Prezident jako z Kinder vajíčka

30. května 2016, 00:00 -
30. května 2016, 00:00

O novém prezidentovi Michelu Temerovi nevědí Brazilci skoro nic. A bojí se, že se budou hodně divit

Když po odvolání socialistické prezidentky Dilmy Roussefové přebíral v přímém televizním přenosu úřad hlavy státu dosavadní viceprezident Michel Temer, zažívali Brazilci dokonalé déjá vu.

Pětasedmdesátiletého politika obklopovali výhradně běloši nad padesát. Po ženách, mulatech nebo černoších, kteří byli zastoupeni v dosavadní vládě, ani stopy. Stará mocenská elita je zpět.

Když nový muž v čele republiky prvně z této pozice promluvil k národu, zakuckal se tak, že mu asistent musel na zastavení kašle dát bonbon. Přesto mu bylo rozumět mnohem lépe než jeho předchůdkyni, která nedokázala udržet myšlenku a její drmolení Brazilci překřtili na „dilmštinu“. Temer, známý tím, že si na kousky papírů či na ubrousky píše verše, slíbil, že se pokusí vytáhnout zemi z nejhlubší hospodářské krize za posledních sedmdesát let, a požádal občany o důvěru.

Zatím ji nemá OE podle dubnového průzkumu veřejného mínění institutu IBOPE ho za prezidenta chtělo jen osm procent Brazilců, zatímco mimořádně neoblíbenou Roussefovou trojnásobně více OE 25 procent. Jak se tedy zrovna tento nepopulární muž ocitl u kormidla největšího latinskoamerického státu a co od něj můžeme očekávat?

POMOCNÝ VYSAVAČ

Při hledání odpovědi na otázku, jaký vlastně Temer je, se politoložka riodejaneirské univerzity Argelina Figueiredová tváří okamžik zamyšleně a po chvíli z ní vypadne: „Je takový, no-“ A rozhodí rukama. Přesně tak si aktuální prezident stojí u většiny Brazilců. Mají ho za nedůvěryhodného korupčníka, který je namočen ve skandálu kolem vysávání erárního ropného gigantu Petrobras. Nic bližšího o něm však nevědí. Snad až na to, že ho na oficiální akce doprovází o 42 mladší a o hodně centimetrů vyšší manželka, která má titul vicemiss státu Sao Paulo. Levicový poslanec Paulo Pimenta jeho nevyhraněnost výstižně okomentoval: „Nikdo nezná jeho postoje k jakémukoli tématu. Je jako Kinder vajíčko. Lidé budou překvapeni, co najdou uvnitř.“

Přitom Temer nejvyšší politiku ovlivňuje už třicet let. Advokát se zaměřením na ústavní právo pochází z rodiny libanonských křesťanů, která do Sao Paula přišla ve 20. letech. Do kongresu se dostal prvně v roce 1987. Strávil v něm bez přerušení čtvrtstoletí, než se stal v roce 2011 viceprezidentem. Kolegy je oceňován za svou sečtělost, inteligenci, vyjednávací a organizační schopnosti. Díky nim to v roce 2001 dotáhl na předsedu Strany brazilského demokratického hnutí (PMDB) a tuto funkci vykonával skoro až do převzetí prezidentské šerpy.

Při charakteristice této partaje, která je nejsilnější nejen v počtech poslanců, senátorů, guvernérů, starostů, ale i členů, se politoložka Figueiredová cítí silnější v kramflecích a vysvětluje: „Za vojenské diktatury potřebovala junta zkrocenou opozici, za jejíž jedinou legitimní představitelku byla určena PMDB, v níž se soustředili lidé z tradičních elit velkostatkářů.

Režim kontroloval jen federální úroveň a velká města, ale jinde povoloval politickou soutěž. Během přechodu k demokracii v polovině 80. let měla PMDB zásadní vliv a po dobu třiceti let demokracie se podílela téměř na všech vládách.“

Její role je srovnatelná s KDU-ČSL v českém systému s tím zásadním rozdílem, že PMDB nemá vůbec žádnou ideologii. Cílem je jen vyhýbat se extrémům a udržet co nejvíc ministerstev. Vše ostatní se dá přizpůsobit okolnostem. Temer je se svými dozadu sčesanými šedými vlasy a koženě nehybným obličejem, pro který ho jeden ze socialistických poslanců nazval „majordomem z hororového fimu“, dokonalým představitelem své strany.

Nikdy se nepokusil získat nejvyšší post v přímém volebním střetu. Věděl, že by to při jeho fatálním nedostatku charismatu bylo politické harakiri.

Před časem si v časopise Piauí otec pěti potomků (včetně jednoho nemanželského) posteskl: „Bůh mě neobdařil talentem být sympatický. Říkají mi, že je třeba, abych se změnil, protože působím moc formálně. Ale jak to udělat? Závidím lidem, kteří umějí vyprávět vtipy. Já to neumím. A kdybych to zkusil, bylo by to neštěstí. Protože takový já prostě nejsem.“

Za všechno mluví, že mu veřejnost na rozdíl od předminulého prezidenta Luly neříká přezdívkou. Ani křestním jménem, jak se běžně hovořilo o dosavadní šéfce státu Dilmě.

Pro všechny je prostě tím nudným Temerem, který se umí jako nepostradatelný spojenec přimknout k vítězi.

V extrémně rozdrobeném parlamentu, kde se k obřím platům zákonodárců mohou dostat i kandidáti s jedním procentem hlasů, se lze nejsilnější PMDB vyhnout jen velice obtížně. Jenže tato partaj vždy hraje na obě strany, a tak nemá problém dlouhodobého partnera zradit, což nyní potkalo Dilmu Roussefovou.

CHYBY MANAŽERKY DILMY

Zemi samby od počátku roku 2003 vedla levicová Strana pracujících a její zakladatel Luiz Inácio „Lula“ da Silva. Svět tehdy s obavami hleděl na to, zda odborář z továrny na zpracování kovů, který kvůli chudobě své rodiny ani nemohl dokončit základní školu, neudělá ze své vlasti druhou Venezuelu. Jenže místo znárodňování nechal Lula kapitalismu volný průběh, byš zároveň rozjel řadu sociálních programů.

Náklady na ně činily jen půl procenta HDP, přesto pomohly dostat miliony lidí z nejhorší chudoby. Republice se za jeho vlády především kvůli čínským nákupům brazilských surovin a díky výrobě pro dávkami nabuzenou domácí poptávku dařilo jako nikdy. Když Lulovi končil druhý mandát, odcházel na odpočinek jako všemi milovaný král.

„Lula má čich na marketing, tak si vymyslel, že místo sebe pošle do voleb ženu. Dilma byla kůlem, na který ukázal, a lidi ji jen kvůli jeho doporučení volili. Myslel si, že je dobrá manažerka, kterou bude zpovzdáli moci řídit. V obojím se spletl,“ říká riodejaneirský ekonom Ernani Torres.

„Zatímco Lula si v hospodářských otázkách nechal poradit, ona si myslela, že jako vystudovaná ekonomka tomu rozumí lépe než ostatní, a začala kupit chyby,“ shrnuje Torres. Jako příklad za všechny uvádí populistické zastropování maximálních cen benzinu, které neodpovídaly situaci na trhu. Státní firma Petrobras musela pak ropu draze nakupovat v zahraničí a se ztrátou ji prodávat. Podobné opatření udělala i s elektřinou.

Na prezidentku, která při jednání s lidmi projevovala nulovou empatii, kvůli čemuž ztrácela i důvěru lidí z vlastní strany, začala dopadat jedna rána za druhou. Čína zpomalila, takže omezila nákup brazilských surovin. Pokles cen ropy udělal z velice nákladných investic do hlubinné těžby na oceánském dně u pobřeží státu Rio de Janeiro silně nerentabilní podnik. Další peníze požírala organizace dvou sportovních svátků v krátkém sledu: fotbalového mistrovství světa a letních olympijských her, které dokázal Lula vylobbovat, aby se na nich mohla jeho vlast předvést jako nastupující velmoc.

Ale hlavně vyšetřování prokázalo, že ze státní ropné společnosti Petrobras tekly na zmanipulovaných zakázkách ohromné peníze do kapes stavebních firem a spřízněných politiků. Dosavadní vyšetřování, kterému se říká Myčka aut, se zatím týká tří ukradených miliard a zdaleka to nebude konečná suma.

Vyšetřovatelé mají za to, že to nebyla náhodná korupce, ale systém, kterým si Strana pracujících zajišťovala v parlamentu i v byznysových kruzích klid na práci.

Investoři, kteří byli během Lulovy vlády do Brazílie zamilovaní, od ní najednou dali ruce pryč. Také domácí obyvatelstvo se začalo krotit v nákupech. Země ještě v únoru 2013 přeskočila Velkou Británii na pozici šesté největší ekonomiky na světě, ale poté nastala stagnace, která v roce 2014 přešla v recesi.

Dnes má ve dvouletém srovnání o desetinu horší výkon.

PŘÍLIŠ MNOHO ÚNIKŮ

Pravice, jež nemohla zkousnout další porážku v roce 2014, kdy Dilma s vypětím všech sil obhájila mandát, hned po volbách bezdůvodně volala po přepočítání hlasů. Bylo jasné, že bude hledat další možnost, jak ji moci zbavit. Nakonec vyvolala hlasování o odvolání kvůli tomu, že prezidentka v době volební kampaně přesunovala finanční prostředky z erárních bank do rozpočtu, aby vylepšila svoje hospodaření, a po zveřejnění statistik je zase vrátila.

Podobná fiskální kouzla dělali i její předchůdci a řada dalších politiků v demokratických zemích, ale pro opozici to byla šance, jak to Rousseftové přes tuto podružnost spočítat za všechny hříchy. Jenže bez Temera a jeho strany by pokus o odvolání, pro nějž byly potřeba dvě třetiny hlasů, skončil neúspěchem. Ten nějakou dobu lavíroval. Stavěl se jako prezidentčin spojenec, za což ho ona titulovala „můj milý Michel Temer“. Jenže jeho spolustraník, předseda dolní sněmovny a vyhlášený korupčník Eduardo Cunha už proti Dilmě podnikal divoké rétorické výpady.

A pak v prosinci do médií „náhodou“ unikl Temerův dopis, ve kterém si stěžuje, že „je viceprezidentem jenom na okrasu“.

„To jeden z důvodů, proč ho lidé nemají rádi. Ukázal se jako malý člověk,“ komentuje jeho podpásové nátlakové metody saopaulský novinář Alexandre Gonzalves. Také připomíná Temerovy vazby na korupční síš kolem Petrobrasu, jež by mohly vést i k jeho odvolání.

Když opatrná PMDB viděla, že se nálada v krizí a nezaměstnaností deptané společnosti otočila proti Dilmě, kterou v ulicích podpořilo jen pár desítek tisíc nejvěrnějších členů Strany pracujících, rozhodla se přejít do ofenzivy. Opět „náhodou“ unikla nahrávka Temerova projevu, kde si zkoušel, jak by k národu promluvil jako prezident.

PUČ BEZ VOJÁKŮ

Dilma, která ještě před půlrokem brala pokus o odvolání za běžný kolorit, zjara začala afektovaně mluvit o puči, ale k dobru brazilské demokracie je nutné říci, že vojáci během půlroční doby zmatků a nekonečných debat nad ústavou ani jednou nenaznačili, že by se do vývoje chtěli jakýmkoli způsobem míchat. Odvolání Rousseftové za podpory PMDB probíhalo přesně podle litery zákona, nicméně v rozporu s jeho duchem, který má odvolání hlavy státu za opatření jen při těch největších zločinech proti ústavě.

Dilma, která v krizové situaci nedokázala se zákonodárci jednat, nechala polepit okna prezidentského paláce v metropoli Brasilii nápisy o tom, že převrat nedopustí. Ale nakonec se rozhodla situaci i kvůli minimální podpoře v ulicích nehrotit a uvolnila místo svému nástupci.

Temer hned slíbil vyšetřování a zároveň vyhlásil opatření na podporu investic. Při shánění podpory v kongresu ujišťoval, že bude vládnout jen přechodně do řádných voleb v roce 2018 a sám v nich nebude kandidovat. „Nebude tedy potřebovat předcházet si voliče a mohl by udělat bolestivé reformy, které Brazílie už dlouho potřebuje. Například reformu penzijního systému,“ slibuje si od nového prezidenta zemědělský expert Antônio Carlos Aidar. „Ale i kdyby hloupě nic neučinil, budeme na tom za tři měsíce lépe jen proto, že je Dilma pryč,“ dodává.

Temerova situace připomíná pozici fotbalového trenéra, kterého na závěr ligy posadili na lavičku zachraňujícího se mužstva. Nikdo moc nevěří v koučovy schopnosti, všichni jenom doufají, že samotná změna nakopne hráče k lepšímu výkonu. Ovšem, jak příznivci kopané vědí, ani Franta Straka a jeho tataráčky vždycky nezaberou. l *

Dosavadní vyšetřování, kterému se říká Myčka aut, se zatím týká tří ukradených miliard a zdaleka to nebude konečná suma. Odvolání Rousseffové probíhalo přesně podle litery zákona, nicméně v rozporu s jeho duchem, který má odvolání hlavy státu za opatření jen při těch největších zločinech proti ústavě. Michel Temer se při projevu v televizi tak zakuckal, že mu asistent musel dát bonbon. Přesto mu bylo rozumět lépe než jeho předchůdkyni, která nedokázala udržet myšlenku.

O autorovi| » spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Auta
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při…
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky interiéru?
Technologie
Jak je to s opravami chyby Spectre. Aktualizace mikrokódu, operačního systému a důsledky
Letí na vás raketa! Chyba operátora softwaru pro poplach způsobila na Havaji paniku
Cnews FM: Prodali byste svou digitálně vlastněnou hru? Robot Cache to umožní [podcast]
Restarty po opravách díry Spectre se týkají i dalších CPU Intel, problém s AMD vyřešen
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
Hry pro příležitostné hráče