Přines si to z domova

26. listopadu 2012, 00:00 -
26. listopadu 2012, 00:00

Zaměstnanci chtějí v práci stále častěji používat své vlastní mobily a tablety. Větší svoboda ale znamená i více odpovědnosti.

Dejme lidem více svobody, budou lépe pracovat

PRO Stále častěji se ve firmách uplatňuje nový koncept s obtížně vyslovitelnou zkratkou BYOD – tedy „Bring Your Own Device“ – kdy zaměstnavatel umožňuje pracovníkům používat pro výkon jejich práce takové zařízení (mobil, chytrý telefon, tablet, notebook), které si vyberou nebo si sami přinesou do práce. Spíše než o trendové hračky jde přitom o trvalé sociální změny v komunikaci a spolupráci, v konečném důsledku v organizaci práce. Jak vyplývá z výzkumů Cisco, nejvíce tento přístup vyžadují mladí zaměstnanci mezi 18 a 19 lety (81 procent), přičemž každý třetí z nich v práci používá současně tři či více mobilních zařízení.

Z výzkumů současně vyplývá, že koncept BYOD v nějaké podobě uplatňuje jen zhruba polovina českých firem, zatímco v USA jich je celých 95 procent. Důvod pro může být na první pohled prvoplánový: pokud zaměstnavatel nemusí pravidelně obměňovat technické vybavení zaměstnanců, ušetří část rozpočtu. Na straně proti leží samozřejmě náklady na to, aby se tomuto režimu práce přizpůsobila potřebná infrastruktura – do firemní sítě se náhle připojují až stovky různých typů zařízení, a pro každé je třeba zajistit spolehlivé fungování i zabezpečení.

Paradoxně se tak novému trendu často brání ti, kdo by měli myslet nejpokrokověji – pracovníci IT oddělení. Jakákoli změna znamená pro nás „ajťáky“ nutnost opustit dosavadní představy o světě, kde jsou data v bezpečí jen uvnitř firmy za neprostupnými zdmi. Ty už ale dávno padly s rozvojem mobilních zařízení, bezdrátových sítí, práce na dálku, webových e-mailů nebo cloudových úložišť dat. Pokud takové služby existují a umožňují lidem lépe dělat jejich práci, používají je často i bez schválení od IT oddělení.

Koncept, kdy si každý zaměstnanec může vybrat, jak a s jakým zařízením bude vykonávat svou práci, je proto nezadržitelným trendem, který se do budoucna bude dále rozšiřovat. Pro zaměstnance znamená více svobody, a tedy i spokojenost, vyšší motivaci a produktivitu. Každému z nás se lépe pracuje s chytrým telefonem, který používáme dennodenně pro firemní i soukromé aktivity, který jsme si sami vybrali a přizpůsobili. Data z USA ukazují, že ekonomický přínos se pohybuje v řádu minimálně stovek dolarů na každého zaměstnance za rok – a to je částka, která ve firmách s desítkami či stovkami zaměstnanců hraje roli.

Jiří Devát • generální ředitel, Cisco Systems (Czech Republic)

České firmy dnes potřebují hlavně odvážné lídry

PROTI Umožnit lidem, aby chodili do práce, kdy chtějí, sami si určovali způsob řešení úkolů a aby používali zařízení, které uznají za vhodné? To je představa, která je pro nejednoho manažera doslova noční můrou. Ve firmách, kde jsou zvyklí zaměstnance neustále kontrolovat, zřejmě nové technologie převratnou změnu nepřinesou. Pokud se tedy ptáme, zda dát zaměstnancům možnost výběru, jak a na jakém zařízení budou pracovat, musíme se především zaměřit na celkovou firemní kulturu.

Aby bylo jasno, jsem ten poslední, kdo by se bránil větší svobodě zaměstnanců. Sama se snažím prosazovat co největší volnost ve všech oblastech činnosti firmy, kde to je možné. Taková svoboda ale vyžaduje i schopnost lidí přijmout zodpovědnost za výsledek vlastní práce. Ve firmě, kde si zaměstnanci na základě předem dohodnutého výsledku sami určují, jak budou svěřený úkol řešit, je namístě dát jim i možnost výběru, jaké zařízení a technologie si pro svou práci zvolí.

Dnešní zaměstnanci totiž větší svobodu vyžadují, jsou v tomto ohledu mnohem náročnější než dřívější generace. Kromě výše mzdy a dalších benefitů je zajímá především to, jaký člověk je v práci vede, zda je odborně i lidsky na výši, zda podporuje uplatnění nových nápadů a zda sám novými nápady týmu přispívá.

Věřím, že pro firmu s tímto typem vnitřní kultury jsou nové technologie užitečným impulzem, který podpoří její rozvoj. Zaměstnanci zvyklí na vlastní odpovědnost jsou přece schopni také přijmout svůj díl odpovědnosti za zabezpečení důležitých firemních informací.

Pokud něco brání širšímu uplatnění konceptu BYOD v českých firmách, pak to může být i jakési „postsocialistické“ myšlení zaměstnanců, kteří od svého zaměstnavatele očekávají kompletní zajištění všeho, na co mají podle svého chápání nárok, a až následně se ptají, co bude firma očekávat od nich. Naštěstí se i tento přístup s příchodem mladších ročníků postupně mění.

České firmy dnes potřebují především odvážné lídry, kteří své kolegy nadchnou a nasměrují jejich energii k naplnění společné vize. Takoví lidé a taková firemní kultura vytvářejí podmínky pro to, aby nové technologie přinesly skutečné benefity. Opačný postup je výrazně komplikovanější.

Monika Rousová • personální ředitelka, 2N Telekomunikace

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít