Přímo ze zdroje

20. listopadu 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
20. listopadu 2017, 00:00

Vyhlášená humnová sladovna Karla Klusáčka má už pět let vlastní minipivovar. I v něm se na prvním místě ctí tradice

Člověk musí vystoupat několik schodů, aby se dostal do království Jana Chmelíka. Když jsme vkročili do jeho varny v chladném dopoledni my, v malé 500litrové varně nás nejdřív přivítala pára a vším prostupující vůně vznikajícího piva. „Sládkuju tu přesně rok, od loňského listopadu. Zhruba tři měsíce mi trvalo, než jsem si srovnal receptury, hýbalo se třeba s hořkostí,“ vysvětluje Chmelík, zatímco otevřeným poklopem kontroluje var v měděné nádobě.

I když už je po letní sezoně, pořád má nakvap - s přicházející zimou vaří průměrně čtyřikrát týdně. „Zhruba 60 procent toho, co vyrobím, se vypije tady v hospodě, zbytek jde ven. VPET láhvích i populárních patnáctilitrových soudcích,“počítá mladý sládek.

Jak sám říká, fungovat jako součást sladovny, navíc poměrně vyhlášené, je velká výhoda. „A nejde jen o to, že je tu velmi kvalitní slad,“ zamýšlí se s dřevěným míchadlem v ruce. „Díky zásobárně sladu, kterou mám pořád k dispozici, nemusím jako jinde plánovat dlouho dopředu,“ pokračuje.

Pivovar Kounice používá klasickou otevřenou spilku, která stojí jen pár kroků od varny, hned vedle ležáckého sklepa. A i když je tradice a úcta k historii zdejšího místa cítit odevšad - pivo se tu vařilo už ve středověku a jeho nová éra začala v roce 2012 - Chmelík se rozhodně nezaměřuje jen na spodní kvašení. V nabídce jsou i nejrůznější speciály včetně svrchně kvašené ipy nebo Ginger Ale.

„Třeba tu ipu nemáme zas tak hořkou, jako se dělá jinde,“ popisuje.

Zázvor na konec

Pípy výčepu pivovarské Kounické hospody, která sídlí v areálu sladovny a od stolů zde každý vidí na sládka při práci, nabízely na začátku listopadu dvě zdejší piva.

Nejdřív n ám na stole přistál Světlý ležák 12° (0,5 litru za 30 korun). Spodně kvašená dvanáctka nabízí obvyklých 4,9 procenta alkoholu a silnou sladovou vůní - mimochodem sladem se u Klusáčků rozhodně nešetří. Díky tomu má ležák plnou a sytou chuť, hořkost není nijak výrazná. Naopak říz překvapuje svou silou a dává vzpomenout, jaký trend mezi světlými dvanáctkami panoval před pár lety. Pivo má velmi dobrou pitelnost.

Okusili jsme i spodně kvašený speciál Ginger ochucený dvěma procenty zázvoru (0,5 litru za 35 korun). Polotmavé pivo tmavě měděné barvy doprovází těžká sladová vůně, která rezonuje i v nasládlé chuti -ostřejší tóny zázvoru se promítají až v jejím doznívání.

Pivovar Kounice

Kounice 52 SLÁDEK: Jan Chmelík NABÍDKA: svrchně a spodně kvašená piva PRODEJ PIVA: v PET láhvích ve vrátnici sladovny CO DOPORUČUJEME: dvanáctku Světlý ležák s dobrým řízem OTEVŘENO: sladovna Po-Pá 8.00-15.00, pivovarská Kounická hospoda 11.00-23.00

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Auta
Škoda Kamiq se ukazuje na dalších fotkách těsně před…
Robotické vysavače Electrolux a Samsung: úklid přes smartphone (vyzkoušeno)
Jaguary XE a XF dostaly novou výbavu 300 Sport a filtr pevných částic pro benzinové motory
Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?
Kvíz: Poznáte tato klasická auta?
Technologie
Intel Core i7-7800X: nejlevnější šestijádrový Skylake-X (uživatelská recenze)
10nm čipy Intelu vyjdou v počítačích NUC, s grafikou Radeon. Má proces stále problémy?
Březnové vydání Windows 10 bylo zkompilováno v dubnu [Insider Preview build 17134]
Strašák jménem GPDR. Vše, co o něm potřebujete vědět
Cnews FM: Problémy prvního světa. Je filmových služeb příliš mnoho? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče