PŘÍMĚŘÍ V NEDOHLEDNU - Euro.cz

Přihlášení

PŘÍMĚŘÍ V NEDOHLEDNU

, Milan Štoček,
PŘÍMĚŘÍ V NEDOHLEDNU
Zdroj: Euro.cz

Cenová válka výrobců PC

New York (Bloomberg, FT) – Přední výrobci osobních počítačů čelí tvrdým podmínkám na světovém trhu. Největší problémy mají ve Spojených státech, kde je poptávka již saturována a objem prodaných PC se v posledním čtvrtletí poprvé snížil. Světová jednička průmyslu Dell Computer odpověděl na zhoršující se situaci snížením cen podpořeným masivním snižováním nákladů.

V únoru tato americká společnost realizovala první vlnu propouštění. Počítačovou firmu opustilo 1700 pracovníků. Dell tehdy prohlásil, že ne–očekává další prohloubení krize. Minulé pondělí ale musel oznámit další snížení počtu zaměstnanců, a to o čtyři tisíce.

Jeho hlavní konkurenti Compaq a Hewlett–Packard mezi sebou bojují, kdo světového lídra dostihne. Zmínění rivalové následují Dell jak v propouštění, tak ve snižování prodejních cen. Podle výzkumné společnosti IDC se během posledních týdnů ceny počítačů smrskly o dvacet procent. Zatím ale podle analytiků není jejich souboj o udržení současných tržních podílů u konce.

Všeobecně se očekává, že budou následovat další škrty. Don Young z investičního domu UBS Warburg se domnívá, že Dell může být ochoten snížit ziskové marže až na úroveň 3,5 procenta ze současných osmi procent. Většina hlavních hráčů v průmyslu výrobců osobních počítačů ale mlčí. Cenová válka pravděpodobně spoustě z nich způsobí alespoň krátkodobě ztrátové hospodaření.

Šéfka Hewlett–Packardu Carly Fiorinová nedávno prohlásila, že její firma bude preferovat profitabilitu před udržením tržního podílu. Její protějšek z Compaqu Michael Capellas naproti tomu naznačil, že se nevzdá. „Cenová válka bude pokračovat, uvedl na tiskové konferenci předminulý týden. Divize osobních počítačů IBM již podle listu Financial Times v současnosti operuje v červených číslech. Vyhlídky jsou ještě horší pro mnohem menší konkurenty Dellu, jako například Gateway. Takové společnosti již procházejí bolestivými restrukturalizacemi a další cenový boj by je ještě více vyčerpal.