Příliš explozivní sklady

10. března 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
10. března 2014, 00:00

Ministr obrany Martin Stropnický chce přezkoumat kontrakt na střežení armádních muničních skladů. O obchod se zajímá policie

Ostraha armádních muničních skladů je miliardový byznys. Posledních deset let se o ni starala firma Trade Fides a té chtěl také ministr obrany vlády bez důvěry Vlastimil Picek zakázku bez výběrového řízení znovu přiklepnout. Jenže jeho návrh neprošel připomínkovým řízením a o roli Picka a jeho podřízených v prodlužování kontraktu na střežení muničních skladů se začala zajímat brněnská expozitura protikorupčního útvaru. O samotný Trade Fides se podle důvěryhodných informací týdeníku Euro protikorupční policisté zajímají už od loňského jara, většinou kvůli anonymním udáním.

Společnosti Trade Fides se při armádních tendrech velmi daří, získala už přes čtyři desítky kontraktů, jejichž celková hodnota brzy přesáhne pět miliard korun. Lidé z Trade Fides byli v letech 2005 až 2009 podezřelí z korupčního jednání, soud jim však nic neprokázal (viz Když se policii nedaří). Nynější ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přesto nyní hodlá kontrakty s brněnskou společností přezkoumat. „Na první pohled je jasné, že celou genezi spolupráce s Trade Fides bude nutné podrobit hloubkové kontrole,“ sdělil Stropnický týdeníku Euro.

Firma Trade Fides se k informacím médií obecně nerada vyjadřuje. „Řadu let opakovaně odpovídáme na různé dotazy ke střežení muničních skladů. Vzhledem k tomu, že v podstatě směřují k informacím, které již byly jak z naší strany, tak i ze strany ministerstva podávány, nepovažujeme za účelné znovu se k věci vyjadřovat. Navíc máme za to, že střežení skladů je spojeno s poměrně vysokým bezpečnostním rizikem, zvláště v době stále hrozících teroristických útoků. Proto zveřejňování podrobných informací podle našeho názoru není v zájmu bezpečnosti státu,“ zareagovala na otázky týdeníku Euro asistentka generálního ředitele firmy Lucie Ludwigová. „Jsme hrdí na to, co jsme vybudovali, a jsme vždy otevření seriózní komunikaci. Bohužel se však ze strany médií převážně setkáváme s osočováním, pomlouvačnými kampaněmi a negativním předjímáním,“ dodala Ludwigová.

Komu se to vyplatí?

Kontrakt na střežení sedmi muničních skladů končil pro Trade Fides už loni v létě, ale ministerstvo zakázku prodloužilo o dalších 15 měsíců. Už v roce 2010 získala firma do portfolia střežení dalších dvou muničních skladů. Proč získala Trade Fides zakázku bez plného výběrového řízení, zdůvodňuje ministerstvo tím, že firma vyvinula jedinečný systém střežení. Společnost také údajně na vlastní náklady zrekonstruovala budovy skladů.

Loni v srpnu měla armáda systém střežení odkoupit za zbytkovou cenu 306 milionů korun, ale nesehnala dost peněz, a tak tyto produkty splácí. Někdo na ministerstvu obrany pak přišel s myšlenkou, že by se mohly sloučit smlouvy na střežení sedmi skladů (dnes už jen šesti po zrušení jednoho) a zbývajících dvou, u nichž smlouva běží až do roku 2019.

Problém se ale objevil v připomínkovém řízení. „Z materiálu nevyplývá jednoznačná maximální předpokládaná hodnota zakázky za celou dobu plnění smlouvy. Případně se liší zaokrouhlováním. Tuto stěžejní informaci by bylo vhodné uvést v předkládací zprávě,“ konstatovala Lenka Matějková z vládního odboru pro koordinaci boje s korupcí. S ohledem na výkladovou praxi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i stávající judikaturu existují podle Matějkové pochybnosti, zda na trhu skutečně neexistuje rovnocenná alternativa pro zajištění ochrany předmětných objektů jiným systémem. „Ministerstvo by se mělo pokusit dojednat větší slevu, poněvadž sleva 20 milionů korun představuje pouhá dvě procenta kontraktu, i když je tam inflační koeficient,“ uvádí v připomínkovém řízení vládní úřednice Matějková.

příliš živá zakázka Podle Matějkové navíc ministerstvo nespecifikovalo, v čem spočívá jedinečnost stávajícího dodavatele, tudíž chybějí důvody pro vypsání jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU), které chtěl resort obrany zrealizovat. „Z předkládaného materiálu naopak vyplývá, že využití JŘBU je zvoleno z ekonomických, časových, personálních a technických důvodů. Ty však nejsou vůbec relevantní. Posudky zadané ministerstvem výměnu nedoporučují. V zájmu vyváženosti by bylo vhodné zadat vypracování oponentního posudku, který si již vláda může vyžádat,“ dodává ve svém vyjádření Matějková.

