Přelomový rok

22. dubna 2014, 00:00 - JIŘÍ ŠVARC
22. dubna 2014, 00:00

Rychlý mobilní internet otevře už letos cestu novým službám Letošní rok je v České republice významným z hlediska rozvoje vysokorychlostního mobilního internetového připojení. Napodruhé se vloni podařilo uskutečnit aukci frekvencí, jejíž výsledky k tomuto rozvoji významně přispívají.

Doposud jsme se totiž v Česku nacházeli tak trochu v patové situaci. Dostupné frekvence pro mobilní datové služby byly vhodné pro pokrytí hustě osídlených oblastí, ale pro venkovské a mimoměstské oblasti byly ne ekonomické. Řešení teď přinášejí sítě LTE. Zákazníci se tak konečně dočkají toho, o čem se hovoří již mnoho let – rychlého mobilního internetu téměř kdekoli.

S rostoucím množstvím chytrých telefonů roste i poptávka po rychlém datovém připojení. Proto jsme nechtěli čekat, až skončí aukce, a náš strategický plán rychlého pokrytí republiky novou technologií LTE jsme rozjeli ještě před jejím ukončením. Vznikl tak projekt Turbo Internet, který kombinuje stávající pokrytí 3G sítí ve velkých městech s pokrytím LTE na frekvenci 900 MHz v méně obydlených oblastech. Zákazníkům poskytneme kvalitní mobilní datovou službu téměř po celé republice už do konce tohoto roku.

Mohlo by se zdát, že s nástupem LTE sítí jsou mobilní operátoři tak trochu odsuzováni do role pouhých poskytovatelů datového připojení. Jenže rychlá data jsou tím, co si zákazníci žádají stále častěji a co pro ně představuje opravdovou přidanou hodnotu. Rychlé a spolehlivé mobilní připojení kdekoli probudí další fenomén, o kterém se hovoří již delší dobu – takzvaný internet věcí.

Internetové připojení se stane samozřejmostí nejen v našich domácnostech, ale například i v automobilech. Vozy se díky připojení stanou bezpečnějšími, při nehodě bude tato událost automaticky hlášena včetně polohy na linku integrovaného záchranného systému, která tak může okamžitě reagovat. Automobily budou schopné spočítat palivo pro nejméně náročnou trasu podle aktuální dopravní situace. Odečty spotřeby energií či vody půjde uskutečnit na dálku díky SIM kartám v měřidlech, spotřebiče v domácnosti nebo kanceláři bude možné dálkově řídit a kontrolovat pomocí chytrých telefonů.

LTE sítě navíc umožní hromadné nasazení a použití služeb citlivých zejména na velkou šířku pásma a rychlost odezvy. Mezi ně patří třeba online hry, videotelefonie či aplikace ve zdravotnictví, kdy například sanitka komunikuje již při výjezdu se specializovaným pracovištěm přímo v nemocnici a může odesílat velké soubory s informacemi o pacientově prvotním vyšetření a mnohé další.

To vše prostřednictvím mobilního internetu pomáhá zvýšit bezpečnost, uspořit peníze a zefektivnit využití času.

O autorovi| ředitel vývoje sítě, Vodafone

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít