Příliš velká provázanost

15. července 2013, 00:00 - (foj)
15. července 2013, 00:00

Czech Coal Počátkem letošního roku mohl finančník Pavel Tykač, majitel těžební firmy Czech Coal, slavit.

Po letech válčení s ČEZ uzavřela jeho společnost dlouhodobou smlouvu na dodávky uhlí pro Elektrárnu Počerady. Navíc se Tykačovým vyjednávačům podařilo do dohody prosadit požadavek, aby celková cena dodávek hnědého uhlí nebyla provázaná s vývojem cen elektřiny na burzách. Místo toho se v následujících letech bude velkou měrou vázat na vývoj cen černého uhlí na evropských trzích. V té době to byl relativně logický požadavek. Elektřina na burzách zlevňovala několik dlouhých měsíců po sobě, naopak ceny černého uhlí vykazovaly jakous takous stabilní úroveň.

Souběžně s podpisem ČEZ i Tykač prohlašovali, že smlouva je výhodná pro obě strany. To se ale může v následujících letech výrazně změnit v neprospěch českého finančníka. Proč? Pro letošní rok Czech Coal a ČEZ dohodly pevnou cenu uhlí za jeden gigajoule na 38,8 koruny.

Pevně stanovená cena je dle informací týdeníku Euro ve smlouvě i pro léta 2014 a 2015.

Od roku 2016 se ale podmínky cenotvorby mění. Na celkovou sumu totiž bude mít stále větší vliv cena černého uhlí na evropských trzích. Do roku 2023 se bude postupně přibližovat na úroveň 65 procent ceny černého uhlí na evropských burzách (ARA). A to je pro Tykače špatná zpráva. Černé uhlí na trzích v posledních měsících dramaticky zlevňuje a dle odborníků tento trend v následujících letech bude pokračovat. Stejně tak raketově bude klesat i marže společnosti Czech Coal z dodávek uhlí pro Počerady. V krajním případě se tak může stát, že ČEZ bude Tykačově firmě platit za dodávky uhlí pro Počerady v roce 2023 nižší ceny než v letošním roce. „Pro Czech Coal je aktuální vývoj zcela jistě nepříjemný a vyvolává řadu nepříjemných myšlenek do budoucna,“ konstatoval dobře informovaný zdroj.

Naopak příjemné myšlenky mají určitě v pražské centrále ČEZ. Při pomyšlení, že když vše půjde tak dobře jako doposud, mají pro Elektrárnu Počerady zajištěn přísun levného uhlí na dlouhá léta dopředu, ČEZ souhlasil s tím, aby se cenotvorba dodávek z firmy Czech Coal odvíjela od roku 2016 více i od cen černého uhlí proto, že již delší čas roste provázanost cen černého uhlí a elektřiny.

Především z toho důvodu, že celosvětově největší část proudu, který nepochází z obnovitelných zdrojů, produkují právě elektrárny na černé uhlí.

„To jsme věděli, a proto nám ta samotná vazba na ceny černého uhlí nepřišla jako špatný nápad. Předpokládali jsme sice, že cena černého uhlí neporoste, ale že se bude takto propadat, to určitě ne,“ konstatoval šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani. Neopomněl podotknout, že společnosti ČEZ vývoj na trhu s černým uhlím nikterak nevadí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít