Převrat v Ahrendu

24. září 2012, 00:00 -
24. září 2012, 00:00

Šéf Techa Kejval pronikl do představenstva trojky evropského trhu. Bude se podílet na řízení celé skupiny působící v oboru kancelářského nábytku

Jiří Kejval, šéf výrobce kancelářského nábytku Techo, nastoupil minulý týden do představenstva nizozemské společnosti Royal Ahrend. Kejvalovi, který Techo zakládal a původně spoluvlastnil, se naplnily ambice z roku 2008, kdy Ahrendu prodával zbylý čtvrtinový podíl v podniku.

Do extrémně konzervativního prostředí se mu podařilo prosadit jako teprve třetímu cizinci a prvnímu ze střední a východní Evropy. „Budu mít možnost aktivně se účastnit řízení celé společnosti a řešit její problematiku. Na starost budu mít například globální nákup společnosti,“ vysvětluje Kejval.

Holanďané v propadu Nizozemský Ahrend se stejně jako Techo specializuje na produkci kancelářského nábytku. S ročním obratem 230 milionů eur a patnácti sty zaměstnanci zaujímá pozici evropské trojky. Podnik vlastní úspěšná investiční skupina HAL s celkovými aktivy 6,5 miliardy eur a podíly ve více než třiceti společnostech. Patří k tradičním a původně rodinným firmám, jejichž historie přesáhla stovku let. Její představitelé proto pět let důkladně prověřovali kredibilitu a kodex chování nejen Kejvala, ale celého Techa. „Zkoumání bylo důležité také proto, že Ahrend má titul Royal. Kdyby se například některá z jeho dcer ocitla v korupčním skandálu, přišel by o něj, což by bylo velmi špatné,“ říká novopečený člen boardu.

Ahrend, který má tři výrobní závody – kromě toho českého jsou to dva v Nizozemsku – působí v zemích západní, střední a východní Evropy, ve Spojených státech, Rusku a ve Spojených arabských emirátech. Na trzích Beneluxu firma drží poloviční podíl.

Do roku 2008 podnik, který je zaměřen na luxusnější zboží v oboru, ročně produkoval kolem dvaceti milionů eur zisku. Nyní je ovšem jako celá skupina v záporných číslech, což kromě jiného přineslo i výměnu managementu a příležitost pro Kejvala. „Kvůli podmínkám na trhu poklesla marže. Proto provozní zisk zůstal na stejné úrovni jako v roce 2010 (záporných šest milionů eur),“ potvrzuje výroční zpráva společnosti HAL. Ahrend proto letos v únoru ohlásil restrukturalizaci. „Restrukturalizace je nedílnou součástí plánu zlepšení, na kterém se pracuje podle strategické studie. Firma proto bude v průběhu příštích dvou let zeštíhlena o 175 pracovních míst,“ píše se ve výroční zprávě. Od května se prý nizozemský výrobce již drží v plusových číslech. Byť ještě pravděpodobně bude muset řešit problém, že jeho výrobní základna je hodně postavená na byznysu v Nizozemsku.

Africké průniky Techu se naproti tomu daří v posledních letech výborně, přestože český trh s kancelářským nábytkem naprosto utonul v krizi. Loni firma utržila 1,25 miliardy korun a vydělala 30 milionů korun. Letos by měl zisk poskočit o zhruba dvanáct milionů korun výše při podobném obratu.

Firma patří k nejúspěšnějším z dvanácti dceřinek nizozemské společnosti. Působí na trzích střední a východní Evropy, nejvýznamnějším odbytištěm je Velká Británie. V poslední době proniká i do Afriky, kde na evropské kvalitativní úrovni funguje pouze jeden výrobce, ceny jsou tam přitom o třicet procent vyšší. Letos Techo získalo projekty v Jihoafrické republice, Gabunu, na Madagaskaru, v Nigérii či Egyptě. Ještě před pěti lety Techu tři čtvrtiny tržeb plynuly z domácího trhu, letos je to čtvrtina a příští rok to bude jen pětina.

„Již před časem jsme změnili strategii. Původně jsme zakládali pobočky v zemích, kde jsme se chtěli prosadit. Nyní si vybíráme velké firmy, které působí globálně. Na tuto strategii chceme přejít v celé skupině Ahrend,“ plánuje Kejval. K takovým klientům patří například bankovní skupina Erste.

Mění se i celosvětový trh s kancelářským nábytkem. Za posledních deset let se objem skříní scvrkl na desetinu, zmenšují se i stoly. Na druhou stranu stále více lidí sedí v kancelářích. Tento typ nábytku se více a více stává spotřebním materiálem, komoditním byznysem. „Trh se zmenšuje nebo v lepším případě stagnuje. Je nutné najít si segment, který roste. To jsou podle nás nadnárodní firmy, které nakupují globálně. Jejich podíl se stále zvětšuje. V tom máme šest let náskok proti konkurenci a pozitivní příklady, na nichž lze dále stavět. Tento trend nákupu nábytku jako komodity hodně akcelerovala krize. Ačkoli to tak dříve nebývalo, i úspory v těchto výdajích jsou pro firmy položkou hodnou pozornosti,“ vysvětluje Kejval obchodní strategii.

Výměnou za možnost ovlivňovat řízení jedné z nejstarších evropských firem v oboru se musel Kejval také vzdát některých jiných svých aktivit. Bude za sebe muset najít náhradu i v čele veslařského svazu. Kandidaturu do čela Českého olympijského výboru ovšem nevzdává. „Výhledově se soustředím pouze na Ahrend a ČOV,“ říká.

O autorovi| Marcela Alföldi Šperkerová • alfoldi@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít