), Jaroslav Jirkovský (16,66 procenta) a Pavel Vomela (10,91 procenta). Holding zastřešuje devět firem. Celá skupina zaměstnává 800 lidí. Podnik působí i na Slovensku a podařilo se mu vrátit se na východní trhy. Postavil například pavilon na výstavišti v Petrohradu nebo zábavní centrum v ruském městě Togliati. Pro stát rekonstruovala firma čtrnáct velvyslanectví a ambasád. Získala i objednávku na opravu České národní budovy v New Yorku za 257 milionu korun. V tuzemsku patří mezi největší zakázky firmy výstavba BB Centra v pražské Michli, rekonstrukce mrakodrapu bývalého Českého rozhlasu na Pankráci nebo výstavba projektu Europort na ruzyňském letišti.
Většina velkých tuzemských firem již strategického zahraničního partnera, který dlouhodobě podniká v oboru, našla. Švédská Skanska koupila bývalou IPS, Vodní stavby Bohemia získal německý Hochtief, ŽS Brno převzala španělská OHL, majoritním vlastníkem Staveb silnic a železnic se stala francouzská Eurovia z koncernu Vinci, Metrostav ovládá slovenský koncern DDM. Jednou z posledních společností, kterou vstup silného strategického partnera teprve čeká, je ostravský Tchas. I ten by jej měl nalézt v průběhu příštího roku. Společnost Deloitte nyní připravuje pro potenciální investory informační memorandum. Investoři by měli být na základě předběžných nabídek vpuštěni do dataroomu v únoru příštího roku.