Protože bylo kolem chystaného prodloužení smluv „příliš živo“, zvolilo ministerstvo transparentnější cestu – vypsalo v únoru na ostrahu skladů užší výběrové řízení s dobou plnění od 1. prosince 2014 do 31. prosince 2019. Přihlášky a doklady o kvalifikačních předpokladech mají zájemci odevzdat do poloviny dubna.

Soutěžit se bude o hlídání muničních skladů v Týništi nad Orlicí, Travčicích, Mladkově, Čermné nad Orlicí a Novém Plese. Požadovanou úroveň bezpečnosti objektů lze podle armády zabezpečit pouze formou technického střežení, což znamená nepřetržité 24hodinové služby. Předpokládaná hodnota zakázky přesahuje půl miliardy korun bez DPH.

Další zájemci Střežení armádních muničních skladů je velmi lukrativní zakázkou. Nepřekvapí proto, když se o kontrakt budou ucházet i jiné společnosti než Trade Fides, i když tato společnost má na tuto specializovanou zakázku léta monopol. Možná právě s tímto konkurenčním bojem souvisejí i výše zmíněná anonymní trestní oznámení, která policie řeší. Nakolik je řešení zvolené armádou, tedy střežení muničních skladů firmou Trade Fides, výhodné, nelze z otevřených zdrojů zjistit. Kvůli této záležitosti bylo vypracováno už osm auditů a jen jeden vyzněl negativně. Jasněji by mohlo být, jedině pokud by ve výběrovém řízení vyhrála jiná firma. Ale ani v tuto chvíli nebude výpočet snadný. Trade Fides celkem logicky nebude chtít poskytnout svoje knowhow a její potenciální nástupce bude muset nejspíš vybudovat vlastní systém. A to se vojákům opět prodraží.

„Střežení skladů je spojeno s poměrně vysokým bezpečnostním rizikem, zvláště v době stále hrozících teroristických útoků. Proto zveřejňování podrobných informací není v zájmu bezpečnosti státu,“ uvádí mluvčí Trade Fides Lucie Ludwigová.

Když se policii nedaří Policie v roce 2006 zatkla majitele firmy Trade Fides Libora Hledíka, dnes již bývalou obchodní ředitelku Danu Mlejnkovou a úředníka ministerstva obrany Miroslava Beňa. U Beňa policisté našli milion korun. Ihned se začala šířit zpráva, že mělo jít o korupci právě kvůli zakázce na muniční sklady. Podezřelí pobyli nějaký čas ve vazbě. Všichni tvrdili, že v žádném případě nešlo o úplatek. Peníze byly prý určeny jako půjčka pro zaměstnance firmy, který si chtěl koupit byt. Protože pršelo a Hledíkovi se údajně nechtělo s penězi do deště, poslal je zaměstnanci po Beňovi. Přestože policie hlavní aktéry sledovala a odposlouchávala, Obvodnímu soudu pro Prahu 6 důkazy nestačily a v září roku 2009 všechny obžalované zprostil obvinění v plném rozsahu. Žalobce Ladislav Malovec se proti rozsudku neodvolal. „Jiné důkazy už nebylo možné sehnat, proto jsem se neodvolal. Neuspěli bychom s tím,“ konstatoval tehdy Malovec.

Zdroj: týdeník Euro

Trade Fides a miliardy na obraně Ostraha sedmi muničních skladů (2003 až 2013) 3,441 mld. Kč Předpokládaná hodnota celé smlouvy na ostrahu sedmi skladů (2003 až 2014) 3,812 mld. Kč Ostraha dalších dvou muničních skladů (2010 až 2013)

454 mil. Kč Předpokládaná hodnota celé smlouvy na ostrahu dvou muničních skladů (2010 až 2019) 1,162 mld. Kč Firma Trade Fides má s armádou uzavřených dalších 40 smluv, vesměs na servis a revize bezpečnostních technologií a zařízení 290 mil. Kč

Zdroj: ministerstvo obrany

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít