Překvapivý soupeř kapitána Kuľhy

21. července 2014, 00:00 - Tomáš Pergler
21. července 2014, 00:00

Bývalý důstojník StB a svědek v Babišově kauze doplatil na spory s Peterem Kovarčíkem, kterého chránila komunistická rozvědka

Bývalý kapitán Státní bezpečnosti Andrej Kuľha sehrál důležitou roli v soudním sporu o údajné spolupráci Andreje Babiše s komunistickou tajnou policií. Jeho slova o hromadné manipulaci se záznamy o agentech ekonomické kontrarozvědky otiskl právě týdeník Euro jako první loni v listopadu. Pro Babišovy právníky byly útoky na věrohodnost dokumentů StB vítanou municí. Článek týdeníku Euro nechali zanést do soudního spisu a přizvali Kuľhu k soudu, kde někdejší příslušník StB svá tvrzení prakticky zopakoval. Svědectví sice obsahově neladilo s výpovědí jiného důstojníka Júlia Šumana, nejspíš ale přispělo k červnovému verdiktu bratislavského soudu, který zněl ve prospěch českého vicepremiéra a majitele Agrofertu.

Kuľha, v současnosti majitel zastavárny na panelákovém sídlišti ve slovenské metropoli, před soudem mluvil také o svých problémech v kontrarozvědce na konci 80. let – porušil předpisy při nákupu auta a dostal se do konfliktu s nadřízeným velitelem (a také s tehdejším kolegou Šumanem). Před úplným vyhazovem z bezpečnostních složek ho zachránila jen neschopenka.

U soudu však nezaznělo, že Kuľha doplatil také na konflikt s člověkem, který se po listopadu 1989 stal známým podnikatelem a přítelem bývalého premiéra a posléze prezidenta Václava Klause. Řeč je o producentovi a majiteli firmy Czech Teleaxis Peteru Kovarčíkovi. Kolegové bonzují Za minulého režimu Kovarčík pracoval, stejně jako Babiš, v zahraničním obchodu. Oba předtím studovali na téže katedře bratislavské Obchodní fakulty VŠE (šéf hnutí ANO absolvoval o rok později, v roce 1978). Po poměrně krátkém působení v ČSOB se Kovarčík v roce 1980 přesunul do podniku zahraničního obchodu Incheba, který organizoval propagační akce a veletrhy. A právě tam narazil na Andreje Kuľhu, který měl na starost Inchebu už několik let před svým nasazením v Babišově Petrimexu.

„V poslední době si Ing. Kovarčík žije na vysoké noze, v PZO Incheba o něm kolují řeči, že ,točí velké peníze‘,“ zapsal Kuľha v listopadu 1987 informace od agenta, zaměstnance Incheby.

Podle něj Kovarčík zneužíval své postavení v podniku k obohacování, například při fingované likvidaci květinové výzdoby na zahraničních akcích – místo toho, aby květiny po výstavě řádně nabídl za sníženou cenu a nechal obchod zaúčtovat, prodal je pod rukou a zisk shrábl pro sebe. Z jedné takové transakce si prý mohl přilepšit i 900 dolary. V Archivu bezpečnostních složek ČR se zachovaly také záznamy o Kovarčíkově schůzce s emigrantem či o nedovoleném zastupování monacké marketingové firmy Telemundi, u níž se rodák z Nitry později nechal zaměstnat.

Napjaté vztahy mezi Kovarčíkem a kapitánem Kuľhou vyvrcholily v létě 1988. Tehdy Kovarčík sepsal oznámení, v němž popsal Kuľhovu schůzku s jiným zaměstnancem Incheby Ľudovítem Kállayem. Jejich rozhovor Kovarčík vyslechl z vedlejší místnosti, oddělené slabou stěnou. Příslušník Kuľha prý Kállayovi pomáhal vyřešit, jak vyváznout z podezření z devizového úniku při fakturaci menší výstavní plochy pro rakouskou expozici na chemickém veletrhu Incheba (organizaci této akce řídil z pozice ředitele právě Kovarčík). Kapitán StB svému příteli radil, aby vinu svalil na architekta, což Kállay posléze skutečně promítl do zápisu.

Kovarčík rovněž v zápisu uvedl, že se Kállay dělí s příslušníkem tajné policie o dary.

„Ing. Kuľhovi údajně odevzdával polovinu všech obdržených lahví alkoholu od vystavovatelů, jakož i polovinu obdržených parfémů a jiných kosmetických výrobků. A když já nepřestanu s vyšetřováním devizových úniků Ing. Kállaye, Ing. Kuľha bude sledovat každý můj krok a něco si už na mě najde,“ napsal Kovarčík. V jiném dokumentu si zase stěžoval, že Kuľha se ve spojení s jeho některými lidmi z Incheby snaží „ovlivňovat kádrovou politiku podniku ve prospěch svých přátel, destabilizovat zahraničněobchodní činnost podniku, čím brzdí rozvoj PZO hlavně v oblasti devizových příjmů“.

Pod ochranou rozvědčíků V témže roce 1988 se ale Kuľha dostal uvnitř StB do problémů, ze kterých se už nevymanil.

K jeho nucenému odchodu z aktivní služby zřejmě přispěla také Kovarčíkova výpověď. Kuľha si na ni aspoň stěžoval ve svém odvolání. „Jako příklad uvádím, že proti mně byla využita vykonstruovaná odpověď Ing. Kovarčíka, k němuž jsem v průběhu roku 1988 začal soustřeďovat poznatky o podezření z trestné činnosti (…),“ napsal Kuľha v desetistránkovém dokumentu, který adresoval šéfovi slovenské části kontrarozvědky, oficiálně XII. správy SNB, Štefanu Homolovi. Nadřízení se však na jeho stranu nepřiklonili.

Kuľhovy podněty k trestnímu stíhání Kovarčíka byly beztak marné. Ekonomická sekce kontrarozvědky StB, pod niž impulzivní kapitán patřil, ani nemohla proti Kovarčíkovi zasáhnout. Nynějšího pořadatele politických konferencí, zábavních a sportovních akcí totiž pro sebe blokovala rozvědka, tedy část tajné služby pro výzvědnou činnost v zahraničí, která stála v pomyslné hierarchii útvarů StB na prvním místě. Kovarčíka v podstatě bránila. Po prověrce se podezření z trestné činnosti nepotvrdila, odpověděl plukovník Dezider Hronec, který vedl odbor rozvědky v Bratislavě, na podněty od kolegů z XII. správy.

Sám upozornil na možnost, že Kuľha se mohl nechat ovlivnit jednou ze skupin v Inchebě a „osobní averzí“ vůči Kovarčíkovi.

Podle dochovaných protokolů si komunistická rozvědka vedla Kovarčíka od ledna 1987 jako ideového spolupracovníka (IS) s krycím jménem Abin. „Cílem získání tipu na IS ,Abin‘ ke spolupráci bude rozpracování báze vízových cizinců přijíždějících na obchodní jednání do PZO Incheba, jakož i dalších PZO kooperujících s Inchebou v oblasti reklamy, dále k rozpracování zájmových osob z kapitalistických zemí, s nimiž jmenovaný přichází pravidelně do styku během svých krátkodobých služebních cest do kapitalistických zemí,“ stojí v návrhu na získání Kovarčíka ke spolupráci ze začátku roku 1987.

Podrobnosti o Kovarčíkově spolupráci s rozvědkou zatím nejsou známy. Z postupu rozvědky je nicméně patrné, že jeho přínos pro hospodářskou špionáž převážil nad skutečnými či domnělými prohřešky, které mu dávali za vinu kolegové z Incheby. Udávání přitom neustalo ani po odchodu kapitána Andreje Kuľhy z aktivní služby. Kupříkladu na jaře 1989 řešila Státní bezpečnost anonymní dopis, který Kovarčíka popisoval jako zkorumpovaného nafoukance, žijícího si na vysoké noze. To už rodák z Nitry pracoval přímo pro firmu Telemundi, u které vydržel ještě pár let po sametové revoluci, než si založil svůj Teleaxis.

Záhadně odhalený případ Obvinění z nezákonného obohacování však Kovarčíka málem dohnala až po pádu komunismu.

V 90. letech ho policie vyšetřovala kvůli podvodům v účetnictví během veletrhu v marocké Casablance v roce 1987. Jako Kovarčíkův nadřízený vystupoval při přípravě akce Andrej Babiš, který byl tehdy obchodním delegátem v Maroku. V 90. letech Babiš k případu vypovídal na policii. Kovarčíka ale nakonec zachránila první amnestie prezidenta Václava Havla, která se zpětně vztahovala i na události v Maroku.

Případ vyšel najevo až o mnoho let později, během první privatizace Unipetrolu. Časopis Týden tehdy napsal, že novináři spolu s touto informací dostali také obsáhlý materiál, v němž anonym podrobně rozebíral Kovarčíkovu minulost, podnikání i soukromí.

Kovarčík tehdy za možného původce označil Andreje Babiše. „Je to pokus mne diskreditovat v souvislosti s privatizací Unipetrolu,“ prohlásil. Babiš ale spojitost s kampaní odmítl.

Navíc, v posledních letech se Kovarčík vyjadřuje o Babišovi s uznáním.

O spolupráci s komunistickou rozvědkou majitel Czech Teleaxisu dosud v médiích nemluvil. „Mně se to nestalo. Já jsem v podstatě tenkrát vystupoval stejně, jako vystupuji dnes, velice kontroverzně. A v zásadě nikdo nenašel odvahu, aby mě kontaktoval,“ odpověděl v lednu 2005 Lidovým novinám na otázku, zda ho StB kontaktovala.

K zaslanému textu tohoto článku se Kovarčík do uzávěrky vydání nevyjádřil.

O autorovi| Tomáš Pergler • pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít