PŘEVZETÍ ASI NEBUDE - Euro.cz

Přihlášení

PŘEVZETÍ ASI NEBUDE

, Aleš Mydlář,
PŘEVZETÍ ASI NEBUDE
Zdroj: Euro.cz

SAS

OSLO (FT) – Norský úřad na ochranu hospodářské soutěže hodlá zablokovat transakci, v níž má SAS převzít společnost Braathens. Jde o největšího norského leteckého dopravce, a místní úřady se proto obávají, že by tímto obchodem mohla SAS získat monopol na domácí leteckou dopravu. Jde tak již o druhý zásah ze strany státních úřadů proti skandinávským aerolinkám. Minulý měsíc dostala SAS od evropského regulátora pokutu ve výši 39 milionů eur za kartelovou dohodu s dánským dopravcem Maersk Air. Díky tomuto skandálu odstoupil viceprezident SAS Vagn Sorensen.

V současném sporu se hodlají obě zainteresované společnosti proti konečnému rozhodnutí norského úřadu odvolat. To by mělo padnout do konce září. Úřad chce totiž přezkoumat finanční situaci Braathensu a také zjistit, zda existují i jiní zájemci o jeho koupi. Regulátor dokonce pohrozil, že zakáže SAS používat v Norsku program cestovních bonusů, aby tak pomohl ztrátovému Braathensu získat konkurenceschopnost.

Ředitelka právního odboru norského úřadu Elisabeth Roscherová, však úplně nevyloučila možnost, že převzetí povolí. „Nabídka SAS je určitě lepší než nechat Braathens zbankrotovat. Nemáme však pocit, že by k tomu mělo dojít, dodala.