Přijde verdikt nad kuřáky, zvlášť bohatými

03. září 2012, 00:00 - (aju)
03. září 2012, 00:00

Spotřební daň

Zasedání Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny plánované na úterý 4. září má zacíleno na peněženky kuřáků. Bude totiž projednávat vládní návrh na zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků, který prošel již prvním čtením. Na jeho verdiktu z větší části závisí jak výsledná podoba novely, tak její odsouhlasení. Kabinet Petra Nečase si ve svém návrhu posvítil především na levnější cigarety, aby dostál bruselským požadavkům.

Dle rozhodnutí Evropské unie musí v roce 2014 činit spotřební daň z cigaret alespoň 90 eur za tisíc kusů. To nyní splňují ty značky, které stojí víc než 81 korun.

Minimálně se dnes odvádí 2,10 koruny za kus kuřiva. Od příštího roku to má být dle představ ministerstva financí 2,16 a o rok později 2,25 koruny. Minimální daň z krabičky tak poskočí z dnešních zhruba 42 korun na 45. Mezní cena krabičky, kdy se platí jen minimální částka, by tak poskočila za dva roky ze 70 na 75 korun.

Nárůst u luxusnějších výrobků měl být dle vládního návrhu mírnější. Z těch se odvádí 1,12 koruny za kus plus 28 procent z ceny krabičky. Resort financí chce, aby jako kompenzace za zvýšení DPH na 21 procent klesla variabilní složka na 27 procent. Výsledná „kusová“ sazba pak má vyrůst na 1,19 koruny (viz Kuřákova daň). Nárůst daně z dnešních asi 47 korun při ceně krabičky zhruba 86 korun by byl výrazně nižší než tři koruny u levných cigaret.

To se ale nelíbí některým členům výboru. Poslanec Vladislav Vilímec za ODS proto již předložil pozměňovací návrh, jímž se mocný výbor bude zabývat. „Nikdy jsem nebyl přítelem neproporčních změn, proto si myslím, že i nárůst sazby u prémiových značek má být vyšší,“ zdůvodnil týdeníku Euro, proč navrhuje „kusovou“ sazbu pro rok 2014 ve výši 1,24 koruny. To byl mimochodem i původní návrh Kalouskova ministerstva. „Ministerstvo mi už k tomu poslalo zamítavé stanovisko. Nicméně se domnívám, že rozpočtový výbor je tady od toho, abychom diskutovali a měli více variant. Pokud převáží argumenty ministerstva, budu to respektovat. Tento postup mi připadá lepší než předkládat pozměňováky na plénu,“ dodal poslanec.

„Díky velkému objemu trhu s levnými cigaretami i mírné zvýšení daní na levné cigarety bude mít větší reálný přínos do státní pokladny než astronomické navýšení daní na cigarety jako celek,“ oponuje „rovnostářství“ Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Levný segment totiž v Česku ovládá asi 70 procent prodejů.

Mírněji chce mimochodem ve svém návrhu postupovat Vilímec u řezaného tabáku. Cílem vlády je, aby se za kilo platila daň ve výši 1800 korun. Poslanec by po „baličích“ chtěl v roce 2014 necelých 1600 korun. „Skokové zdražení by podle mě mohlo přinést velký příklon k černému trhu, a to je proti smyslu toho, aby byla zachována výše výběru spotřební daně,“ zdůvodňuje. Výhodou přitom je, že u řezaného tabáku Brusel jen doporučuje, kolik by tak daň měla být, nic nenařizuje.

Kuřákova daň

Vládní návrh na dvoukrokové zvýšení spotřební daně

z tabákových výrobků

2012 2013 2014

Cigarety

Procentní složka 28 27 27

(v % z ceny krabičky)

Pevná složka (Kč/kus) 1,12 1,16 1,19

Minimální složka (Kč/kus) 2,10 2,18 2,25

Tabák ke kouření

Zvláštní (Kč/kg) 1400 1635 1800

pramen: MFČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít